فرآورده های نفتی آسیا اقیانوسیه در ماه می 2023

فرآورده های نفتی آسیا اقیانوسیه در ماه می 2023

فرآورده های نفتی آسیا اقیانوسیه در هفته اول ماه می 2023

انتظار می رود صادرات بنزین چین در ماه می حداکثر تا ۱.۱ میلیون تن افزایش یابد. قیمت مجموعه بنزین ها با اکتان های مختلف در چین در روز ۴ می اندکی کاهش یافت ولی صادرات باثبات پیش بینی می شود و در حدود ۹۵۰ هزار تن تا ۱.۱میلیون تن در نوسان و مانند ماه آوریل خواهد بود. در منطقه آسیا اقیانوسیه و در پایانه اصلی ، صادرات کاهش یافت.

صادرات بنزین سنگاپور در هفته ۲۷ آوریل تا ۳ می ۱۶.۱۵ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافت و به ۴۹۲۸۰۴ تن رسید در حالی که واردات بنزین به سنگاپور با ۸۴.۴۳ درصد افزایش به ۴۴۰۶۱۹ تن رسید. به این ترتیب و با در نظر گرفتن کل صادرات و کل واردات بنزین به سنگاپور، خالص صادرات نسبت به هفته قبل ۸۵.۰۴ کاهش یافته و به ۵۲۱۸۵ تن رسیده است.

کاهش صادرات بنزین سنگاپور به اندونزی

صادرات سنگاپور به اندونزی در هفته گذشته ۳۱.۶۷ درصد کاهش یافت و به ۱۰۸۳۰۳ تن رسید. علت کاهش صادرات به اندونزی، به پایان رسیدن تعطیلات مربوط به عید فطرو کاهش مجدد تردد در کشورهای اسلامی وعدم نیازبه واردات بیشتر می باشد که در روزهای اول می باعث کاهش واردات به اندونزی شده است.

واردات بنزین به سنگاپور در هفته اول ماه می رشد یافت زیرا تایوان ۱۳۷۰۴۸ تن بنزین در هفته منتهی به ۳ می به سنگاپور وارد نمود و در حالی که در هفته قبل ازآن هیچ محموله ای به سنگاپور ارسال نکرده بود. دلیل افزایش صادرات تایوان به سنگاپور راه اندازی مجددواحد تقطیر به ظرفیت ۱۸۰هزار بشکه در روز و همچنین واحد FCC به ظرفیت ۸۴۰۰ بشکه در روز بود.

فرآورده های نفتی آسیا اقیانوسیه در ماه می 2023

فرآورده های نفتی آسیا اقیانوسیه در ماه می 2023

در هفته منتهی به ۵ ماه می، قیمت انواع بنزین با در جات متفاوت اکتان از۲۲/۰ درصد دلار تا۱.۲۲ دلار در هر بشکه افزایش داشت. قیمت گازوییل افزایش و قیمت انواع سوخت کوره و نفتا نیز کاهش داشت. سوخت های پایدار هوایی SAF و روغن های گیاهی HVO هفته اول می درشمال غرب اروپا، خلیج آمریکا و شمال آسیا کاهش قیمت، و در جنوب شرق آسیا افزایش قیمت داشتند.

تقاضای زیاد برا ی خرید سوخت‌جت در آسیا باعث افزایش قیمت سوخت جت وکروسین شد. شرکت Pertamina در اندونزی به دنبال خرید ۲۰۰ هزار بشکه سوخت جت برای تحویل در روزهای ۱تا ۳ ژوئن می باشد. تقاضای سفر هوایی برای ماه مارس ۵۲.۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت.

کاهش تقاضای خرید نفتا در آسیا و خاورمیانه

بازار نفتا در آسیا و خاورمیانه در هفته منتهی به ۵ ماه می، کاهش قیمت داشت که دلیل آن کاهش تقاضا در پایین دست بود که به دلیل انجام تعمیرات واحدهای کراکر و همچنین ترس از رکود اقتصادی در جهان بوده است.

در‌حال حاضر یک نوع بدبینی در بازار وجود دارد که بعید به نظر می رسد به زودی ازبین برود زیرا نشانه ای از بهبود تقاضا در پایین دست دیده نمی شود. در هفته منتهی به ۵ ماه می، قیمت فراورده های نفتی سبک و سنگین در بنادر سه گانه اروپایی آنتورب، روتردام و آمستردام و همچنین در بنادر ایتالیا، افزایش یافت و بیش ترین افزایش مربوط به دیزل بود.

کاهش واردات نفتا به سنگاپور

واردات نفتا، ریفورمیت و سایر خوراک هایی که با محصولات نفتی ترکیب می شوند به بندر سنگاپور در هفته گذشته ۶۳.۷۴ درصد کاهش یافت و به ۹۸۳۵۲ تن رسید که علت این کاهش زیاد، قطع واردات روسیه به سنگاپور بود.

واردات سنگاپور از خاورمیانه ۱۱۷۶۵تن معادل ۲۲.۱۴ درصد نسبت به هفته قبل رشد داشت و به ۶۴۹۰۹ تن رسید. واردات نفتای سنگاپور از مالزی کاهش یافت و به ۲۴۹۲۸ تن رسید در حالی که در هفته قبل ۷۴۸۵۴ تن بوده است.

سنگاپور در هفته گذشته ۳۸۴۶ تن نفتا، ریفو میت و خوراک ترکیبی صادر نمود که بیش از ۹۸ درصد کاهش نسبت به هفته قبل داشته است. در ماه مارس روسیه ۱.۵ میلیون بشکه نفتا به امارات صادر نموده بود که بیشترین میزان صادرات این کشور در ۴ ماه گذشته بوده است.

افزایش ذخایر سوخت جت و کروسین در اروپا

ذخیره سازی سوخت‌جت و کروسین در هفته منتهی به ۴ ماه می در بنادر سه گانه اروپایی آمستردام، روتردام و آنتورپ ۶ درصد افزایش یافت و به ۹۶۸۰۰۰ تن رسید که ۱۵.۷درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

واردات از شرق کانال سوئز به اروپا با توجه به افزایش تقاضای فصلی در اروپا، کماکان ادامه دارد. واردات سوخت جت اروپا از شرق کانال سوئز در ماه آوریل ۵۱ درصد بیشتر از ماه مارس بوده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *