تخفیف 40 درصدی نفت خام روسیه به چین و هند

,
تخفیف 40 درصدی نفت خام روسیه به چین و هند

قیمت نفت خام روسیه با 40 درصد تخفیف به خریداران چین و هند نسبت به نفت برنت فروخته می شود. این دو کشور در حال حاضر نفت خام اورال پرچمدار روسیه را با تخفیف 33.28 دلاری خریداری می کنند. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی جزئیات این خبر می پردازیم.

اختلاف نظر بر سر سقف قیمت نفت روسیه

روز جمعه، اتحادیه اروپا بار دیگر در مورد سقف قیمت نفت خام روسیه به توافق نرسید، زیرا چندین عضو پیشنهاد کردند که محدوده پیشنهادی 60 تا 70 دلار در هر بشکه بسیار بالاست.

گزارش ها حاکی از آن است که روسیه در حال تنظیم یک فرمان ریاست جمهوری است که بر اساس آن شرکت ها و هر بازرگان این کشور از فروش نفت به هر کسی که در سقف قیمت شرکت می کند، منع می کند.

اتحادیه اروپا روز جمعه بار دیگر نتوانست به توافقی در مورد سقف قیمت نفت روسیه دست یابد، به طوری که شرقی ترین اعضای اتحادیه از جمله لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی مخالفت کردند که قیمت پیشنهادی 60 تا 70 دلار در هر بشکه برای نفت روسیه بیش از حد است. سخاوتمندانه و بسیار بالاتر از نرخ هایی که روسیه در حال حاضر نفت خام می فروشد.

نایب رئیس کمیسیون اروپا، والدیس دامبروسکیس، به این موضوع اذعان کرده و گفته است: «اگر سقف قیمت را خیلی بالا قرار دهید، واقعاً به درد نمی‌خورد. نفت بزرگترین منبع درآمد برای بودجه روسیه است، بنابراین بسیار مهم است که این موضوع به درستی انجام شود تا واقعاً بر توانایی روسیه برای تأمین مالی این جنگ تأثیر بگذارد.

به گفته جولیان لی، استراتژیست نفت بلومبرگ، نفت خام اورال پرچمدار روسیه در پایان هفته گذشته با تخفیف گسترده 33.28 دلار یا حدود 40 درصد نسبت به نفت خام بین المللی برنت معامله شد. در مقابل، یک سال پیش، اورال با تخفیف بسیار کمتر از 2.85 دلار به برنت معامله شد. اورال اصلی ترین ترکیب صادراتی روسیه است. نتیجه: مسکو شروع به احساس گرمای جنگ خود در اوکراین کرده است و طبق محاسبات بلومبرگ ممکن است ماهانه 4 میلیارد دلار از درآمدهای انرژی خود را از دست بدهد.

کشورهای کشتیرانی مانند یونان طرفدار سقف قیمت بالاتری هستند که به حفظ جریان تجارت کمک می کند. با این حال، با اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا بر نفت روسیه که قرار است در 5 دسامبر آغاز شود، وضعیت می‌تواند برای روسیه حتی تیره‌تر شود و در صورت عدم وجود سقف قیمتی، انتظار می‌رود بازار دچار اختلال شود. در همین حال، گزارش شده است که روسیه در حال تنظیم یک فرمان ریاست جمهوری است که شرکت‌ها و هر بازرگانی را از فروش آن به هر کسی که در سقف قیمت شرکت می‌کند منع می‌کند.

جدول قیمت نفت و محصولات پتروشیمی

افزایش واردات از روسیه

پیش از این، هند با وجود واردات 80 درصد از نیاز خود، هرگز خریدار بزرگ نفت خام روسیه نبود. در یک سال معمولی، هند فقط 2 تا 5 درصد از نفت خام خود را از روسیه وارد می کند، تقریباً همان نسبتی که ایالات متحده قبل از اعلام ممنوعیت 100 درصدی کالاهای انرژی روسیه انجام می داد. در واقع، هند در سال 2021 تنها 12 میلیون بشکه نفت خام روسیه وارد کرد که اکثریت نفت آن از عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و نیجریه تامین می شد.

اما در ماه مه، گزارش‌هایی مبنی بر “افزایش قابل توجه” در تحویل نفت روسیه به مقصد هند منتشر شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هند در سه ماه اول پس از حمله به روسیه ۵.۱ میلیارد دلار برای نفت، گاز و زغال سنگ روسیه هزینه کرده است که بیش از پنج برابر ارزش یک سال قبل است. با این حال، چین همچنان بزرگترین خریدار کالاهای انرژی روسیه است و 18.9 میلیارد دلار در سه ماه منتهی به پایان ماه مه هزینه کرده است که تقریباً دوبرابر مقدار سال قبل است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، نفت خام اورال از زمان آغاز جنگ با تخفیف های بی سابقه عرضه شده است. در ماه‌های اولیه پس از شروع جنگ، الن والد، رئیس شرکت مشاوره ترانسورسال به CNBC گفت که چند شرکت تجارت کالا – مانند گلنکور و ویتول – تخفیف‌هایی به ترتیب 30 و 25 دلار در هر بشکه برای مخلوط اورال ارائه می‌دهند.

کارشناسان می گویند اقتصاد ساده بزرگترین دلیلی است که فشار کاخ سفید برای محدود کردن خرید نفت خام از روسیه در دهلی ناشنوا شده است.

«امروز، انگیزه‌های دولت هند اقتصادی است، نه سیاسی. هند همیشه در استراتژی واردات نفت خود به دنبال توافق است. سمیر ن. کاپادیا، رئیس بازرگانی شرکت مشاوره روابط دولتی ووگل گروپ، سخت است که وقتی 80 تا 85 درصد نفت خود را وارد می‌کنید، 20 درصد تخفیف نگیرید، به‌ویژه پس از همه‌گیری و کاهش رشد جهانی. ، از طریق ایمیل به CNBC گفت.

با این حال، بسیاری از خوانندگان از دست نخواهند داد که هند در طول سال ها رابطه ای آرام با روسیه داشته است، به طوری که روسیه 60 درصد از تجهیزات نظامی و دفاعی خود را به این کشور آسیایی عرضه می کند. روسیه همچنین یک متحد کلیدی در مسائل مهمی مانند اختلاف هند با چین و پاکستان در اطراف قلمرو کشمیر بوده است. اما هند و چین تنها مقصر نیستند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در حالی که عرضه گاز خط لوله روسیه بخش عمده واردات گاز اروپا قبل از جنگ اوکراین در حال حاضر به صورت قطره‌ای کاهش یافته است، اروپا با گرسنگی LNG روسیه را جمع‌آوری کرده است.

از زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، اروپا سخت تلاش کرده است تا خود را از کالاهای انرژی روسیه دور کند. اتحادیه اروپا زغال سنگ روسیه را ممنوع کرده و قصد دارد تا پایان سال 2022 بیشتر واردات نفت روسیه را مسدود کند تا مسکو را از یک منبع درآمد مهم برای جنگ در اوکراین محروم کند.

اما ثابت شده است که حذف گاز روسیه دشوارتر از آن چیزی است که اروپا انتظارش را داشت. در حالی که عرضه گاز خط لوله روسیه بخش عمده واردات گاز اروپا قبل از جنگ اوکراین به یک قطره کاهش یافته است، اروپا با تشنگی LNG روسیه را جمع آوری کرده است. وال استریت ژورنال گزارش داده است که واردات گاز طبیعی مایع روسیه در سال منتهی به اوت 41 درصد افزایش یافته است.

ماریا شاگینا، محقق موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن، به WSJ گفت: “ال ان جی روسیه اسب سیاه رژیم تحریم ها بوده است.” واردکنندگان LNG روسیه به اروپا استدلال کرده‌اند که محموله‌ها تحت پوشش تحریم‌های فعلی اتحادیه اروپا نیستند و خرید LNG از روسیه و سایر تامین‌کنندگان به کنترل قیمت انرژی اروپا کمک کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *