آیا نوسانات قیمت نفت شدیدتر خواهد شد؟

آیا نوسانات قیمت نفت شدیدتر خواهد شد؟

آیا نوسانات قیمت نفت شدیدتر خواهد شد؟

تحلیلگران انرژی بر این باورند که نگرانی‌ها در خصوص وقوع رکود اقتصادی و آشفتگی‌های جدید در بخش بانکی آمریکا موجب شده تا معامله‌گران نفت تمایل بیشتری برای خروج از بازار نفت داشته باشند.

از آنجایی که سفته بازان بیشتری از بازار خارج می شوند به نظر می رسد قیمت ها برای نوسانات شدیدتر آماده می شود. آمارها نشان می دهد تمایل معامله گران برای خرید و فروش نفت سبک آمریکا به پایین ترین سطح خود در 3 سال اخیر رسیده است.

داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده در روز جمعه نشان داد که نفت خام سبک ایالات متحده، بیشترین کاهش را در موقعیت خرید خالص در هفته منتهی به 2 می داشته است.

کاهش بزرگ قبلی در موقعیت های خرید و فروش نفت سبک آمریکا، درست قبل از آوریل اتفاق افتاده بود، زمانی که اوپک پلاس با اعلام کاهش بیشتر تولید بین ماه‌های می تا دسامبر 2023 ،بازار نفت را غافلگیر کرد.

پس از اعلام کاهش تولید از سوی اوپک پلاس، قیمت‌ها به مدت دو هفته تا اواسط آوریل افزایش یافت، سپس احساسات منفی در مورد اقتصاد و بهبود ضعیف چین دوباره حاکم شد و قیمت‌ها را به پایین‌ترین سطح یعنی 70 دلار رساند. نفت خام در هفته گذشته حتی به زیر 70 دلار در هر بشکه سقوط کرد.

سفته بازان در دو ماه گذشته به طور مداوم غافلگیر شده اند و بسیاری از آنها اکنون ترجیح داده اند که از بازار نفت دوری کنند. به گفته تحلیلگران، کاهش نقدینگی در بازار، نوسانات قیمت را حتی شدیدتر خواهد کرد.

مایکل تران، مدیرعامل آر بی سی کاپیتال مارکت به بلومبرگ گفت: بازار نفت به بازیگران بیشتری در میدان نیاز دارد. اما داده‌های صرافی‌های بین المللی نشان می‌دهد که در هفته منتهی به 2 مه، مدیران پولی موقعیت‌های خرید خود را کاهش داده و موقعیت‌های فروش کوتاه را اضافه کردند. به اعتقاد تحلیلگران، بازار نفت در یک بازه زمانی هشت هفته ای شاهد بحران بانکی، تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید و نگرانی های جدید درباره تقاضا بوده اند.

وضعیت اقتصادی ایالات متحده، سرعت بهبود اقتصادی در چین و نشست آتی اوپک پلاس در اوایل ژوئن همچنان محرک های اصلی بازار نفت خواهد بود. هفته گذشته، زمانی که قیمت نفت دوباره سقوط کرد، گزارش هایی منتشر شد که اوپک پلاس نشست 4 ژوئن خود را به صورت حضوری برگزار خواهد کرد. آخرین باری که وزرای اوپک پلاس به صورت حضوری در وین ملاقات کردند در اکتبر 2022 بود، زمانی که این ائتلاف کاهش تولید نفت خود را از نوامبر 2022 تا دسامبر 2023 اعلام کرد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *