افزایش 2 درصدی قیمت نفت پس از توافق بدهی و آمارهای اشتغال آمریکا

افزایش 2 درصدی قیمت نفت پس از توافق بدهی و آمارهای اشتغال آمریکا

قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه پس از تصویب توافق سقف بدهی توسط کنگره آمریکا که مانع از نکول بزرگترین مصرف کننده نفت جهان شد و آمار اشتغال که امیدها را برای توقف احتمالی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تقویت کرد، بیش از 2 درصد افزایش یافت. اکنون تمرکز اصلی بازارهای بین المللی نفت روی نشست اوپک و متحدانش در آخر هفته است.

معاملات آتی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 1.85 دلار یا 2.5 درصد افزایش به 76.13 دلار رسید، هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 1.64 دلار یا 2.3 درصد افزایش به 71.74 دلار رسیده است.
در هفته ای که گذشت، هر دو نفت حدود 1 درصد کاهش یافت، نخستین افت هفتگی قیمت نفت در سه هفته اخیر.

سنای آمریکا توافق جمهوریخواهان و دموکرات ها برای تعلیق سقف بدهی دولت را پس از تصویب در مجلس نمایندگان تصویب کرد تا مانع از عدم پرداخت بدهی دولت بایدن شود که می توانست بازارهای مالی جهان را به شدت تکان دهد.

آمارهای رسمی جدید نشان می دهد اشتغال در ایالات متحده در ماه مه بیش از حد انتظار افزایش یافت، اما تعدیل دستمزدها می تواند به فدرال رزرو اجازه دهد تا برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته از افزایش نرخ بهره در این ماه صرف نظر کند، این اقدام می تواند موجب تقویت تقاضای نفت شود.

فعالان بازار نفت نشست 4 ژوئن اوپک پلاس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه را زیر نظر خواهند داشت. این گروه در ماه آوریل از کاهش غیرمنتظره تولید خود به میزان 1.16 میلیون بشکه در روز خبر داد، گرچه قیمت نفت پس از اعلام این تصمیم با افزایش روبرو شد ولی طی هفته های اخیر روند قیمت ها به شدت نزولی بوده است.

سه منبع اوپک پلاس روز جمعه به رویترز گفتند که اوپک پلاس در حال بحث بر سر کاهش بیشتر تولید نفت از میان گزینه های احتمالی است. شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز در گزارشی اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی در هفته گذشته تعداد دکل‌های نفتی فعال خود را به بیشترین میزان از سپتامبر 2021 کاهش دادند به طوری که تعداد کل آنها برای پنجمین هفته متوالی کاهش یافته است.

شرکت‌های حفاری آمریکا طی ماه‌های اخیر حفاری خود را به دلیل کاهش 11 درصدی قیمت نفت خام آمریکا و کاهش 51 درصدی معاملات آتی گاز طبیعی از ابتدای سال جاری کاهش داده‌اند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *