کاهش تولید نفت اوپک در ماه مارس

کاهش تولید نفت اوپک در ماه مارس

کاهش تولید نفت اوپک

بررسی ماهانه رویترز نشان می دهد تولید نفت خام اوپک در ماه مارس نسبت به فوریه 70 هزار بشکه در روز کاهش یافت زیرا برخی از شرکتها، تولید خود در کردستان عراق را به دلیل توقف صادرات از دریای مدیترانه به حالت تعلیق درآوردند و آنگولا نیز در حال انجام برخی تعمیرات میدانی است.

بر اساس محاسبات رویترز و جمع بندی آمارهای منابع مختلف بازار، کل 13 عضو اوپک در ماه مارس 28.90 میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کردند. 10 تولیدکننده اوپک که بخشی از ائتلاف اوپک پلاس هستند، شاهد جهش سهمیه های خود با 173 درصد کاهش تعهدات در ماه مارس بودند که از 169 درصد در فوریه بیشتر بود.

بزرگ‌ ترین محرک‌ های کاهش تولید اوپک، دو عضو اوپک پلاس یعنی آنگولا و عراق بودند. آنگولا که به هر حال در سهمیه تولید خود به شدت عقب مانده است، در ماه مارس به دلیل تعمیرات میدان نفتی دالیا، شاهد کاهش بیشتر تولید بود.

عراق نیز در 25 مارس صادرات از منطقه نیمه خود مختار کردستان از طریق خط لوله ترکیه و بندر جیهان را متوقف کرد. چندین شرکت نفتی خارجی فعال در کردستان در روزهای اخیر اعلام کردند که به دنبال کاهش ظرفیت ذخیره‌ سازی و توقف صادرات، تولید خود را به حداقل می رسانند.

صادرات نفت خام کردستان که حدود 400 هزار بشکه از آن از طریق خط لوله عراق – ترکیه به جیهان منتقل شده و سپس با نفتکش به بازارهای بین المللی ارسال می شود، اواخر هفته گذشته توسط دولت فدرال عراق پس از صدور رأی اتاق بازرگانی بین المللی به نفع دولت عراق و علیه ترکیه، در مناقشه بر سر نفت خام کردستان، متوقف شد.

عراق تاکید کرد که ترکیه نباید اجازه صادرات نفت کردستان از طریق خط لوله عراق – ترکیه و جیهان را بدون تایید دولت فدرال عراق بدهد. در همین حال اوپک پلاس با تصمیم غیرمنتظره خود برای کاهش 1.16 میلیون بشکه در روز از تولید خود عملا بازارهای جهانی انرژی را شوکه کرده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *