قیمت نفت در مدار صعود با محرک چینی

قیمت نفت در مدار صعود با محرک چینی

قیمت نفت در مدار صعود با محرک چینی

قیمت نفت در معاملات روز جمعه افزایش یافت تا در هفته ای که گذشت سومین رشد هفتگی بالا از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون را ثبت کند.

امیدواری ها درباره رونق تقاضای چین عامل اصلی افزایش مجدد قیمت نفت بوده است. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱.۰۸ دلار افزایش به ۸۵.۸۳ دلار رسیده و هر بشکه نفت سبک آمریکا با ۱.۵۲ دلار افزایش ۷۹.۶۸ دلار معامله شده است.

این در حالی است که انتشار یک شایعه مبنی بر خروج احتمالی امارات از سازمان اوپک و افزایش تولید این کشور موجب کاهش قیمت نفت در آغاز معاملات روز جمعه شده بود. ولی بعداً دو منبع آگاه به رویترز گفتند که این گزارش دور از واقعیت است.

انتشار آمارهای مثبت و امیدوارکننده اقتصادی چین موجب شد تا قیمت نفت سومین افزایش هفتگی بالای خود از ابتدای سال جاری را ثبت کند. فعالیت بخش خدمات چین در ماه فوریه سریع ترین رشد را در شش ماه اخیر ثبت کرده و فعالیت های کارخانه ای نیز رشد و رونق خوبی داشته است.

پیش بینی می شود واردات نفت خام چین از روسیه از طریق دریا نیز طی ماه جاری رکورد بزند. منابع آگاه اعلام کردند که چین قصد دارد امسال به هدف رشد اقتصادی بلندپروازانه ۶ درصدی دست یابد.

بازار نفت به افزایش متوالی ذخایر آمریکا در ده هفته اخیر و رشد فزاینده صادرات نفت این کشور بی توجهی کرده است. شاخص ارزش دلار نیز با کاهش روبرو شده و تحلیلگران پیش بینی می کنند طی ۱۲ ماه آینده نیز دلار آمریکا تحت فشار قرار خواهد داشت.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *