بررسی بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومرزایلین | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار پارازایلین، اورتوزایلین و ایزومرزایلین | هفته چهارم آگوست 2023

افزایش سود آوری PTA

قیمت پارازایلین در آسیا در روز ۲۵ آگوست افزایش یافت، که دلیل آن افزایش سودآوری PTA بود. این اولین بار است که پس از چند هفته کاهش، قیمت PTA افزایش می‌یابد. علی رغم افزایش قیمت PTA فعالان بازار کماکان در معاملات خود برای خرید و فروش این محصول با احتیاط عمل می‌کنند. پلتس قیمت پارازایلین آسیا را در روز ۲۵ آگوست با ۹ دلار افزایش در هر تن نسبت به روز قبل بر روی ۱۰۶۶.۶۷ دلار در هر تن براساس ترم CFR تایوان و چین ارزیابی نمود.

پارازایلین در هفته‌های اخیر در جنوب شرق آسیا عرضه کمتری داشته است، ولی به گفته فعالان بازار هم اکنون میزان عرضه این محصول متعادل است، که دلیل اصلی آن افزایش عرضه از سوی اندونزی بوده است. با بازگشایی واحد شماره ۲ آروماتیک پالایشگاه PTT تایوان پس از خاتمه تعمیرات، میزان عرضه از سوی این کشور نیز بیشتر شده است. پلتس قیمت پارازایلین براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا را با ۲۳ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۱۰۶۴ دلار در هر تن ارزیابی نمود.افزایش سود آوری PTA

افزایش تقاضای ایزومر‌زایلین از سوی امریکا

در روز ۲۵ آگوست قیمت زایلین ترکیبی گرید ایزومر با ۴.۷۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۹۸۹.۲۵ دلار در هر تن براساس فوب کره جنوبی و ۱۰۰۸.۲۵ دلار براساس ترم فوب تایوان و با ۴.۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به قیمت ۱۰۰۰ دلار‌ در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین رسید. دلایل افزایش قیمت ایزومرزایلین افزایش تقاضای ماه سپتامبر و ادامه آربیتراژ به آمریکا و همچنین سودآوری فروش بنزین بوده است، و این ایزومر به عنوان ترکیب کننده با بنزین با تقاضای بیشتری مواجه گردیده است.

قیمت زایلین ترکیبی در شرق چین به ۸۲۰۰ تا ۸۳۰۰ یوان معادل ۹۸۱.۳۰ دلار‌ در هر تن برای ماه سپتامبر رسیده است. این در حالیست که قیمت برای اکتبر در معاملات تا ۹۴۸.۷۰ دلار در هر تن کاهش یافته است. در بازارهای مشابه قیمت پارازایلین نیز با ۲۴ دلار افزایش نسبت به هفته گذشته به ۱۰۶۶.۶۷ دلار‌ در هر تن رسید. نوسانات افزایشی زایلین ترکیبی به دلیل افزایش تقاضا از سوی آمریکا و همچنین از سوی بازار بنزین بوده است.

افزایش احتمال صادرات به اروپا

قیمت‌های اورتوزالین در آسیا ثابت بود و در اغلب بازارها همچون چین و جنوب شرق آسیا بدون تغییر باقی ماند، ولی در کره جنوبی با ۱۰ دلار کاهش نسبت به هفته قبل به ۱۱۴۵ دلار در هر تن رسید که دلیل آن عدم وجود عرضه و تقاضای واقعی برای این محصول بوده است ضمن اینکه در چین نیز تقاضای محلی در حد پایینی قرار داشته است. پالایشگاه PTT تایلند تعمیرات را به پایان رساند، ولی هنوز عرضه ای در بازار نداشته است.

در بازار هندوستان اخباری مبنی بر صادرات اورتو‌زایلین‌ شنیده شد ولی خریدار این محموله مشخص نیست. انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی هندوستان صادرات اورتو‌زایلین‌ اندکی داشته باشد. یکی از معامله‌گران اورتوزایلین اعلام نمود که ممکن است قیمت‌های اورتووزالین در قراردادهای اروپا افزایش یابد و تقاضاهایی از سوی اروپا به بازار آسیا روانه شود. در هفته منتهی به ۲۵ آگوست قیمت اورتوزایلین‌ براساس ترم تحویل CFR چین به ۱۱۲۵ دلار و براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا به ۱۱۵۲ دلار در هر تن رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *