تحولات قیمتی مهم بازار نفت در هفته گذشته

تحولات قیمتی مهم بازار نفت در هفته گذشته

تحولات قیمتی مهم بازار نفت در هفته گذشته؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

اسپرد قیمت بین نفت سبک آمریکا و نفت برنت دریای شمال طی هفته گذشته با 1.33 دلار کاهش در هر بشکه به 79.68 دلار رسیده است، این در حالی است که قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه مارس با 81 سنت کاهش 86.66 دلار داد و ستد شده است.

اسپرد قیمتی بین نفت آمریکا و نفت برنت در ماه مارس نیز با افزایش 6.98 دلار در هر بشکه روبرو شده است.

تجزیه و تحلیل آمارهای منتشر شده آرگوس همچنین حاکی است در شرایطی که روند قیمت نفت آمریکا، نفت برنت، نفت روسیه، نفت غرب آفریقا و نفت آمریکای لاتین طی هفته گذشته نزولی بوده ولی قیمت نفت خلیج فارس با افزایش مواجه شده است.

قیمت نفت اورال روسیه هنوز با سقف قیمتی 60 دلاری تعیین شده از سوی کشورهای غربی فاصله زیادی دارد و تازه ترین آمارها نشان می دهد قیمت نفت صادراتی اورال روسیه به کشورهای اروپایی عمدتا زیر 50 دلار در هر بشکه بوده است.

این در حالی است که کشورهای اروپایی قصد دارند از 5 فوریه تحریم های جدیدی را علیه فرآورده های پالایشی روسیه از جمله دیزل و نفتا اعمال کنند.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، مهمترین علت کاهش قیمت نفت در هفته گذشته نگرانی ها از رکود اقتصادی جهان و افزایش غیرمنتظره عرضه و صادرات روسیه بوده است، هرچند بهبود اوضاع اقتصادی امریکا و بازگشایی فعالیت های اقتصادی چین مانع کاهش شدیدتر قیمت نفت شده است.

منبع آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *