افزایش قیمت نفت پس از افت ۸ درصدی هفته گذشته

, ,
افزایش قیمت نفت پس از افت ۸ درصدی هفته گذشته

افزایش قیمت نفت

به گزارش بازار نفت و گاز، قیمت نفت در آغاز معاملات روز دوشنبه در حالی با افزایش نسبی روبرو شد که هفته گذشته افت حدود ۸ درصدی را ثبت کرد و به پایین ترین سطح در سه هفته اخیر رسیده بود. تحلیلگران انرژی بر این باورند که نشانه های اولیه از رونق تقاضای چین تاثیر زیادی بر افزایش مجدد قیمت نفت داشته است، هرچند نگرانی ها درباره رکود اقتصادی احتمالی همچنان سایه سنگینی روی بازار انداخته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۶ سنت افزایش به ۸۰.۱۰ دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۱۵ سنت افزایش ۷۳.۵۴ دلار داد و ستد شده است. جمعه گذشته قیمت هر دو نفت با افت ۳ درصدی روبرو شد آن هم پس از انتشار آمارهای اشتغال آمریکا که نگرانی ها درباره افزایش بیشتر نرخ بهره را تشدید کرد و موجب تقویت ارزش دلار شد.

در حالی که نگرانی ها درباره رکود اقتصادی طی هفته گذشته بر بازارهای بین المللی حاکم شده بود، فاتح بیرول مدیر کل آژانس بین المللی انرژی تاکید کرده است که رونق چین همچنان مهمترین عامل موثر بر قیمت نفت خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است نیمی از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری مربوط به چین خواهد بود. بیرول گفت، اوپک پلاس شاید مجبور شود بسته به اینکه رونق اقتصادی چقدر قوی و مستحکم باشد، در تصمیم خود برای کاهش ۲ میلیون بشکه در روز تجدیدنظر کند. این در شرایطی است که سقف قیمتی کشورهای گروه هفت علیه فرآورده های نفتی روسیه از روز یکشنبه پنجم فوریه رسما اجرایی شده است.

تحلیلگران ای ان زد بانک بر این باورند که در شرایط فعلی کشورهای غیر اروپایی واردات فرآورده های نفتی روسیه را افزایش خواهند داد بنابراین اختلال ناچیزی در وضعیت عرضه به طور کلی ایجاد خواهد شد.

منبع: سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *