اوپک پلاس سیاست نفتی را در مذاکرات بازنگری بدون تغییر نگه می‌دارد

,
اوپک پلاس سیاست نفتی را در مذاکرات بازنگری بدون تغییر نگه می‌دارد

پنج منبع اوپک پلاس روز شنبه، یک روز پس از توافق گروه هفت (G7) برای سقف قیمت نفت روسیه، گفتند: اوپک پلاس احتمالاً در دیدار روز یکشنبه به اهداف تولید نفت خود پایبند خواهد بود.

اوپک پلاس که متشکل از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه است، در ماه اکتبر با کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز، یعنی حدود 2 درصد از تولید، آمریکا و دیگر کشورهای غربی را عصبانی کرد. تقاضای جهانی، از نوامبر تا پایان سال 2023.

واشنگتن این گروه و یکی از رهبران آن، عربستان سعودی را متهم کرد که با وجود جنگ مسکو در اوکراین، از روسیه حمایت می کنند.اوپک پلاس استدلال کرد که به دلیل چشم‌انداز اقتصادی ضعیف‌تر، تولید خود را کاهش داده است و قیمت‌های نفت از اکتبر به دلیل رشد کندتر چین و جهانی و نرخ‌های بهره بالاتر کاهش یافته است.

روز جمعه، کشورهای گروه 7 و استرالیا با هدف محروم کردن رئیس جمهور ولادیمیر پوتین از درآمد و در عین حال جریان نفت روسیه به بازارهای جهانی، سقف قیمت 60 دلاری نفت خام روسیه را به توافق رساندند. مسکو گفت که نفت خود را زیر سقف نمی فروشد و در حال تجزیه و تحلیل است که چگونه پاسخ دهد.

بسیاری از تحلیلگران و وزرای اوپک گفته اند که سقف قیمت گیج کننده و احتمالا ناکارآمد است زیرا مسکو بیشتر نفت خود را به کشورهایی مانند چین و هند می فروشد که از محکوم کردن جنگ در اوکراین خودداری کرده اند. به گفته منابع، اوپک عملاً روز شنبه بدون متحدانی مانند روسیه تشکیل جلسه داد و بیشتر در مورد مسائل اداری بحث کرد. وزیران درباره سقف قیمت روسیه صحبت نکردند.

پنج نماینده اوپک پلاس روز شنبه گفتند که نشست اوپک پلاس در روز یکشنبه احتمالاً تغییر سیاست نفتی را تایید خواهد کرد. روز جمعه، دو منبع جداگانه اوپک پلاس گفتند با توجه به نگرانی در مورد رشد اقتصادی و تقاضا، کاهش بیشتر تولید به طور کامل خارج از جدول نیست. اوپک پلاس در ساعت 1100 به وقت گرینویچ روز یکشنبه با نشست کمیته نظارت مشترک وزیران مشورتی (JMMC) و پس از آن کنفرانس کامل وزیران مذاکرات را آغاز می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *