ادامه روند صعودی قیمت نفت

,
ادامه روند صعودی قیمت نفت

قیمت نفت در آغاز معاملات سه شنبه در حالی روند افزایشی خود را ادامه داده است که مدیران ارشد صنعت نسبت به محدود بودن ظرفیت مازاد تولید ابراز نگرانی کرده و نگرانی ها نسبت به عرضه و تولید روسیه تشدید شده است، آن هم در شرایطی که تقاضای چین رو به رونق و بهبود است.

  • قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۴۰ سنت افزایش به ۸۶.۵۸ دلار رسیده است. قیمت نفت برنت روز گذشته نیز چهار دهم درصد افزایش یافت.
  • هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۳۰ سنت افزایش ۸۰.۷۶ دلار معامله شده است. قیمت این نفت نیز روز گذشته بیش از یک درصد افزایش یافته بود.
  • قیمت نفت برنت برای ششمین هفته متوالی در مسیر افزایش قرار گرفته که این روند از ماه می ۲۰۲۲ تاکنون بی سابقه است.

به اعتقاد تحلیلگران، آغاز به کار پالایشگاه های جدید در آسیا و خاورمیانه از یک سو و رونق تقاضای چین و محدود بودن ظرفیت مازاد تولید از سوی دیگر موجب تقویت قیمت نفت شده است. هر گونه اختلال احتمالی در عرضه و صادرات نفت روسیه نیز می تواند موجب افزایش بیشتر قیمت‌ها شود.

مایک ورس مدیر عامل شرکت شورون آمریکا در اظهاراتی گفته است، کشتی هایی که نفت روسیه را حمل می کنند، مجبورند مسیر طولانی تری را برای رسیدن به بازارهای غیر تحریمی طی کنند و این در حالی است که ذخایر نفت و ظرفیت مازاد تولید به شدت محدود است و این مسأله بازار انرژی را در برابر هرگونه اختلال پیش بینی نشده عرضه، آسیب پذیر کرده است.

تجار و سرمایه گذاران منتظر آمارهای تجاری چین در ماه های ژانویه و فوریه هستند تا برآورد بهتری از تقاضای نفت این کشور داشته باشند.| اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *