چه چیزی مانع از رالی صعودی قیمت نفت است؟

چه چیزی مانع از رالی صعودی قیمت نفت است؟

پس از هفته‌ها افزایش، به نظر می‌رسد قیمت نفت پس از اعلام کاهش داوطلبانه تولید اوپک پلاس در 2 آوریل برای مقابله با نگرانی‌ها در مورد تقاضا، شتاب صعودی خود را از دست داده است.

نگرانی های فزاینده از رکود اقتصادی به دلیل افزایش نرخ های بهره و همچنین خطر اینکه تقاضای چین در ماه های آتی کمتر از انتظارات باشد، همچنان یک خطر جدی برای قیمت نفت است.

همچنین این نگرانی وجود دارد که تولید روسیه با وجود اعلام مسکو کاهش نیافته باشد. رویترز گزارش داد که بارگیری نفت در ماه آوریل از بنادر غربی روسیه در مسیر رسیدن به بالاترین میزان خود از سال 2019 به بیش از 2.4 میلیون بشکه در روز است.

پیش از این، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرده بود که روسیه تولید خود را در ماه مارس 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد و بار دیگر در اوایل آوریل وعده داد که کاهش تولید را تا پایان سال تمدید کند.

حتی آخرین داده‌های اداره اطلاعات انرژی (EIA) نیز نتوانسته است بازار را از وضعیت ناخوشایند خود رها کند. شاخص داده های نفتی اختصاصی استاندارد چارترد در ایالات متحده خنثی ماند و 0.9 کاهش یافت و به 1.7- رسید.

ارقام تقاضا در ماه آوریل ناامیدکننده است. استاندارد چارترد می گوید اگر برنت دوباره میانگین متحرک 200 روزه 88.50 دلار در هر بشکه را تست کند، احتمالاً به داده های قوی تری نیاز خواهد بود. قیمت نفت برای پنج روز متوالی در محدوده 3 آوریل باقی ماند.

متأسفانه، قیمت ها در 18 آوریل پس از شکست ناموفق به سمت صعود، به پایین ترین سطح از 3 آوریل سقوط کردند و از آن زمان تلاش کرده است تا شکاف در نمودار را جبران کند. بسیاری از اندیکاتورهای مومنتوم نیز به نزولی تبدیل شده‌اند.

 تحلیلگران کامودیتی در استاندارد چارترد می‌گویند نگرانی در میان معامله‌گران درباره مبهم بودن داده‌های روسیه و ترس از کاهش تولید روسیه تا حد زیادی کاهش تولید اوپک پلاس را خنثی کرده است.

کمبود عرضه نفت

کارشناسان استاندارد چارترد می گویند که هیچ تغییر چشمگیری در دیدگاه های اساسی در میان معامله گران فراتر از بدبینی مجدد در اقتصاد کلان رخ نداده است. کارستن فریچ از Commerzbank می گوید با کاهش تولید عربستان سعودی و همچنین تعدادی دیگر از کشورهای اوپک از ماه مه، بازارهای نفت به میزان قابل توجهی کمبود عرضه خواهند داشت.

بازارهای نفت در چند ماه گذشته به دلیل تقاضای ضعیف به دلیل هوای گرمتر از حد انتظار در اروپا، با مازاد عرضه روبرو شده اند. بازار نفت خام ایالات متحده در ماه نوامبر سیگنال های مازاد عرضه را نشان دادند، اولین باری که عرضه از تقاضا در سال 2022 فراتر رفت.

پس از ماه‌ها ارائه سیگنال‌های شوم در مورد بازار جهانی نفت و سلامت اقتصاد ایالات متحده، گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی (EIA) شروع به ارسال شاخص‌های مثبت بسیار بیشتری کرده است.

ذخایر تجاری ایالات متحده در ابتدای ژوئن 2022، یعنی زمانی که قیمت نفت به اوج خود رسید، به اوج کسری خود رسید و به میانگین پنج ساله 151.7 میلیون بشکه رسید. پس از آن، کسری در اواسط فوریه سال جاری پر شد و مازاد عرضه شروع به رشد کرد و حدود سه هفته پیش به اوج خود به 34.7 میلیون بشکه رسید. در آخرین گزارش EIA، مازاد تولید شروع به کاهش کرد و اکنون به نظر می رسد که بازار ایالات متحده به سمت کسری باز می گردد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *