قیمت نفت در طول سال 2023 افزایش خواهد یافت

قیمت نفت در طول سال 2023 افزایش خواهد یافت

افزایش قیمت نفت در 2023

قیمت نفت خام این هفته با کاهش آغاز شد. این افت ناشی از بدبینی کلی رشد اقتصاد جهانی و انتظارات مبنی بر ادامه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده، گرانتر شدن دلار و کاهش تقاضا برای نفت خام بود.

اما در پایان روز دوشنبه، قیمت‌های نفت بازگشت و در حال افزایش بود و این افزایش قیمت را به معاملات صبحگاهی آسیا در روز سه‌ شنبه کشاند. تحلیل شرکت کنندگان در کنفرانس صنعتی CERAWeeek حاکی از آن است که عرضه جهانی نفت به زودی کاهش خواهد یافت.

برخی می گویند فقط یک هفته دیگر قیمت نفت در نوسان است. با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که به نظر می‌رسد اکثر پیش‌بینی‌ کنندگان انتظار قیمت‌های بالاتر نفت را در اواخر سال جاری دارند. به نظر می رسد اجماع گسترده ای در این مورد وجود دارد. برخی مانند بیل ساروبی از فوربس، به داده های فنی معاملات نفت اشاره می کنند که نشان می دهد قیمت ها در حال افزایش هستند.

ساروبی گفت که داده های تاریخی نشان می دهد که قیمت نفت در بیشتر مواقع بین ماه های مارس و مه افزایش می یابد، بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم قیمت نفت در سال جاری نیز افزایش یابد.

عوامل افزایش قیمت نفت

سایرین، مانند Refinitiv، دو عامل را که به ترتیب باعث افزایش قیمت ها در طرف عرضه و تقاضا می شوند، مشخص می کنند: روسیه و چین. این شرکت انتظار دارد که نفت برنت تا پایان سال به بالای 100 دلار در هر بشکه و میانگین 90 دلار برای کل سال 2023 افزایش یابد.

رفینیتیو اعلام کرده است که تقاضای نفت در سال جاری 2 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و چین نیمی از آن را به خود اختصاص خواهد داد. از سوی دیگر، عرضه روسیه در این ماه کاهش می‌یابد و ممکن است همچنان محدود بماند و فشار صعودی بر قیمت‌ها بیافزاید.

این در حالی است که قیمت‌ها شوک اولیه و افزایش پس از سقف قیمتی گروه هفت و اتحادیه اروپا در نفت روسیه را از بین بردند و از آن زمان به بعد به طور مداوم کاهش یافتند و در محدوده باریکی در حدود 80 دلار گیر کردند.

سپس گلدمن ساکس است که اقتصاددان ارشد انرژی آن اخیراً پیش‌بینی بانک را برای افزایش قیمت نفت تکرار کرد و آن را با تأخیر بین شوک بازار نفت به‌ ویژه شوک عرضه و تأثیر آن در قیمت‌های آتی توضیح داد.

به گفته دان استرویون، شوک های لحظه ای بازار، همانطور که انتظار می رود، تأثیر فوری بر قیمت ها دارند. از سوی دیگر، شوک‌های بازار آتی ماه‌ها طول می‌کشد تا ظاهر شوند و بر قیمت‌ها تأثیر بگذارند.

در واقع، همین هفته، زمانی که چین اعلام کرد در سال جاری رشد اقتصادی 5 درصدی را هدف قرار خواهد داد، یک شوک تقاضای لحظه ای رخ داد و این رقم ناامیدکننده تلقی شد و قیمت نفت را کاهش داد. این قبل از آن بود برخی مدیران ارشد نفتی مثل مایک ویرس از شورون و توربجورن تورنکویست از Gunvor هشدار دادند عرضه کم است – یک شوک بالقوه عرضه در آینده – که قیمت ها را بالاتر برد.

ویرس گفت: «ظرفیت مازاد زیادی وجود ندارد. “اکنون محدودیت های زیادی وجود دارد … یک رویداد غیر منتظره می تواند تعادل را بر هم بزند. به گفته آژانس بین المللی انرژی، تقاضای جهانی نفت به بالاترین حد خود خواهد رسید.

اوپک به توافق تولید خود پایبند است. روسیه از کاهش 500 هزار بشکه ای تولید نفت خام خود در ماه جاری خبر داده است. تولیدکنندگان نفت ایالات متحده بارها اعلام کرده اند که رشد تولید را در اولویت قرار نخواهند داد. در نهایت، همه چیز در مورد تعادل بین عرضه و تقاضا است. وقتی عرضه کاهش می یابد و تقاضا افزایش می یابد قیمت‌ها ناگزیر افزایش می‌یابند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *