پیش بینی قیمت اوره در ماه‌ آگوست 

پیش بینی قیمت اوره در ماه‌ آگوست 

قیمت اوره برای ماه‌های جولای و آگوست با توجه به عرضه زیاد اوره باز هم کاهش خواهد یافت. قیمت اوره در خاورمیانه از ۳۳۰ دلار‌ در هر تن در ماه می براساس ترم فوب به ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار‌ در هرتن در پایان ماه ژوئن رسید. اوره چین بار دیگر با قیمت های مناسب در حال عرضه می باشد. با توجه به کاهش زمان بازرسی محموله های صادراتی در چین از یک سو و عدم وجود تقاضای داخلی، تولید‌کنندگان چینی تصمیم به صادرات اوره گرفتند. 

پیش بینی قیمت اوره در ماه‌ آگوست 

پیش بینی قیمت اوره در ماه‌ آگوست

عرضه اوره در جنوب شرق آسیا و خاور دور کاهش یافت. عرضه زیاد اوره از سوی چین باعث جبران کاهش عرضه از سوی مالزی و برونئی شد که در ماه‌های می و ژوئن به دلیل تعمیرات، اوره کمتری عرضه نمودند. 

افزایش قیمت گاز در ماه ژوئن در اروپا 

تولید کنندگان اوره در اروپا کلیه وقایع بازار اوره را به دقت زیر نظر دارند و مطمئناً به فکر کاهش تولید هستند هر چند که هنوز زمان بسته شدن واحدها و کاهش تولید فرا نرسیده است. قیمت گاز نوسانات زیادی داشت و در ماه ژوئن از ۷.۳۴ دلار در میلیون BTU در آغاز ماه به ۱۳.۳ دلار در میلیون BTU در نیمه ماه رسید که ۷۸ درصد رشد داشت.

افزایش قیمت گاز در اروپا در ظرف چند روز به این معناست که هزینه تولید در این قاره از ۳۴۹ دلار در هر تن به ۵۶۴ دلار در هر تن در نیمه ماه ژوئن رسیده است در حالی که قیمت اوره براساس ترم CFR اروپا بر روی ۳۵۲ دلار در هر تن ارزیابی شد. البته در پایان ماه ژوئن قیمت گاز در مرکز TTF اروپا کاهش یافت و به ۱۰.۹۷ دلار در هر میلیون BTU رسید که بر این اساس هزینه تولید اوره ۴۸۶ دلار در هر تن می باشد. 

رکود در بازار فسفات 

بازار فسفات به طور کلی به شرایط رکود نزدیک می‌شود زیرا بازارهای اصلی به پایان فصل خرید و فروش این محصول رسیدند و یا به اندازه کافی از این محصول خریداری نموده و در انبارهای خود نگهداری می‌نمایند و در چنین شرایطی اقدام به خرید نمی‌کنند تا قیمت‌ها به سطح پایین‌تری برسد. البته حتی در این شرایط هنوز بازار فسفات بازاریست که خریداران زیادی دارد ولی انتظار می‌رود که قیمت‌ها در شرق و غرب کاهش یابد.

انتظار می‌رود که در شرق و در هندوستان قیمت‌های فسفات کاهش یابد. وارد کنندگان ذخایر خود را پر نموده‌اند ولی همچنان سعی دارند که باز هم به خرید خود ادامه دهند زیرا فراخوان به مناقصه از سوی شرکت NBS سود مناسبی را نصیب تولید کنندگان و وارد کنندگان می نماید. حجم زیادی از تقاضاهای آمونیوم فسفات روانه بازار هندوستان شده که می‌تواند باعث کاهش قیمت این محصول در هندوستان شود. 
 
کاهش قیمت فسفات در مراکش و جنوب آسیا 

در غرب کانال سوئز قیمت‌های دی آمونیوم فسفات در مراکش در پایین‌ترین حد خود قرار دارند و با ثبات هستند. انتظار می‌رود این کاهش قیمت‌ها کوتاه مدت باشد و به تدریج و همسو با سایر بازار ها قیمت‌ها بر اساس ترم تحویل فوب افزایش یابد. 

در ماه دسامبر قیمت‌ها در جنوب آسیا به دلیل کاهش تقاضا، کاهش بیشتری خواهد داشت. در اروپا نیز تقاضا به شدت کاهش یافته است و قیمت‌های آمونیوم فسفات در این منطقه کاهش یافته است. 

در آمریکا توزیع کنندگان به سرعت سرگرم فروش انبارهای خود هستند به نظر نمی‌رسد که تمایلی به خرید و حضور مجدد در بازار داشته باشند. پیش بینی می‌شود که قیمت‌ها برای تحویل در بارج به صورت تدریجی باز هم کاهش یابد. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *