قیمت نفت تا پایان امسال

قیمت نفت تا پایان امسال

نظرسنجی رویترز: قیمت نفت تا پایان امسال به سوی 90 دلار حرکت خواهد کرد

تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد با کاهش تولید اوپک پلاس و رشد تقاضای چین، قیمت نفت تا پایان سال جاری به 90 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت. این در حالی است که نگرانی ها از اوضاع اقتصادی کشورهای غربی در بحبوحه افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی، سایه سنگینی را بر بازار جهانی نفت انداخته است.

نظرسنجی از 40 اقتصاددان و تحلیلگر نشن می دهد میانگین قیمت نفت برنت در سال 2023 به 87.12 دلار در هر بشکه خواهد رسید که از قیمت 86.49 دلاری در نظرسنجی ماه مارس و سطح فعلی حدود 78 دلار بیشتر است.

پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در سال 2023 به طور متوسط به 82.23 دلار در هر بشکه برسد که نسبت به قیمت 80.88 دلاری در نظرسنجی ماه قبل بیشتر است.

متیو شروود، تحلیلگر ارشد کامودیتی در چین گفت: عوامل اصلی محرک قیمت‌ها در سال جاری کاهش تولید اوپک، پاسخ نسبتاً محدود به عرضه از سوی تولیدکنندگان آمریکایی و تحولات تقاضا در چین خواهد بوده است.

آخرین قیمت های فرآورده های نفتی

در آغاز ماه آوریل، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه، بازار را با اعلام کاهش بیشتر تولید نفت حدود 1.16 میلیون بشکه در روز غافلگیر کردند.
بر اساس این نظرسنجی، انتظار می‌رود تحریم‌های غرب علیه نفت روسیه نیز عرضه را محدود نگه دارد و رشد تقاضای جهانی نفت را که در سال 2023 بین 1 تا 2.2 میلیون بشکه در روز پیش بینی می‌شود، به چالش بکشد.

به گفته بسیاری از تحلیلگران، به دلیل ترس فزاینده از رکود اقتصادی در ایالات متحده و اروپا، بازگشت قیمت نفت به بالای 100 دلار در هر بشکه بعید به نظر می رسد.
این نظرسنجی نشان داد که میانگین قیمت نفت برنت در سه ماهه پایانی سال جاری به 90.72 دلار خواهد رسید که در مقایسه با 85.78 دلار و 88.86 دلار در دو فصل گذشته افزایش یافته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *