کاهش تولید اوپک پلاس نتوانست قیمت نفت را افزایش دهد

کاهش تولید اوپک پلاس

درحال حاضر، قیمت نفت خام برای چهار هفته متوالی در یک مسیر کاهشی است و با غالب شدن نگرانی‌های اقتصادی بر تقاضا، تمام رشدی را که پس از آخرین اعلام کاهش عرضه از سوی اوپک پلاس به ثبت رسانده بود، از دست داد.

با اعلام این کاهش تولید توسط اوپک پلاس، تقریباً همه بانک‌های بین المللی فعال در زمینه تجارت نفت خام انتظار داشتند قیمت‌ها بالاتر از قبل جهش کند. اما انتظارات بانک مورگان استنلی با پیش‌بینی اینکه بهای نفت کاهش بیشتری خواهد داشت، متفاوت‌تر از بقیه بود.

کاهش تولید اوپک پلاس

مارتین راتس، استراتژیست ارشد کالا در این بانک سرمایه‌گذاری، با تاکید بر اینکه اوپک باید این کار را برای رسیدن به ثبات انجام دهد، گفت “تصمیم اوپک پلاس تعیین‌کننده جایگاه ما در بازار نفت است. بهتر است با خودمان صادق باشیم: وقتی تقاضا روبه افزایش است، پس اوپک نیازی به کاهش تولید ندارد”. به نظر می‌رسد که راتس در بیشتر موارد حق داشت. فقط این خودِ خواسته نیست که مشکل ساز بود بلکه انتظارات عمومی از بدتر شدن تقاضا بود که به کاهش قیمت‌ها دامن زد.

درواقع، به‌روزرسانی‌های روزانه قیمت نفت در چهار هفته گذشته، بارها و بارها تکرار شده است: داده‌های ضعیف اقتصادی ایالات متحده و چین، ترس از افزایش بیشتر نرخ بهره در ایالات متحده، ترس از رکود که درحال حاضر در برخی از صنایع، به ویژه حمل‌و‌نقل کالا، واقعیت محض هستند و نمی‌توان آنها را انکار کرد.

بدیهی است که این انتظارات مبنای درستی داشته است. با این‌حال، نکته ای که درمورد تقاضای نفت وجود دارد این است که در ایالات متحده یا بقیه کشورهای توسعه یافته تقاضای نفت مازاد در بقیه سال و حتی سال‌های آتی تامین شود. این جهان درحال توسعه است که شاهد رشد تقاضای نفت با پتانسیل افزایش قیمت‌ها خواهد بود.

ING هلند در گزارش به‌روزرسانی بازار نفت اعلام کرد با این که قیمت نفت درحال حاضر در رکود باقی‌مانده است، اما اوضاع می‌تواند در نیمه دوم سال تغییر کند و حتی ممکن است کسری عرضه در پیش داشته باشیم.

به گفته ING، این پیش بینی متکی بر ترکیبی از تولید کمتر اوپک پلاس، تقاضای بالاتر کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی و رشد کمتر از حد انتظار در تولید ایالات متحده است.

علاوه براین، همیشه این احتمال وجود دارد که اوپک پلاس دوباره تولید خود را کاهش داده و بر پتانسیل صعودی نفت بیفزاید. این شرکت خدمات مالی هلندی تنها شرکتی نیست که انتظار افزایش قیمت‌ها در اواخر سال جاری را دارد.

اد مورس، رئیس بخش کالاهای Citi اخیراً تاکید کرد، “قیمت نفت ممکن است به پایین‌ترین حد خود رسیده باشد و ما وارد پیک تقاضا در نیمکره شمالی شده‌ باشیم”.

کامن ولس بانک استرالیا در یادداشتی از اوایل ماه می با بیان اینکه کاهش تولید اوپک پلاس و افزایش تقاضای چین احتمالاً تقاضای کندتر را در دیگر بازارها خنثی می‌کند گفت انتظار داریم نوسان قیمت‌ها به‌زودی به پایان برسد.

گلدمن بانک دیگری است که به آینده نه چندان دور قیمت نفت خوش‌بین است. این بانک در یادداشتی از اوایل ماه مارس، هفته‌ها قبل از اعلام شوک کاهش تولید ازسوی اوپک پلاس، اعلام کرد “اگر اوپک بر سر کاهش تولید 2 میلیون بشکه‌ای خود بماند، قیمت برنت تا پایان سال به 100 دلار خواهد رسید”. این قبل از اعلام کاهش مازاد اوپک پلاس بود که به‌طور موقت قیمت‌ها را افزایش داد و ممکن است در طول سال آنها را دوباره تقویت کند.

تنها چیزی که لازم است یک به روز رسانی اقتصادی خوش بینانه‌تر ازسوی چین یا ایالات متحده است. البته همه اینها فقط پیش‌بینی‌هایی براساس داده‌های تاریخی و عقل سلیم است. اما با این حال، چیزی مسلمی که درمورد بازارها وجود دارد این است که آنها همیشه از عقل سلیم تبعیت نمی‌کنند بلکه تمایل دارند بیشتر تحت تاثیر بازار باشند تا عقل سلیم.

با این‌حال، چیزی که با دیدن این تصویر کلان فراموش می‌شود این است که نفت، چیزی است که اقتصاددانان آن را یک کالای غیرانعطاف پذیر می‌نامند. این بدان معناست که قیمت کالا هرچه باشد، همیشه تقاضای قوی برای آن وجود خواهد داشت.

به این معنا که ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد معامله گران کمی بیشتر بر روی چشم انداز عرضه تمرکز کنند زیرا با کاهش عرضه، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. با این حال، تقاضا حتی در ایالات متحده باوجود تورم به جایی نمی‌رسد.

اختصاصی بازار نفت و گاز/ پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *