پاکستان نفت روسیه را با یوان خریداری می کند

پاکستان نفت روسیه را با یوان خریداری می کند

مصدق مالک، وزیر نفت پاکستان، اعلام کرد که کشورش برای اولین بار واردات نفت خام با تخفیف روسیه را با یوان چین خریداری کرده است.
به گفته مالک، این خرید که اولین معامله 100.000 تنی بین پاکستان و روسیه به شمار می رود، 45000 تن آن قبلاً در بندر کراچی پهلو گرفته است.
تصمیم برای پرداخت معاملات با ارز چینی به‌جای دلار آمریکا پس از آن اتخاذ شد که سال گذشته روسیه اعلام کرد نه تنها ارز آمریکایی را برای معاملات انرژی خود نمی‌پذیرد، بلکه به ارزهای چینی و اماراتی روی می‌آورد.

علاوه براین، روسیه پس از اعمال تحریم‌های گسترده غرب، از سیستم‌های پرداخت جهانی تحت سلطه دلار آمریکا کنار رفت.
از طرفی، این روند جدید برای پاکستان راحت است زیرا این کشور با کمبود شدید ذخایر ارزی مواجه است و ممکن است با عدم پرداخت تعهدات مواجه شود. پاکستان از دیرباز متحد نزدیک غربی و رقیب سرسخت همسایه خود، هند، بوده است که واردات نفت ارزان قیمت روسیه را به شدت افزایش داده است.
ماه گذشته، گزارشی از مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) نشان داد که کشورهای غربی 42 میلیارد دلار نفت خام تصفیه شده روسیه را در قالب‌های مختلف خریداری کرده اند.

فرآورده‌های نفتی از کشورهای دوست روسیه و هند پیشتاز پنج کشور دیگر است. به‌عنوان مثال، صادرات گازوئیل هند در مارس 2023 نسبت به یک سال گذشته سه برابر شده و به 1600000 بشکه در روز رسید و گازوئیل را به یکی از بزرگترین اجزای تجارت هند و اتحادیه اروپا تبدیل کرد.

حذف روسیه از دلار آمریکا کار راحتی نیست. بیزنس اینسایدر در گزارش اعلام کرد که روسیه ماهانه 1 میلیارد دلار به روپیه هند تجارت می‌کند چون که بیشتر واردات هند از روسیه است. به‌طور کلی، باتوجه به برآوردهای بلومبرگ، دارایی خارجی روسیه به دلیل تحریم ها و رژیم جدید ارزی، تنها در سال 2022 حدود 147 میلیارد دلار بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *