قیمت نفت عراق باید زیر 100 دلار شود.

,
قیمت نفت عراق باید زیر 100 دلار شود.

قیمت نفت عراق به گفته نسخت وزیر باید زیر 100 دلار شود و این کاهش قیمت در عرضه تقاضا تاثیری نداشته باشد.به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی جزئیات این خبر می پردازیم.

نخست وزیر عراق اعلام کرد که عراق در حین بازسازی به دنبال ثبات قیمت نفت و افزایش ظرفیت تولید است به گفته محمد شیعه السودانی، نخست وزیر جدید، عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، به دنبال حفظ قیمت نفت در نزدیکی سطح فعلی است تا ثبات بازار را در حین بازسازی کشور تضمین کند.

قیمت نفت عراق و تاثیر آن بر عرضه تقاضا

او به خبرنگاران در بغداد گفت: دولت مشتاق است که قیمت نفت از 100 دلار در هر بشکه تجاوز نکند و به نحوی کاهش نیابد که بر عرضه و تقاضا تأثیر بگذارد. شاخص جهانی نفت خام برنت روز جمعه به 95 دلار و 99 سنت در هر بشکه رسید. به گفته نخست‌وزیر، عراق پس از دهه‌ها آشفتگی که با جنگ‌ها، تحریم‌ها و حملات شبه‌ نظامیان مشخص شده است، در تلاش است تا درآمد خود را افزایش دهد.

السودانی که ماه گذشته به قدرت رسید، گفت که سهمیه تولید عراق در ائتلاف اوپک پلاس باید برای در نظر گرفتن این عوامل بازنگری شود. وی افزود بدون ارائه جزئیات بیشتر، این موضوع با سایر اعضا مورد بحث قرار خواهد گرفت. تولید اوپک در ماه اکتبر پس از اینکه این گروه متعهد به کاهش نمادین برای تثبیت احساسات بازار شد، ثابت ماند. بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، تولید عراق به 4.57 میلیون بشکه در روز رسید که کمی کمتر از میزان سهمیه آن است.

معاملات سرمایه گذاری به گفته السودانی، عراق قصد دارد ظرفیت تولید نفت خود را افزایش دهد و شرکت های جهانی را به کار در این کشور ترغیب کند. دولت به همه توافق‌هایی که پیشینیانش با شرکت‌های نفتی بین‌المللی امضا کرده‌اند، از جمله بسته ۲۷ میلیارد دلاری معاملات با TotalEnergies SE برای افزایش تولید نفت و گاز و کاهش قطعی برق، احترام می‌گذارد. وی گفت: وزیر جدید نفت در حال بررسی این توافق است و اولین قرائت آن مثبت است.

یکی از این پروژه ها 60 درصد گاز وارداتی از ایران را به ما عرضه می کند. عراق قصد دارد به دریافت گاز از ایران ادامه دهد، زیرا این دو کشور از طریق شبکه خط لوله نزدیک هستند. دولت السودانی در نظر دارد بودجه فدرال 2023 خود را ظرف یک ماه برای رای گیری به پارلمان ارائه کند. عراق همچنین به عنوان میانجی برای کاهش تنش بین ایران و عربستان سعودی ادامه خواهد داد. وی گفت: طرف های ذیربط به طور رسمی به ما اطلاع دادند که از ادامه این نقش حمایت می کنند و ما در این امر پیش می رویم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *