سهم اوپک از رشد تولید نفت در سال جاری کاهش می یابد

سهم اوپک از رشد تولید نفت در سال جاری کاهش می یابد

سهم اوپک از رشد تولید نفت

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده روز سه شنبه پیش بینی کرد که کشورهای غیراوپک درصد بیشتری از افزایش تولید نفت در سال جاری و سال آینده را به خود اختصاص خواهند داد، که این تغییر نسبت به دو سال گذشته است.

پس از آنکه عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان خاورمیانه در این ماه برنامه‌های خود را برای کاهش تولید حدود 1.16 میلیون بشکه در روز از ماه آینده اعلام کردند، افزایش‌های ایالات متحده، برزیل، کانادا ،اوپک را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

EIA در چشم انداز کوتاه مدت انرژی خود اعلام کرد که انتظار می رود کل تولید سوخت مایع غیراوپک در سال 2023 به میزان 1.9 میلیون بشکه در روز و در سال 2024 به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد. بر اساس پیش‌بینی EIA، تولید اوپک در سال 2023 به میزان 500 هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد، سپس در سال 2024 به میزان 1 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد.

به گفته این آژانس، حدود نیمی از سود پیش بینی شده توسط تولیدکنندگان غیراوپک در دو سال آینده از ایالات متحده حاصل خواهد شد. تولید نفت خام آمریکا در سال جاری با 5.5 درصد افزایش به 12.54 میلیون بشکه در روز و 1.7 درصد دیگر به 12.75 میلیون بشکه در روز در سال 2024 خواهد رسید.

قیمت بنزین

EIA گفت انتظار می رود قیمت خرده فروشی بنزین در ایالات متحده در تابستان امسال به طور متوسط ​​​​حدود 3.50 دلار در هر گالن باشد که بین 3.60 دلار در هر گالن تا 3.70 دلار در هر گالن در ژوئن به اوج خود می رسد. یک سال پیش، با افزایش قیمت نفت و کاهش سطح ذخیره سازی، قیمت ها به گالن 5 دلار افزایش یافت.

طبق پیش‌بینی EIA، انتظار می‌رود متوسط ​​خانوارهای آمریکایی امسال بین 2140 تا 2730 دلار برای بنزین خرج کنند که از 2780 دلار در سال 2022 کمتر است. طبق برآورد وزارت حمل و نقل ایالات متحده، سفرهای موتوری ایالات متحده در دو ماه اول سال جاری نسبت به سال گذشته 3.8 درصد افزایش یافته است.

ذخایر بنزین به دلیل تعمیرات اساسی پالایشگاه ها کاهش یافته است و نگرانی از افزایش قیمت ها در تابستان امسال افزایش یافته است. با این حال، EIA تخمین زده است که تولید بنزین پالایشگاه‌ها سریع‌تر از مصرف ایالات متحده افزایش می‌یابد و باعث افزایش سهام و کاهش قیمت‌ها می‌شود.

انجمن ملی خودروی آمریکااعلام کرد متوسط ​​قیمت خرده فروشی ایالات متحده برای هر گالن بنزین در این هفته 3.608 دلار بود که نسبت به 4.11 دلار در سال گذشته کاهش داشت.

میانگین قیمت لحظه ای نفت خام برنت در سال جاری 85 دلار در هر بشکه خواهد بود، در حالی که انتظار می رود میانگین قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به 79.24 دلار برسد. هر دو تخمین حدود 2 دلار بیشتر از پیش‌بینی EIA در ماه مارس در مورد کاهش تولید اوپک بود.

EIA با پیش‌بینی میانگین استفاده از پالایشگاه‌های ایالات متحده در سال جاری 90 درصد از بیش از 91 درصد در سال گذشته، هشدار داد که قیمت‌های بالاتر نفت خام می‌تواند به حاشیه‌های پالایشگاهی لطمه بزند و پالایشگاه‌ها را تشویق به کاهش توان عملیاتی کند.

انتظار می رود تقاضای نفت نسبتاً ثابت بماند. EIA گفت: مصرف سوخت مایع به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز در سال 2023 و 1.8 میلیون بشکه در روز در سال 2024 افزایش خواهد یافت. انتظار می رود بازارهای جهانی نفت در سال آینده در تعادل نسبی باشند.

EIA افزود: مصرف نفت و سایر سوخت‌های مایع آمریکا در سال 2023 با 0.5 درصد افزایش به 20.4 میلیون بشکه در روز و در سال 2024 با 1.6 درصد افزایش به 20.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *