ثبات بازار نفت در معرض خطر است

ثبات بازار نفت

ثبات بازار نفت

معامله گران در کنفرانس بزرگ نفتی صنعت نفت در سنگاپور (اوپک) هشدار دادند در حالی که قیمت های آتی نفت برنت در حال حاضر ثابت به نظر می رسد، ولی این روند ممکن است دوام نیاورد. نفت برنت در سال جاری عمدتاً بین 72 دلار در هر بشکه تا 80 دلار در هر بشکه بوده است و راسل هاردی، مدیرعامل ویتول معتقد است که این نشانه ای از ثبات نسبی قیمت برنت علیرغم تنگنای ذخایر جهانی نفت خام است.

بن لوکاک، مدیر بازرگانی نفت ترافیگورا در این کنفرانسگفت: بازار سطوح قیمت فعلی را در یک “منطقه امن” می بیند و انتظار دارد برنت در سال آینده در این محدوده باقی بماند.

هاردی و لوکاک خاطرنشان کردند که این سطوح بالا نشانه موفقیت کاهش تولید اوپک پلاس و کاهش داوطلبانه اضافی توسط عربستان سعودی و روسیه است. لوکاک گفت عربستان تاکید کرده است که خواهان ثبات بازار است و واضح است که آنها سطوح قیمتی بالا را دوست دارند . من فکر می کنم آنها در دستیابی به این هدف کار استثنایی انجام داده اند.

چشم انداز بازار

لوکاک گفت، با این وجود، بازار احتمالاً در مورد اینکه آیا برنت در محدوده قیمت اخیر خود باقی می‌ماند کمی مردد است. گری راس، مدیر عامل شرکت بلک گلد اینوستورز معتقد است که قیمت ها ممکن است در چند ماه آینده افزایش یابد. هر دوی آنها به کاهش ذخایر نفت خام به عنوان یک عامل مهم اشاره کردند و لوکاک همچنین به ساختار قوی قیمت بنزین به عنوان یکی دیگر از عوامل بالقوه افزایش قیمت نفت برنت اشاره کرد.

سخنرانان کنفرانس خاطرنشان کردند که روند قیمت نفت به این بستگی دارد که اوپک پلاس و عربستان سعودی تا چه زمانی به کاهش تولید ادامه می دهند.
راس گفت اگر آرامکو عربستان کاهش خود را حفظ کند، برنت می تواند به 100 دلار در هر بشکه برسد، اما او معتقد است که آرامکو زمانی که قیمت ها به شمال 90 دلار در هر بشکه برسد، افزایش تولید را آغاز خواهد کرد.

با این حال، فردریک لاسر، رئیس تحقیقات و تحلیل جهانی Gunvor گفت که هنوز متقاعد نشده است که آرامکو افزایش تولید را به قیمت آتی مرتبط کند. وی افزود: اگر سعودی‌ها شاهد کمبود در بازارهای فیزیکی نفت خام باشند، احتمال افزایش تولیدشان بیشتر است. کمبود نفت ترش با کاهش تولید اوپک پلاس، درست زمانی که پالایشگاه های پیچیده جدید در خاورمیانه و چین راه اندازی شده اند، بازارهای جهانی را تحت تاثیر کمبود نفت خام ترش قرار داده اند.

صادرات ایران افزایش می یابد؟

مذاکرات دیپلماتیک اخیر بین ایران و آمریکا به طور بالقوه می تواند نفت خام ایران را بیشتر وارد بازار کند. یان یاو چونگ، مدیر تحقیقات نفتی Refinitiv گفت که تولید ایران از حدود 2 میلیون بشکه در روز در اوج حمله روسیه به اوکراین به حدود 2.6 میلیون بشکه در روز در حال حاضر افزایش یافته است.

با این حال، Energy Intelligence تخمین می زند که این ارقام بالاتر باشد، زیرا ایران در آن زمان حدود 2.5 میلیون بشکه در روز پمپ می کند و در حال حاضر به حداقل 2.7 میلیون بشکه در روز رسیده است.

چونگ خاطرنشان کرد: تمام صادرات ایران به چین و برخی غیرمستقیم از طریق مالزی انجام شده است. تنش ها بین واشنگتن و تهران پس از اینکه دو طرف در ماه گذشته پس از آزادی شهروندان آمریکایی و ایرانی از زندان و آزادسازی میلیاردها دلار دارایی های ایران در بانک های کره جنوبی به تفاهم رسیدند، تا حدودی کاهش یافت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *