دلگرمی نفت جهانی از افت دلار

,
دلگرمی نفت از افت دلار

واکنش قیمت نفت جهانی از افت دلار

در معاملات روز سه شنبه با افت ارزش دلار،قیمت نفت هم افزایش یافت اما نگرانی‌هایی که پیرامون دورنمای تقاضای جهانی برای سوخت وجود دارد، رشد قیمت را محدود کرد.

به گزارش بازار نفت و گاز بهای معاملات نفت برنت با ۲۷ سنت افزایش، به ۹۳ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته سه درصد نزول کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در دسامبر با ۳۶ سنت افزایش، به ۸۴ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته با ۰.۶ درصد کاهش بسته شده بود.

در ابتدای معاملات روز سه شنبه شاخص دلار آمریکا کاهش یافت و نفت را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر کرد. با این حال، نشانه‌های فعالیت اقتصادی نامطمئن در آمریکا و چین که بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان هستند، مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.

oilmarket1 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

موسس شرکت تحلیل بازار نفت “واندا اینسایتس” در این باره گفت: علاوه بر نوسان قیمت اواسط معاملات روزانه، معاملات نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت از پنج شنبه گذشته، در بازه محدودی حبس شده اند. عوامل عرضه و تقاضا تا حدود زیادی تغییری نکرده اند و بازار نفت به تحولات اقتصادی واکنش نشان می‌دهد. بخش زیادی از دورنمای تیره تقاضا برای سوخت تا به حال از سوی بازار هضم شده است بنابراین، فشار کاهشی بیشتر ممکن است آهسته باشد.

نظرسنجی ماهانه آژانس “S&P GLOBAL” از مدیران خرید که روز دوشنبه منتشر شد، نشان داد برای چهارمین ماه متوالی در اکتبر فعالیت تجاری آمریکا رشد منفی پیدا کرده و شرکتهای خدماتی و تولیدکنندگان اظهار کردند که تقاضای مشتریان، کاهش پیدا کرده است.

ضعیف شدن تقاضا نشان می‌دهد که افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا برای مبارزه با تورم، موثر واقع شده و ممکن است مقامات فدرال رزرو را متقاعد کند سیاستهای افزایش نرخ بهره را ملایم‌تر کنند که سیگنال مثبتی برای تقاضا برای سوخت محسوب می‌شود.

تحلیل واردات نفت کشورها

بر اساس گزارش رویترز، آمار رسمی که روز دوشنبه منتشر شد، نشان داد  در سپتامبر واردات نفت خام چین دو درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود و  همزمان با کاهش خرده فروشی در این کشور، روند کاهش واردات نفت ادامه پیدا کرده است.

در نظرسنجی رویترز تحلیلگران پیش بینی کردند آمار هفتگی ذخایر نفت آمریکا که هفته جاری منتشر می‌شود، افزایش ذخایر را نشان داد. طبق برآورد تحلیلگران، در هفته منتهی به ۲۱ اکتبر ذخایر نفت آمریکا، به میزان ۲۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است. ذخایر بنزین در همین مدت حدود ۱.۲ میلیون بشکه و ذخایر سوختهای دیگر شامل دیزل و نفت کوره ۱.۱ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *