افزایش صادرات نفت خام ایران همزمان با بدتر شدن روابط با غرب

افزایش صادرات نفت خام ایران همزمان با بدتر شدن روابط با غرب

تحلیل آرگوس از افزایش صادرات نفت خام ایران همزمان با بدتر شدن روابط با غرب؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

به گزارش بازار نفت و گاز روند صعودی صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر باعث شده است تا واشنگتن با بدتر شدن روابط تهران و قدرت‌های غربی، تعهد دیگری برای اجرای بهتر تحریم‌های خود ارائه دهد. اما تنها کشوری که به نظر می‌رسد می‌تواند بر حجم صادرات ایران تأثیر بگذارد، چین است آن هم به خاطر مدیریت بازار داخلی اش.

داده های آرگوس نشان می دهد که واردات چین از ایران از طریق مالزی در نوامبر به رکورد 1.2 میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر افزایش یافت، زیرا پالایشگاه های مستقل در استان شاندونگ برای استفاده از سهمیه واردات 2022 خود رقابت کردند.

از زمان اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه تهران در سال 2018، چین مقصد اصلی نفت خام با تخفیف ایران بوده است.

ممنوعیت گروه 7 بر واردات نفت خام روسیه نیز منجر به افزایش محموله های اورال به چین با قیمت های پایین تر از بازار شده است.

در حالی که تهران و مسکو از زمان حمله روسیه به اوکراین روابط دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی را تقویت کرده اند، رقابت آنها برای سهم بازار نفت خام چین نیز در حال افزایش است.

راب مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در ایران در مصاحبه ای تلویزیونی در 24 ژانویه گفت که ایالات متحده باافزایش صادرات ایران موافق نیست و تلاش بیشتری برای تحت فشار قرار دادن چین در مورد خرید نفت ایران انجام خواهد داد.

ردیابی آرگوس نشان می دهد صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۱.۱۱ میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم رسیده که ۴۳ درصد از ۷۷۶ هزار بشکه در روز در سه ماهه سوم و ۵۸ درصد نسبت به دوره قبل از آن در سال گذشته افزایش یافته است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، علیرغم گفتگوهای فعال در سال های 2021-2022 برای کاهش تحریم ها برای ایران در ازای احیای توافق هسته ای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به سیاست خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران پایبند بوده است اما ایران با استفاده از واسطه‌ها، شرکت‌های صوری، ناوگان کشتیرانی تاریک و تأسیسات ذخیره‌سازی در کشورهای همسایه توانسته است تحریم‌های آمریکا را بشکند.

صادرات ایران به چین در سال 2021 کاهش یافت آن هم به این علت که پکن سهمیه‌های واردات نفت خام پالایشگاه‌های مستقل که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا متکی به قراردادهای یوان هستند را کاهش داد.

Oil sanctions2 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

واشنگتن ممکن است روی توانایی پکن برای تأثیرگذاری بر حجم صادرات ایران حساب کند، اما روابط ضعیف آمریکا و چین، هرگونه معامله بر سر ایران را بعید می کند.

بودجه ایران بر اساس صادرات نفت به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز در سال‌های 2023-2024 و قیمت نفت 85 دلار در هر بشکه است. این فرضیات بسیار غیرواقعی است، با توجه به اینکه چشم‌اندازی برای کاهش کوتاه‌مدت تحریم‌ها وجود ندارد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به اتحادیه اروپا نسبت به تبعیت از آمریکا در شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان «تروریستی» هشدار داد، زیرا به گفته او این اقدام مذاکرات برای احیای برجام را تضعیف می کند.

بایدن قبلاً گفت‌وگوها را مرده اعلام کرده است، در حالی که جوزپ بورل، کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید این توافق «مرده نیست، اما حرکتی هم ندارد».

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *