سیاست های اوپک برای برقراری ثبات در بازار شکننده نفت

,
سیاست های اوپک

تازه ترین بررسی ها نشان می دهد سازمان اوپک تولید نفت خود را در ماه ژوئن ثابت نگه داشت، زیرا این کارتل قصد دارد ثبات را به بازار شکننده نفت بازگرداند. بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در ماه ژوئن به طور متوسط 28.57 میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده که نسبت به ماه می 80 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

ژوئن دومین ماه از دور کاهش عرضه بود که برخی از اعضای اوپک برای خنثی کردن رشد متزلزل اقتصادی وضع کرده بودند. تولید باید در ماه جولای کاهش می یافت زیرا عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده اوپک، کاهش عرضه خود را با کاهش یک‌جانبه ۱ میلیون بشکه‌ای در روز عمیق‌تر کرده است. ریاض روز دوشنبه اعلام کرد که این کاهش تولید تا ماه اوت تمدید خواهد شد. روسیه، نیز متعهد شده است تا عرضه را کاهش دهد.

علیرغم پیش‌بینی‌های اولیه برای افزایش قیمت نفت در سال جاری، قیمت ها تا کنون در سال 2023 حدود 12 درصد کاهش یافته است، زیرا بهبودی ضعیف اقتصادی پس از همه‌گیری کرونا در چین و ترس از افزایش نرخ‌های بهره باعث رکود جهانی می‌شود.

در حالی که کاهش قیمت نفت موجب کمتر شدن فشارهای مالی بر مصرف کنندگان در آمریکا و سایر کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی شده است ولی بر ریاض و شرکای آن در کشورهای تولیدکننده نفت فشار مالی وارد می کند.

به گفته صندوق بین‌المللی پول، عربستان حتی قبل از آخرین موج کاهش تولید برای متعادل کردن بودجه خود به قیمت‌های بیش از 80 دلار در هر بشکه نیاز داشت.

عربستان ماه گذشته عرضه خود را ثابت نگه داشت و 9.96 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. تولید کلی 13 عضو اوپک تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند زیرا کاهش‌های امارات متحده عربی و ایران با افزایش سطحی در تعدادی از کشورها از جمله نیجریه و لیبی جبران شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: investing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *