روسیه به وعده کاهش تولید نفت عمل نکرده است

روسیه به وعده کاهش تولید نفت عمل نکرده است

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد روسیه که متعهد شده بود تولید نفت خود را تا 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد، تاکنون نتوانسته است به وعده‌های خود عمل کند و حتی ممکن است به دنبال افزایش تولید برای جبران کسری درآمد نیز باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه همچنان انعطاف‌پذیر است و در ماه آوریل پس از زمان تهاجم نظامی به اوکراین به بالاترین سطح یعنی 8.3 میلیون بشکه در روز رسید. رکورد صادرات با انتظار کاهش عرضه روسیه که متعهد شده است تا پایان سال تولید خود را کاهش دهد، در تضاد است.

روسیه ماه فوریه اعلام کرد در واکنش به ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا و سقف قیمت نفت خام و محصولات نفتی، تولید نفت خام خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. ابتدا، این کاهش تولید تا ماه مارس بود اما الکساندر نواک، معاون نخست وزیر، از تمدید آن تا پایان سال 2023 تمدید خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی در این گزارش اعلام کرد “با توجه به بررسی‌های ما، مسکو به تعهدات خود برای کاهش عرضه 500 هزار بشکه‌ای در روز به‌طور کامل عمل نکرده است و در واقع، روسیه ممکن است تولید را برای جبران درآمد از دست رفته افزایش دهد”.

انتظار می‌رود درآمدهای صادرات نفت روسیه در آوریل با 1.7 میلیارد دلار افزایش ماهانه به 15 میلیارد دلار رسیده باشد اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27 درصد کاهش داشته است، در حالی‌که درآمدهای مالیاتی از بخش نفت و گاز نیز سالانه 64 درصد کاهش را ثبت کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین گفت “به نظر می‌رسد روسیه برای یافتن خریداران مشتاق‌تر برای نفت خام و فرآورده‌های نفتی‌اش در بازار دو سطحی ایجاد شده از زمان اجرایی شدن تحریم‌ها مشکلات کمتری داشته باشد”.

داده‌های ردیابی نفتکش‌ها که توسط بلومبرگ بررسی شد، نشان داد صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا در چهار هفته منتهی به 12 می به رکورد جدیدی رسیده و پیش بینی می‌شد از اوایل آوریل 10 درصد رشد داشته باشد.

در داده‌های گزارش شده توسط بلومبرگ آمده است حجم نفت خام کشتی‌هایی که از پایانه‌های صادراتی روسیه به مقصد بازارهای بین‌المللی خارج شده‌‌اند، در چهار هفته منتهی به 12 می به رکورد 3.61 میلیون بشکه در روز رسیده است. این بالاترین حجم صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا است درست از زمانی است که بلومبرگ ردیابی دقیق محموله‌ها را در ابتدای سال 2022 آغاز کرد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *