قیمت گاز مایع 2022 تا 2023

گاز مایع قیمت 2022

قیمت گاز مایع در دسامبر 2022 به تحلیل بازار نفت و گاز:

تاثیر مبارزه با کویید 19 بر بازار

قیمت های نفت خام که فعلا روند کاهشی دارد باعث کاهش قیمت گازمایع شده است ولی عدم حمایت از سوی بازار فراورده ها ومشتقات پایین دست، سود صنایع پتر وشیمی‌ را به حد اقل رسانده است.
پی گیری سیاست کوید صفر از سوی چین علیرغم جهت گیری های اخیر در برداشتن موانع ،کماکان باعث کاهش و تضعیف تقاضا می شود.

در مجموع چشم انداز بازار گازمایع ضعیف باقی خواهد ماند و حتی سرمای زمستان قادر نخواهد بود باعث‌ افزایش زیاد تقاضا دراین بازار شود. متوسط قیمت‌نفت خام برنت دریای شمال در ماه نوامبر ۹۱ دلار و بسیار کمتر از پیش بینی آرگوس یعنی ۹۸ دلار در هر بشکه بود. پیش بینی آرگوس مبنی برتاثیر تحریم های روسیه تحقق نیافت و آن گونه که انتطار می رفت قیمت ها از کنترل خارج نشد.

بنابراین پیش بینی نفت خام درحوزه آتلانتیک در سه ماهه اول سال میلادی در حدود ۹۰ دلار در هر بشکه پیش بینی می شود. قیمت های گاز مایع علیرغم نیاز فصلی به صورت غیر معمولی پایین است ونشانه های ضعیفی مبنی بر افزایش اندک احتمالی قیمت گازمایع در بازار در کوتاه مدت دیده می شود.

گاز مایع صنعتی

درگزارش های قبلی آرگوس در خصوص گازمایع، تحریم گاز مایع روسیه از روز اول سال جدید میلادی بعنوان یک هشدار در جهت افزایش قیمت این محصول در اروپا در نظر گرفته شد. در ماه سپتامبر دولت لهستان با صنایع این کشور در خصوص اثرات تحریم روسیه مشاوره نمود. نمایندگان صنایع لهستان هشدار دادند که اعمال تحریم حتی با انجام واردات دریایی به منظور جبران کسری بازار، می تواند باعث کاهش شدید عرضه گاز شود زیرا ساختار های بندری جوابگوی حجم زیاد واردات گاز نیستند.

مخازن لبریز‌ از گاز و اوضاع نابسامان اقتصادی و کاهش قیمت ها

توجه بازار گاز مایع هم اکنون برروی سه ماهه اول ۲۰۲۳ متمرکز است که تنها نیمی از این زمان در اوج فصل سرما قرار دارد و احتمالا بازار اوضاع بهتری خواهد داشت ونیم دیگر در فصلی است که تقاضا کم تر است. پر بودن مخازن پروپان در آمریکا مسلما بر روی قیمت گاز مایع تاثیر می گذارد و نشان می دهد که هیچ کمبودی در بازار نیست ضمن اینکه چشم اندازاوضاع افتصادی در سطح جهانی خیلی خوشبینانه نیست.

جدول قیمت Lpg Asia Pacific

چین که تاثیر زیادی بر اقتصاد جهانی دارد با اتخاذ سیاست کوید صفر باعث مخالفت شهروندان چینی شده وعلیرغم اعتراضات مردم باز به سیاست خود ادامه می دهد اگرچه سخت گیری ها اندکی کاهش یافته است ولی تاثیر رفتار دولت برروی اقتصاد مشهود بوده ونشان می دهد تا زمان گشایش اقتصادی در چین زمان زیادی باقی مانده است.

در گزارش های قبلی آرگوس در خصوص گازمایع، تحریم گاز مایع روسیه از روز اول سال جدید میلادی بعنوان یک هشدار در جهت افزایش قیمت این محصول در ارو پا در نظر گرفته شد. در ماه سپتامبر دولت لهستان با صنایع این کشور در خصوص اثرات تحریم روسیه مشاوره نمود. نمایندگان صنایع لهستان هشدار دادند که اعمال تحریم حتی با انجام واردات دریایی به منظور جبران کسری بازار، می تواند باعث کاهش شدید عرضه گاز شود زیرا ساختار های بندری جوابگو حجم زیاد واردات گاز نیستند.

قیمت گاز مایع

قیمت گاز مایع

بعد از ایالات متحده آمریکا، بزرگترین تولید کننده گازمایع در جهان، منطقه خاورمیانه می باشد که در سال ۲۰۲۱ با تولید بیش از ۶۷ میلیون تن نسبت به سایر مناطق همچون آفریقا و اروپا بیشترین تولید را داشته است و در سال ۲۰۲۲ نیز باحدود ۷۲ میلیون تن تولید به روند افزایش تو لید ادامه داده است.

چشم انداز تولید گاز مایع خاورمیانه برای سال ۲۰۲۳ در حدود ۷۲ هزارتن و برای سال ۲۰۲۴ در حدود ۷۴ هزار تن خواهد بود و این در حالی است که تولید گازمایع آمریکا در سال ۲۰۲۴ به بالای ۱۰۰ هزارتن در سال خواهد رسید.

قیمت پروپان در شمال غرب اروپا و منطقه مدیترانه به دلیل سردی هوا اندکی افزایش یافت. از شروع فصل سرما افزایش تقاضا باعث افزایش اندک قیمت پروپان شد که از قبل نیز پیش بینی می شد ولی این افزایش تقاضا در حدی نیست که باعث افزایش شدید قیمت در این مناطق شود.

قیمت پروپان و بوتان

قیمت پروپان و بوتان

در حالی که قیمت بوتان و پروپان در گرمترین‌ ماههای سال به بالاتر از ۷۰۰ دلار در هرتن در بنادر سه گانه اروپایی رسیده بود، برخلاف پیش بینی ها با نزدیک شدن به ماه‌های سرد و پایانی سال، قیمت کاهش یافت و به زیر ۶۰۰ دلار در هرتن رسید و چشم انداز قیمت در سال ۲۰۲۳ میلادی، در حدود ۶۰۰ دلار در هرتن برای هر دو نوع گاز خواهد بود.

قیمت گاز مایع

قیمت گاز مایع

دشواری فروش نفتای روسیه در اروپا

عرضه بیش از حد نفتا در سطح جهانی به معنای این است که اروپا توانسته است حتی بدون در نظر گرفتن تولید روسیه، به میزان کافی نفتا عرضه نماید. فروش نفتا روسیه در حال حاضر در اروپا کار بسیار‌دشواری است زیرا شرکت های اروپایی از هرگونه خرید امتناع می کنند.

این احتمال وجود دارد که با جدی شدن وشروع تحریم ،قیمت ها در ماه‌های آینده اندکی افزایش یابد.پیش بینی قیمت نفتا در ماه دسامبر در حدود ۱۲ دلار در هر بشکه از قیمت نفت خام کمتر ودر ماههای آینده نیز بین ۱۰تا ۱۵ دلار کمتر از قیمت نفت خام خواهد بود.

نسبت تغییرات قیمت بوتان و پروپان نسبت به نفتا از دسامبر سال ۲۰۲۱ تا دسامبر سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که قیمت پروپان وبوتان در اغلب مواقع نسبت به قیمت نفتا ارزان تر بوده و در بدترین حالت با نفتا برابر بوده است.البته قیمت پروپان کاهش بیشتری نسبت به نفتا داشته است ولی تا سال ۲۰۲۳ نوسانات کمتر خواهد بود و قیمت هر دو محصول در اغلب ماه ها برابر وبین ۹۰ تا ۹۰ درصد قیمت‌ نفتا خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *