چشم انداز پالایشگاه های مستقل چینی

چشم انداز پالایشگاه های مستقل چینی

در مجموع 8.2 میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی نفت خام از پایان سال 2022 به بنادر شاندونگ اضافه شده است و انتظار می رود که 15.37 میلیون متر مکعب دیگر در سال های آینده عملیاتی شود.

ظرفیت ذخیره سازی اضافی برای پالایشگاه ها در شاندونگ برای تضمین عرضه نفت خام و عملیات پالایشگاهی و افزایش واردات نفت خام در زمانی که قیمت های جهانی نفت مطلوب است مفید خواهد بود. انتظار می‌رود بهبود تقاضای مصرف‌کننده نهایی بنزین، تقاضای قوی بنزین در بحبوحه سفرهای تابستانی و دماهای بالا، و روند صعودی معیارهای بین‌المللی نفت خام، زیربنای قیمت‌های جهانی و داخلی بنزین در ماه اوت باشد و در نتیجه از حاشیه‌های سود پالایشگاهی حمایت کند.

پیش‌بینی می‌شود پالایشگاه‌های خصوصی برای آماده‌سازی اوج تقاضای فصلی آتی برای محصولات پالایشی و شیمیایی در سپتامبر تا اکتبر، میانگین توان روزانه خوراک خود را در ماه آگوست حدود 4 درصد افزایش دهند.

با این حال، با افزایش بیشتر چرخش‌های معمول، میانگین توان روزانه خوراک پالایشگاه‌های مستقل چینی در ماه آگوست 3 درصد کمتر برآورد می‌شود و انتظار می‌رود میانگین نرخ کارکرد پالایشگاه‌های شاندونگ در پایان آگوست به حدود 66 درصد کاهش یابد. برای برخی از پالایشگاه‌های مستقل که با سهمیه‌های وارداتی باقی‌مانده نفت خام مواجه هستند، سایر نفت‌های سنگین، قیر و نفت کوره جایگزین‌های اصلی خوراک باقی خواهند ماند.

ثبت رکورد تاریخی واردات نفت خام چین در سال 2023

انتظار می رود واردات نفت خام چین در سه ماهه سوم سال 2023 نسبت به سه ماهه دوم به دلیل کاهش تولید توسط عربستان سعودی و روسیه کاهش یابد و کمبود سهمیه واردات نفت خام توسط برخی از پالایشگاه های مستقل در چین تجربه شده است. با این حال، پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره‌برداری پالایشگاه چین در همان دوره با چرخش‌های کمتر و با افزایش مجدد تقاضای فرآورده ها بالاتر باشد. عربستان سعودی و روسیه، دو تامین کننده بزرگ نفت خام چین، از تمدید یا کاهش داوطلبانه بیشتر تولید نفت خام تا ماه اوت خبر دادند.

برخی از پالایشگاه‌های مستقل سنتی به واردات نفت کوره مستقیم، قیر و سایر روغن‌های سنگین برای پر کردن شکاف موجودی خوراک در بحبوحه کمبود یا نبود سهمیه واردات خام ادامه خواهند داد. داده های ICIS نشان می دهد که حجم کل واردات قیر و سایر نفت های سنگین توسط پالایشگاه ها و بازرگانان مستقل شاندونگ به بنادر شاندونگ و تیانجین در جولای 2023 حدود 2.66 میلیون تن بوده است که به بالاترین سطح از آوریل 2016 رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود واردات نفت خام چین در سه ماهه چهارم سال 2023 افزایش یابد زیرا انتظار می‌رود اولین دسته از سهمیه‌های واردات نفت خام برای سال 2024 میلادی به عنوان اقدامی برای تحریک اقتصاد و اجازه دادن به پالایشگاه‌های مستقل برای انعطاف‌پذیری بیشتر و استفاده از قیمت‌های رقابتی نفت خام روسیه و نفت خام ترکیبی ترانزیت شده در مالزی، در پایان سپتامبر سال جاری منتشر می‌شود.

در سال 2023، پیش‌بینی می‌شود واردات نفت خام چین با رشد سالانه 11.5 درصدی سالانه به 11.332 میلیون بشکه در روز برسد که بالاترین سطح ثبت شده در طول تاریخ است.
پیش‌بینی می‌شود واردات نفت خام چین در هفت ماهه اول سال 2024 به رکورد 11.369 میلیون بشکه در روز برسد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *