نفت اوپک در ماه اکتبر کاهش یافت

,
تولید نفت اوپک

نفت اوپک در ماه اکتبر کاهش یافت زیرا اعضا اهداف را از دست دادند. تولید نفت خام اوپک در این ماه 210 هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل کاهش یافت، زیرا این کارتل و گروه گسترده‌تر اوپک پلاس افزایش اندک تولید در سپتامبر را معکوس کردند. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به جزئیات این خبر می پردازیم.

بر اساس منابع ثانویه در گزارش ماهانه بازار نفت (MOMR) منتشر شده توسط این سازمان، تولید نفت خام هر 13 عضو اوپک، از جمله کشورهای معاف از پیمان اوپک پلاس – ونزوئلا، ایران و لیبی – در ماه اکتبر به طور میانگین 29.49 میلیون بشکه در روز بوده است.

نفت اوپک توسط بزرگترین تولید کننده

عربستان سعودی، رهبر واقعی اوپک و بزرگترین تولیدکننده آن، در ماه گذشته شاهد کاهش 149 هزار بشکه ای تولید خود بود و به میانگین 10.838 میلیون بشکه در روز رسید، زیرا اوپک پلاس در اوایل سپتامبر تصمیم گرفت افزایش 100 هزار بشکه در روز در تولید نفت هدف را معکوس کند.

تولید عربستان سعودی بیشترین کاهش را در میان اعضای اوپک داشت و کمتر از سطح تولید هدف 11.004 میلیون بشکه در روز بر اساس برنامه زمانی بود که نشست اوپک پلاس اتخاذ کرده بود. این پادشاهی تولید خود را برای ماه اکتبر بیشتر از برآورد منابع ثانویه گزارش کرد که 10.957 میلیون بشکه در روز بود که 84000 بشکه در روز نسبت به سپتامبر کاهش داشت. تولید در آنگولا شاهد دومین کاهش شدید تولیدکنندگان اوپک در ماه اکتبر بود، اما این نتیجه کاهش آگاهانه نبود زیرا تولیدکننده آفریقایی ماه ها از سهمیه خود عقب مانده است.

به گفته منابع ثانویه اوپک، تولید نفت خام آنگولا در ماه اکتبر 78 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 1.067 میلیون بشکه در روز رسید. با این حال، هدف آنگولا بسیار بالاتر است، یعنی 1.525 میلیون بشکه در روز، به این معنی که این کشور نزدیک به 500000 بشکه در روز کمتر از هدف بود.

در ماه‌های آینده، تولید اوپک پس از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش ۲ میلیون بشکه در روز هدف جمعی خود برای نوامبر، بیشتر کاهش خواهد یافت. اگرچه انتظار می‌رود کاهش واقعی تقریباً نصف این عدد باشد، یعنی 1.1 میلیون بشکه در روز، اما همچنان بزرگترین کاهش تولید از زمان ثبت رکورد کاهش تولید در آوریل 2020 است که تقاضای نفت در آغاز همه‌گیری کاهش یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *