سقف قیمت نفت همچنان باعث سردرگمی معامله گران نفت می شود

,
سقف قیمت نفت همچنان باعث سردرگمی معامله گران نفت می شود

به گزارش بازار نفت و گاز، سقف قیمت نفت که هفته گذشته اجرایی شد، برای حفظ جریان نفت روسیه به بازارهای بین‌المللی و در عین حال کاهش درآمدهای روسیه طراحی شد. در حالی که سقف قیمت ممکن است روی کاغذ منطقی باشد، اما ثابت شده است که برای معامله گران نفت که به ندرت نفت خام را با قیمت های ثابت معامله می کنند، گیج کننده است. برای افزودن به این نگرانی ها برای بازرگانان، ترکیه همچنان به درخواست گواهی بیمه برای نفتکش های عبوری از تنگه بسفر و داردانل ادامه می دهد که باعث اختلال بیشتر در عرضه می شود.

هفته گذشته شاهد آغاز مکانیسم سقف قیمتی بودیم که توسط ایالات متحده طراحی شد و توسط G7 و اتحادیه اروپا پذیرفته شد، اما نویسندگان سقف به معامله گران نفت فکر نکردند.

برای شروع، حدود نیمی از G7، از جمله ایالات متحده، کانادا و بریتانیا، از قبل واردات نفت روسیه را ممنوع کرده اند، بنابراین این سقف هیچ تفاوتی در عرضه نفت خارجی آنها نخواهد داشت. ژاپن، اگرچه از سقف حمایت می کند، اما به دلیل اینکه کاملاً به هیدروکربن های وارداتی وابسته است، معاف شده است. سپس مشکل بزرگ‌تر پیش می‌آید، و آن مشکل این است که نفت خام با قیمت‌های ثابت معامله نمی‌شود، که در حال حاضر باعث دردسرهایی در این بخش شده است. در واقع، نفت به گونه‌ای معامله می‌شود که حتی با فرض اینکه روسیه به حامیان سقفی بفروشد، اغلب ممکن است رعایت سقف غیر ممکن باشد.

بلومبرگ هفته گذشته به نقل از معامله گران نفت گفت که بسیاری از آنها در معرض خطر گیر افتادن با محموله های نفت خام روسیه هستند که قیمت آنها بیش از سقف 60 دلار در هر بشکه است و به همین دلیل نمی توانند به بیمه و نفتکش های غربی دسترسی داشته باشند. و این به نوبه خود، طرف عرضه معادله جهانی نفت را تهدید خواهد کرد.

جان دریسکول، استراتژیست ارشد JTD Energy Services به بلومبرگ گفت: معامله گران نفت به صورت فیزیکی به ندرت با قیمت ثابت معامله می کنند. این یک فضای بسیار پیچیده‌تر است که در آن آنها بر اساس فرمول‌ها معامله می‌کنند و دیفرانسیل‌ها را به یک معیار نفت خام برای تجارت محموله‌های واقعی و همچنین برای پوشش ریسک می‌دهند.»این گزارش در ادامه توضیح داد که سه ترکیب برتر نفت روسیه اورال، سوکول و ESPO  بر اساس قراردادهای آتی یا شناور قیمت گذاری می شوند، به این معنی که قیمت نهایی یک محموله تنها چند هفته پس از خرید محموله تعیین می شود.

بلومبرگ نمونه ای از این مدل های قیمت گذاری را با خرید اخیر چینی محموله ای از ESPO روسیه ارائه می دهد. قیمت محموله، به ازای هر قرارداد، تخفیفی نسبت به میانگین معاملات آتی نفت خام برنت در ماه اول است و این میانگین تنها در پایان این ماه محاسبه می‌شود.

این برای معامله‌ گران نفت که می‌خواهند از سقف قیمت پیروی کنند، انواع پیچیدگی‌ها ایجاد می‌کند به سادگی نمی‌توان فهمید که آیا قیمت یک محموله تا زمانی که باید پرداخت شود، زیر سقف باقی می‌ماند یا خیر، با فرض اینکه روسیه این کار را انجام ندهد. به قول خود مبنی بر توقف فروش نفت به طرف هایی که سقف را اعمال می کنند عمل کند.

محموله‌ها ممکن است به تأخیر بیفتند یا هرگز به مقصد نرسند زیرا معامله لغو می‌شود زیرا سقف را نقض کرده بود. و به لطف ترکیه در حال حاضر اختلالی در بازار فیزیکی وجود دارد.

پس از معرفی سقف قیمت، ترکیه شروع به درخواست گواهی بیمه برای تمام نفتکش های عبوری از تنگه بسفر و داردانل کرد. از آنجایی که شرکت‌های بیمه تاکنون از ارائه اسناد خودداری کرده‌اند و ادعا می‌کنند که قبلاً هرگز نیازی به این کار نداشته‌اند، بیش از 20 نفتکش با بیش از 20 میلیون بشکه نفت خام در تنگه‌های ترکیه گیر افتاده‌اند. همه نفتکش ها به جز یک نفر نفت خام قزاقستان را حمل می کنند که از طریق خط لوله به بنادر روسیه می رسد و از آنجا به بازارهای بین المللی می رود. یک نفتکش حامل نفت خام روسیه در اوایل این هفته مجاز به عبور از تنگه شد.

یکی از مقامات دولت ایالات متحده که CNBC آن را “مقام سقف قیمت” خواند، “این محموله ها تحت هیچ سناریویی مشمول سقف قیمت نخواهند شد و نباید تغییری در وضعیت بیمه آنها از محموله های قزاقستانی در هفته ها یا ماه های گذشته ایجاد شود، گفت:با این حال، به نظر می‌رسد ترکیه اصرار دارد که مدرک بیمه را ببیند، و باشگاه بیمه‌گران بزرگ، گروه بین‌المللی باشگاه‌های P&I، اصرار دارد که نمی‌تواند تضمینی برای پوشش بیمه‌ای ارائه دهد در صورتی که کشتی با چنین پوششی سقف قیمت را نقض کند و بکشد. بیمه گر خود را با آن.

مقامات غربی به سرعت ترکیه را به دلیل درخواست‌های اثبات بیمه اضافی‌اش مورد انتقاد قرار دادند و همان مقام ناشناس سقف قیمت از بالا به FT گفت: «سیاست سقف قیمت، کشتی‌ها را ملزم نمی‌کند که برای هر سفر ضمانت‌های بیمه منحصربه‌فرد جستجو کنند، همانطور که در زیر الزامی است. حکومت ترکیه این اختلالات نتیجه حاکمیت ترکیه است، نه سیاست سقف قیمت.

به گفته تحلیلگران، اگر این نفتکش ها یک هفته دیگر گیر بیفتند، نبود این 20 میلیون بشکه احساس می شود. و اگر سردرگمی قیمت‌گذاری در بازارهای فیزیکی ادامه یابد و دلیلی برای عدم وجود آن وجود ندارد، ممکن است محموله‌های بیشتری گیر کرده و تحویل نشوند. و این در بازاری اتفاق می‌افتد که علی‌رغم تحولات اخیر قیمت، همچنان کم‌فروش است، همانطور که اریک ناتال، مدیر صندوق کانادایی در اوایل این هفته به همه یادآوری کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *