چشم انداز قیمت فرآورده های نفتی

چشم انداز قیمت فرآورده های نفتی

احتمال اندکی وجود دارد که قیمت فرآورده های نفتی از سطح فعلی پایین تر بیاید. کشورهای اوپک ‌پلاس نسبت به هر گونه کاهش فروش و یا کاهش تقاضا واکنش نشان خواهند داد ولی در کوتاه مدت ممکن است قیمت ها به قیمت های سابق برسد.

بهره برداری از پالایشگاه ها در صورتی که سود محصولات در حد انتظار نباشد کاهش خواهد یافت. نشانه های واضحی در اروپا و آسیا وجود دارد که بیانگر این است که واحد های پالایشی مایل به افزایش ظرفیت قبلی خود میباشند.

در آمریکا قیمت گازوئیل واحد تقطیر در خلا به حدی رسیده است که شاید لازم باشد که بهره برداری از واحدهای FCC کاهش یابد. البته بازار بازیافت می شود و قیمت ها متعادل می گردند.

آرگوس ماه گذشته پیش بینی کرد که کاهش تولید از سوی کشورهای اوپک پلاس تاثیر چندانی در طولانی مدت بر روی بازار نخواهد داشت. پیش بینی اینکه قیمت ها با چه سرعتی بازیافت می شود کار دشواری است ولی آرگوس پیش بینی می کند که در نیمه دوم سال جاری میلادی قیمت نفت‌ خام ببین ۸۵ تا ۹۰ دلار در هر بشکه باشد.

کاهش قیمت نفتا

انواع نفتا با درصد های مختلف پارافین در تمام مراکز پالایشی در ماه آوریل کاهش قیمت داشتند. در شمال غرب اروپا، نفتا با کاهش ۶.۲۸ دلاری در هر بشکه با تخفیفی معادل ۹.۱۳ دلار در هر بشکه نسبت به نفت خام دریای شمال معامله شد. ترکیب کنندگان بنزین با نفتا که از مشتریان همیشگی نفتا هستند تقاضاهای کمی برای خرید نفتا در ماه آوریل داشتند.

از زمان اعمال تحریم های روسیه از سوی اتحادیه اروپا تاکنون بازارهای اروپا نقش تعیین کننده‌ای برای مشخص کردن قیمت نفتا داشته اند و سعی کردند با خرید نفتا از حوزه مدیترانه از صادرات بیشتر آن به آسیا جلوگیری کنند و به این ترتیب اروپا نقش تعیین کننده‌ای برای فروشندگان نفتا داشته است.

در سنگاپور، کرک‌اسپردهای نفتا به طور متوسط ۶.۷۶ دلار در هر بشکه کاهش یافته و با تخفیف ۱۱.۸۹ دلاری در معاملات ماه گذشته مورد معامله قرار گرفتند. تقاضا برای نفتا در ماه آوریل با کاهش همراه بود زیرا همزمان با اوج تعمیرات در واحد های کراکر بود که از خوراک نفتا برای تولید محصولات خود استفاده می کردند.

تا زمانی که واحدهای کراکر تعمیرات خود را به پایان نرسانند و در پایان ماه می و یا ماه ژوئن مجددا راه اندازی نشوند احتمال افزایش تقاضا برای خرید نفتا کم است. تقاضا برای خرید نفتا در اروپا و آسیا نیز کم است که دلیل آن عرضه گاز مایع به جای نفتا و استفاده از آن در بسیاری از واحدهای استفاده کننده ست و گاز مایع بعنوان رقیب جدی نفتا مجددا به کاهش قیمت آن کمک کرده است.

قیمت نفتا در خلیج آمریکا نیز با کاهش ۵.۵۶ دلاری به ۲.۴۱ درصد تخفیف در هر بشکه نسبت به نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت رسید.

افزایش عرضه بنزین در اروپا با خاتمه اعتصاب فرانسه

در شمال غرب اروپا کرک‌ اسپرد بنزین با ۱۸.۹۳ دلار افزایش در ماه آوریل نسبت به ماه مارس افزایش قیمتی نسبت به نفت خام برنت دریای شمال داشت. اگرچه در ماه آوریل برتری قیمتی بنزین نسبت به نفت خام بیشتر شد ولی در نیمه دوم ماه آوریل کمی کاهش یافت و برتری تقریباً ۱۹ دلاری به برتری ۱۶ دلاری نسبت به نفت خام دریای شمال در هفته پایانی آوریل تبدیل شد. این کاهش برتری قیمت بنزین نسبت به نفت خام را می توان با عرضه زیاد بنزین و کاهش تقاضای آن مرتبط دانست.

در فرانسه که صادر کننده بزرگ بنزین محسوب می‌شود با پایان یافتن اعتصابات در ماه آوریل تولید به وضعیت ماه فوریه بازگشت و عرضه بنزین در بازار بیشتر از ماه مارس بوده است.

علیرغم کاهش هزینه‌های حمل، موضوع انجام آربیتراژ نیز منتفی گردیده و با بسته شدن آربیتراژ، بنزین بیشتری در بازارهای اروپا عرضه می گردد که می تواند دلیل خوبی برای کاهش برتری قیمت بنزین نسبت به نفت برنت باشد.

چشم انداز میعانات سبک در فصل تابستان

کاهش قیمت نفتا نسبت به نفت‌ خام دریای شمال در شمال غرب اروپا بین ۲ تا ۱۰ دلار در طی ماه های مارس تا جولای خواهد بود. برتری قیمت بنزین با اکتان ۹۵ با توجه به در پیش بودن فصل تابستان و افزایش استفاده از بنزین در این فصل با افزایش ۱۶ تا ۲۰ دلار همراه خواهد بود.

چشم انداز میعانات سبک در فصل تابستان

چشم انداز میعانات سبک در فصل تابستان

در حوزه مدیترانه که عمدتاً از نفت خام اورال روسیه استفاده می شود برتری قیمت نفتا نسبت به نفت اورال مثبت باقی مانده و این برتری قیمتی در طی ماه های آینده بین ۱۰ تا ۲۰ دلار حفظ خواهد شد. برتری قیمتی بنزین نسبت به نفت خام اورال بین ۳۹ تا ۵۱ دلار در ماه‌های آینده خواهد بود.

در خلیج آمریکا قیمت نفتا ۲ تا ۵ دلار در ماه های آینده نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت کاهش خواهد یافت در حالی که برتری قیمتی بنزین نسبت به نفت خام حوزه هوستون در آمریکا بین ۱۹ تا ۲۴ دلار افزایش خواهد داشت.

برتری قیمت نفتا در سنگاپور و ژاپن نسبت به نفت خام دبی بین ۳ تا ۱۰ دلار در ماه‌های آینده کاهش خواهد داشت و بنزین نیز برتری ۱۸ تا ۲۰ دلاری خواهد داشت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *