پس از افت 4 درصدی روز دوشنبه، قیمت نفت امروز با افزایش روبرو شد

,
قیمت نفت امروز

قیمت نفت در آغاز معاملات روز سه شنبه در بازارهای جهانی در حالی با افزایش نسبی همراه شد که روز دوشنبه افت شدید 4 درصدی را تجربه کرده است. این در شرایطی است که افزایش قیمت نفت نیز در معاملات امروز محدود بوده است زیرا سرمایه گذاران در آستانه نشست مهم فدرال رزرو آمریکا و سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان هنوز محتاط هستند. افزایش نرخ بهره می تواند به ضرر رشد و رونق اقتصادی و در نتیجه تقاضای نفت باشد.

بهای معاملات آتی نفت برنت دریای شمال با 52 سنت یا 0.7 درصد افزایش به 72.34 دلار در هر بشکه رسید. هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 35 سنت یا 0.5 درصد افزایش به 67.47 دلار رسیده است.

قیمت هر دو نفت روز دوشنبه حدود 3 دلار در هر بشکه سقوط کرد، زیرا تحلیلگران نگران افزایش عرضه جهانی و نگرانی ها در مورد رشد تقاضا، در آستانه انتشار داده های مهم تورم و نشست دو روزه سیاست های پولی فدرال رزرو در روز چهارشنبه بودند.

تاتسوفومی اوکوشی، اقتصاددان ارشد موسسه Nomura Securities می‌گوید: بعضی از سرمایه‌گذاران پس از فروش سنگین روز قبل به دنبال بازگشت به معاملات بودند در حالی که برخی دیگر با این گمانه‌زنی که عربستان ممکن است تولید خود را کاهش دهد، فروش خود را متوقف کردند. وی افزود: قیمت نفت ممکن است به دلیل بهبود متزلزل اقتصاد چین کاهش بیشتری پیدا کند و این احتمال وجود دارد که در طول تابستان هر بشکه نفت سبک آمریکا در محدوده 62.50 تا 75 دلار در هر بشکه معامله شود، اما عمدتاً زیر 70 دلار در هر بشکه خواهد بود.

اکثر فعالان بازار انتظار دارند که بانک مرکزی ایالات متحده در جلسه سیاست خود نرخ بهره را بدون تغییر باقی بگذارد. افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث تقویت دلار شده است و کالاهای دلاری را برای دارندگان سایر ارزها گرانتر کرده و بر قیمت ها تاثیر گذاشته است.

انتظار می رود بانک مرکزی اروپا نیز روز پنجشنبه نرخ بهره را 0.25 درصد دیگر افزایش دهد تا تورم را مهار کند. اما بانک مرکزی ژاپن که برنامه خود را روز جمعه اعلام خواهد کرد، انتظار می رود سیاست پولی فوق العاده انبساطی خود را حفظ کند.

در چین، داده‌های ناامیدکننده اقتصادی در هفته گذشته نگرانی‌ها را در مورد رشد تقاضا در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان تشدید کرده است و افزایش قیمت‌ها ناشی از تعهد عربستان برای کاهش یک میلیون بشکه‌ای بیشتر در روز از تولید در ماه جولای را جبران کرد.

تحلیلگران بانک ملی استرالیا در یادداشتی می گویند: از دیدگاه ما، آخرین کاهش قیمت نفت این احتمال را افزایش می دهد که عربستان کاهش عرضه فعلی را برای ماه جولای تمدید خواهد کرد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *