تولید اوپک پلاس در ماه می 670 هزار بشکه در روز کاهش یافت

,
تولید اوپک پلاس در ماه می

تازه ترین بررسی پلتس توسط S&P Global Commodity Insights در روز جمعه نشان داد که اوپک پلاس تولید نفت خام خود را در ماه می 670000 بشکه در روز کاهش داد، آن هم در شرایطی که کاهش داوطلبانه تولید این گروه در ماه آوریل بازارها را شوکه کرد.

اوایل آوریل، یک روز قبل از نشست اوپک پلاس، این ائتلاف بزرگ نفتی در مجموع 1.16 میلیون بشکه در روز کاهش جدید تولید را بین ماه می تا دسامبر 2023 اعلام کرد. این کاهش تولید فراتر از کاهش 500 هزار بشکه در روز روسیه است که تا پایان سال تمدید شده است. در آن کاهش تولید، عربستان اعلام کرد که تولید نفت خام خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد و تاکید کرد که این اقدام “اقدامی پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار نفت” است.

در آخرین نشست اوپک پلاس در 4 ژوئن، کاهش داوطلبانه تا سال 2024 تمدید شد، در حالی که عربستان از کاهش یک‌جانبه تولید 1 میلیون بشکه در روز برای ژوئیه خبر داد که می‌تواند پس از ماه آینده نیز تمدید شود.

بر اساس نظرسنجی پلتس، در آغاز کاهش جدید تولید در ماه می، تولید نفت خام اوپک با 440 هزار بشکه کاهش به 28.16 میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که تولیدکنندگان غیراوپک با کاهش 230 هزار بشکه در روز به تولید 13.17 میلیون بشکه در روز رسیدند.

عربستان به شدت به تعهد خود مبنی بر کاهش 500 هزار بشکه در روز از ابتدای ماه مه پایبند بود و براساس این نظرسنجی، میانگین تولید این کشور در ماه گذشته به 10 میلیون بشکه در روز رسید.

نظرسنجی رویترز در هفته گذشته همچنین نشان داد که عربستان و دیگر تولیدکنندگان مهم خلیج فارس که وعده کاهش تولید از ماه می را داده بودند به تعهدات خود پایبند بودند. بر اساس نظرسنجی رویترز ، عربستان ، کویت و امارات تا حد زیادی کاهش های تولید اعلام شده خود را در ماه گذشته اجرا کردند.

عراق، یکی دیگر از تولیدکنندگان کلیدی اوپک که وعده کاهش تولید را داده است، در ماه مه مانند ماه آوریل به دلیل مناقشه ادامه دار بر سر صادرات نفت خام کردستان از بندر جیهان ترکیه، که تولید را در نیمه تعطیل کرده است، بسیار کمتر از سهمیه اعلام شده تولید نفت داشته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *