افزایش قیمت نفت تا 90 دلار

پیش بینی بانک آمریکا از افزایش قیمت نفت تا 90 دلار در شش ماه دوم امسال

پیش بینی بانک آمریکا از افزایش قیمت نفت تا 90 دلار در شش ماه دوم امسال

فرانسیسکو بلانچ، مدیر بخش تحقیقات کالای مصرفی جهان در بانک آمریکا به بلومبرگ گفت “قیمت نفت در نیمه دوم سال جاری به بالای 80 دلار در هر بشکه بازخواهد گشت و ممکن است به دلیل تشدید کسری عرضه تا 90 دلار نیز پیش برود”.

بهای نفت در سه ماهه جاری کمی ضعیف‌تر خواهد بود و به‌طور متوسط ​​تا 70 دلار خواهد رفت. رئیس تحقیقات کالاهای BoFA (بانک امریکا) افزود “انتظار داریم با افزایش کسری در طول 6 تا 9 ماه آینده، در نیمه دوم سال به بالاتر از 80 دلار تا 90 دلار برگردیم”.

بلانچ همچنین پیش بینی کرد که “کسری عرضه درپی کاهش تولید اوپک پلاس و عدم واکنش صنعت شیل آمریکا به این اقدام غافلگیرکننده، بیشتر خواهد شد.

انتظار می‌رود تقاضا در بازارهای توسعه‌یافته با کمی تغییر نسبتا بهتر شود. بنابراین پیش بینی می شود این سه فاکتور (افزایش کسری، کاهش تولید اوپک پلاس و عدم واکنش شیل آمریکا به این اقدام غافلگیرکننده) موجودی انبارها را تا سال 2024 به حداقل برساند و این چیزی است که قیمت‌ها بالاتر می‌برد”.

تحلیلگران همچنین در آخرین نظرسنجی ماهانه رویترز شاهد افزایش قیمت‌ها تا پایان سال جاری تا مرز 90 دلار در هر بشکه هستند که ناشی از تقاضای چین و انقباض عرضه در بازار به دنبال آخرین کاهش تولید اوپک پلاس است.

قیمت نفت برنت در سال جاری تاکنون به‌طور متوسط ​​حدود 82 دلار به ازای هر بشکه بوده است. اوایل این هفته (هفته سوم می)، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که کاهش قیمت نفت در چند هفته گذشته با انقباض پیش‌بینی‌شده بازار در پایان سال جاری کاملا در تضاد است به‌طوری‌که انتظار می‌رود تقاضا از عرضه تا حدود 2 میلیون بشکه در روز فراتر رود.

از اواسط آوریل تاکنون، قیمت نفت تمام دستاوردهایی را که از آخرین اعلام کاهش تولید از سوی اوپک پلاس به دست آورده بود، از دست داده است. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود گفت “بدبینی فعلی به بازار با توازن محدود در بازار در تضاد کامل است به‌طوری‌که انتظار داریم در نیمه دوم سال تقاضا حدود ۲ میلیون بشکه از عرضه را تحت الشعاع قرار دهد”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *