نفت 100 دلاری در سال 2023 باز می گردد؟

, ,
نفت 100 دلاری در سال 2023 باز می گردد

آیا قیمت نفت 100 دلاری خواهد شد؟

اریک ناتال، مدیر پورتفولیو، پیش بینی می کند نفت در سال 2023 به 100 دلار در هر بشکه بازگردد. با بازگشایی تدریجی اقتصاد چین و تحریم های نفت خام روسیه می تواند قیمت نفت را در سال 2023 افزایش دهد. بانک آمریکا پیش‌بینی کرد که برنت می‌تواند به سرعت از 90 دلار در هر بشکه عبور کند، زیرا در بازار فدرال‌ رزرو آمریکا قرار دارد.

اریک ناتال، شریک و مدیر ارشد پورتفولیوی شرکت Ninepoint Partners LP، به فایننشال پست گفته است که قیمت نفت در سال 2023 به 100 دلار در هر بشکه بازخواهد گشت. سیاست چین در برابر کووید صفر و انتشار هماهنگ شده SPR توسط چندین دولت، دیگر در سال 2023 وجود نخواهد داشت. همراه با تحریم های نفت و گاز روسیه، این امر باید قیمت نفت را افزایش دهد. وی همچنین پیش‌بینی کرده است که بخش انرژی به دلیل تقاضای بالای ذخایر نفت و گاز، عملکرد بهتری از سایر بخش‌های بازار داشته باشد.

بانک آمریکا پیش‌بینی کرد که برنت می‌تواند به سرعت از مرز 90 دلار در هر بشکه عبور کند، زیرا چرخه‌ای در فدرال رزرو آمریکا و بازگشایی اقتصادی «موفقیت‌آمیز» توسط چین وجود دارد.

BofA پیش‌بینی کرده است که قیمت نفت برنت که در حال حاضر با 77.93 دلار معامله می‌شود در سال 2023 به‌دلیل بهبود تقاضای نفت چین به‌دلیل بازگشایی مجدد پس از کووید، همراه با کاهش حدود 1 میلیون بشکه در روز در عرضه روسیه به طور متوسط ​​100 دلار در هر بشکه خواهد بود. به گفته این بانک سرمایه گذاری، اوپک پلاس احتمالا به طور کامل کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز را در تلاش برای افزایش قیمت نفت اعمال خواهد کرد.

این پیش‌بینی در زمانی صورت می‌گیرد که قیمت نفت به‌دلیل ترس از کاهش تقاضای سوخت، تضعیف اقتصاد جهانی به‌طور پیوسته در حال کاهش است. هفته گذشته، پکن گسترده ترین تغییرات را در دستورالعمل های سختگیرانه کووید 19 خود، از جمله تسهیل شرایط آزمایش و محدودیت های سفر، اعلام کرد. علاوه بر این، افرادی که به کووید 19 آلوده شده‌اند اما فقط علائم خفیف دارند یا علائمی ندارند، اکنون اجازه دارند به جای بهبودی در مراکز مدیریت مرکزی، در خانه ایزوله شوند.

این بانک گفت: «تقاضا و پیش‌بینی‌های قیمت نفت ما برای سال 2023 به شدت به رشد قوی تقاضای چین و هند وابسته است، بنابراین هرگونه تأخیر در بازگشایی آسیا می‌تواند بر مسیر قیمت‌های مورد انتظار ما تأثیر بگذارد». با توجه به سطوح پایین ایمنی در چین قیمت‌های آتی نفت خام تقریباً تمام رشدهای سال را کاهش داده‌اند و بیشترین ضرر هفتگی خود را در بیش از 8 ماه گذشته به ثبت رسانده‌اند، زیرا راه‌اندازی مجدد خطوط لوله اصلی نگرانی‌های عرضه همراه با نگرانی‌های مداوم در مورد رکود جهانی و تقاضای ضعیف‌تر نفت خام از سوی چین را کاهش داده است.

قیمت نفت با توجه به کاهش تولید اوپک پلاس

اد مورس، رئیس بخش تحقیقات کامادیتی موسسه سیتی گروپ به بلومبرگ گفت قیمت نفت علیرغم کاهش تولید از سوی اعضای اوپک پلاس به ۱۰۰ دلار در هر بشکه نمی‌ رسد زیرا رشد عرضه ایالات متحده و عدم اعتماد به مسیر رشد تقاضای چین بازار را متعادل نگه می‌ دارد.

روز یکشنبه، اعضای اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و دیگر تولیدکنندگان بزرگ خاورمیانه، از کاهش 1.16 میلیون بشکه در روز تولید نفت خود تا پایان سال جاری میلادی خبر دادند. علاوه بر این روسیه اعلام کرد کاهش تولید 500 هزار بشکه ای خود تا ژوئن و پایان سال 2023 ادامه خواهد داشت.

به گفته مورس، “برای هر بشکه نفت 100 دلاری یک سناریو وجود دارد اما هنوز نتوانسته ایم به آن نزدیک شویم. برای رسیدن به نفت 100 دلاری، باید تا می توانیم نفت بیشتری از بازار خارج کنیم و این نفت می تواند دوباره به بازار بازگردد”.

مورس آخرین کاهش تولید اوپک پلاس را تلاشی برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت، مشابه آنچه در بحران مالی 2008/2009 مشاهده شد، دانست و گفت “من قویاً معتقدم که افزایش قیمت‌ هایی که قبلاً داشته‌ ایم، تولید ایالات متحده را در مسیر بالاتری برای رشد قرار می ‌دهد”.

به گفته استراتژیست سیتی گروپ، بازار نفت حتی با کاهش اوپک پلاس و بدون افزایش یا جذب ذخایر بزرگ نسبتاً متعادل خواهد بود. وی همچنین افزود رشد تقاضای نفت چین در حال حاضر بسیار زیاد است، اما افت سال گذشته را جبران می کند. دیدگاه سیتی با سایر تحلیلگران بسیار متفاوت است؛ به طوری که پس از دوره رشد فعلی نسبت به سال گذشته، افزایش تقاضا در چین را نادیده می گیرد.

آمریتا سن، بنیانگذار و مدیر تحقیقات انرژی اسپکتس، گفت که کاهش غیرمنتظره اوپک پلاس باعث می ‌شود قیمت نفت برای اواخر امسال “به ‌طور خیره‌ کننده ‌ای صعودی” به نظر برسند، مشروط بر اینکه اقتصاد جهانی پابرجا بماند.

ساعاتی پس از اعلام کاهش جدید اوپک پلاس، گلدمن ساکس پیش ‌بینی قیمت نفت برنت را از 90 دلار در پایان سال به 95 دلار افزایش داد. این بانک همچنین پیش‌ بینی قیمت نفت برنت را برای سال 2024 افزایش داده و با عقب نشینی از پیش بینی 100 دلاری خود، اکنون آن را در پایان سال جاری میلادی حدود 97 دلار می‌ بیند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *