قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا

قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا

قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا/ تهیه شده توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

بنزن در پایین ترین سطح 2022

با نزدیک شدن به پایان آخرین هفته از اکتبر، بازار بنزن آسیا که زیربنای تقاضای ضعیفی دارد، جو آرامی را تجربه کرد. شاخص fob کره با 3 دلار ریزش در روز به 842.67 دلار در هر متریک تن رسید و توانست لایکن های ماه های سوم، چهارم و پنجم را گرفت اما هیچ پیشنهاد شفافی در این مدت شنیده نشد. بحث های کمتری از محموله های cfr چین شنیده شد.

 

در ماه جاری، دست کم سه محموله نقدی برای بارگیری در نوامبر از جنوب شرق آسیا فروخته شد که بیشتر به سمت چین در حرکت بودند. با این حال، تفاوت های نقدی در شاخص fob کره به تدریج کاهش یافتند. در بازار مشتقات، اسپرد کاغذی بنزن-نفتا در دسامبر همچنان تحت فشار بود زیرا قیمت های پیشنهادی تا 163 دلار در متریک تن شنیده شد. به گفته منابع، بازارهای استایرن و فنل همچنان شاهد مارجین های ضعیف بود. عرضه فنل در 28 اکتبر در بازار داخلی شرق چین 10200 یوان معادل 1193.33 دلار در متریک تن گزارش شد.

ریزش تولوئن مطابق با معیارهای پایین دستی

بازار تولوئن cfr جنوب شرق آسیا برای ورود نوامبر تا دسامبر شاهد نرخ فروش از 1045 دلار به 1065 دلار در متریک تن بود اما هیچ معامله ای در این رنج قیمت گزارش نشد. از آنجا که برخی از فعالان بازار درگیر تعطیلات دیوالی هستند و بخش‌هایی از ساحل غربی هند هم به دلیل تعطیلات بسته می شوند، فعالیت تجاری در بازارهای هند فروکش کرده است.

با این حال، خریداران در حاشیه باقی ماندند زیرا اکثر آنها حجم های ماه نوامبر را به خوبی پوشش داده بودند. بر اساس آخرین اطلاعات گمرک که در اکتبر منتشر شد، صادرات تولوئن تایلند در ماه سپتامبر با 84.7 درصد افزایش به 25520 میلیون تن رسید. قرارداد آتی نفت خام برنت دسامبر ICE  با 51 سنت افزایش در هر بشکه به 96.47 دلار رسید. در بازار پایین دستی مجاور نیز پارازایلن با 31.25 دلار کاهش به 961.25 دلار در متریک تن CFR تایوان/چین رسید و بنزن فوب کره با 3 دلار ریزش به 842.67 دلار در هر متریک تن رسید.

احتمال تضعیف معاملات پارازایلن در آینده

در آخرین هفته اکتبر، پارازایلن آسیا به دنبال کاهش ارزش معاملاتی اسید ترفتالیک خالص در بورس کالای ژنگژو، با 31.25 دلار کاهش در روز تا 961.25 دلار در متریک تن cfr  تایوان/چین ارزیابی شد. منابع بازار معتقدند سقوط قراردادهای آتی PTA به دلیل برخی از عوامل همچون تعداد کمتر سفارشات ثبت شده توسط کارخانه های پلی استر در چین، تقاضای ضعیف فصلی و نگرانی در مورد تضعیف بیشتر تقاضا رخ داده است. از طرفی، شیوع عفونت کووید در مراکز عمده فروشی فروش و تحویل سفارشات موجود را کاهش می دهد.

در همین حال، منابع خبری بازار داخلی چین در 28 اکتبر اعلام کردند که Yisheng نرخ عملیاتی PTA را که قبلا 70-60 درصد بود، تا 100 درصد در سال افزایش داده است. اخیرا اسپرد پارازایلن-نفتا بیش از حد ارزش گذاری شده و تغییر آن به تاخیر افتاده است. با این حال، علیرغم تقاضای ضعیف تر PTA در چین، دسترسی به محموله ها همچنان محدود است و معامله گران همچنان به بازار ایالات متحده بعنوان یک خروجی بالقوه برای صادرات پارازایلن و سایر مواد آروماتیک چشم دوخته اند.

قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا،معاملات پارازایلن

قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا،معاملات پارازایلن

ثابت ماندن قیمت استایرن

در احساسات بازار مونومر استایرن در آخرین هفته از اکتبر در سراسر منطقه آسیا ضعیف گزارش شد. شاخص های  cfr چین و fob کره هر دو با 3 دلار افزایش در روز به 953 دلار در متریک تن cfr چین و 988 دلار در متریک تن fob کره ارزیابی شدند. به گفته منابع، با وجود محدودیت های بیشتر کووید-19 در چین، احساسات بازار همچنان خاموش مانده است. چندین منبع مستقر در جنوب شرق آسیا با اشاره به خاموش ماندن فعالیت ها در بازار منطقه، از مبهم بودن آینده استایرن نگران بودند.

فعالیت و احساسات بازار استایرن چین به دنبال ضعف پیش بینی شده در بخش های پایین دستی تا سه ماهه اول 2023 کاهش یافته است. با ورود ظرفیت جدید بنزن به چین، مونومر استایرن توانسته است از هزینه ها به خوبی حمایت کند. در بازارهای بالادستی هم تجارت کمرنگ شده است. با اینکه قیمت اتیلن 870 دلار در متریک تن cfr شمال شرق آسیا ثابت بود، بنزن fob کره در آخرین روزهای معاملاتی اکتبر 3 دلار در هر متریک تن ریزش را تجربه کرد.

قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا/قیمت استایرن

قیمت مواد پتروشیمی به روز آسیا/قیمت استایرن

پایین آوردن سودآوری کاپرولاکتام با هزینه های بالا

بازار کاپرولاکتام آسیایی در روزهای پایانی اکتبر تا حد زیادی خاموش ماند زیرا شاخص های بنیادی در طی هفته بهبود چندانی نداشتند. هزینه های بالای مواد اولیه باعث کاهش سودآوری بازار کاپرولاکتام در روزهای پایانی اکتبر می شود. قیمت معاملاتی در این مدت همچنان بین 1740 تا 1750 دلار در هر متریک تن بود، اما هیچ معامله ای صورت نگرفت. اکثر تولیدکنندگان چون که افزایش هزینه های خوراک بهره بازار را به حداقل رساند، نرخ‌ها را تا حد امکان پایین نگه داشتند.

شاخص فیزیکی بنزن fob کره 845.67 دلار در متریک تن بود که به سختی جایی را برای تولیدکنندگان باقی می گذارد. با این حال، به نظر می رسد که پنجره آربیتراژ برای نایلون پایین دستی به سمت اروپا باز است زیرا هزینه های متفاوت تولید، امکان ارسال مستقیم نایلون را برای تولیدکنندگان نایلون از آسیا امکان پذیر می کند؛ ترتیبی که هم برای خریداران اروپایی و هم تولیدکنندگان آسیایی مطلوب است. با این وجود، حجم صادرات به اروپا محدود شد زیرا تقاضا در معرض منافع مصرف کنندگان محلی بود.

کم شدن انگیزه خرید متانول

بازارهای متانول آسیایی با کاهش خوش بینی نسبت به محرک های جدید چینی پس از پایان کنگره حزب ملی کمونیست با اقدامات اندک، آخرین هفته اکتبر را با شرایط ملایم تری به پایان رساندند. اقتصاد چین شاهد تقاضای نزولی برای الفین ها و پلی استر بوده است و اکثر فعالان بازار می گویند که تجارت منسوجات با وجود کاهش هزینه های جهانی در سایه تورم، بیش از حد کاهش خواهد یافت. قیمت های متانول داخلی و وارداتی چین حتی با وجود پایین بودن موجودی سواحل، کاهش یافته و از 700 هزار متریک تن به 450 هزار متریک تن رسیده است.

قیمت پیشنهادی محموله های نوامبر در این هفته بین 320-318 دلار در متریک تن cfr چین شنیده شد اما این رقم برای شاخص های خرید 315-310 دلار در متریک تن cfr چین گزارش شد. قیمت پایین الفین حاشیه سود کارخانجات متانول را تحت تاثیر قرار داده است. معاملات اندک متانول در هفته جاری بازار هند را خاموش نگه داشت زیرا تعدادی از فعالان بازار همچنان در تعطیلات دیوالی بودند. بازار به دلیل پایین آمدن تقاضا در تعطیلات دیوالی متوقف شد و انتظار می رود از 29 اکتبر جان دوباره بگیرد.

کاهش قیمت مشتقات اتیلن

در هفته منتهی به 28 اکتبر، بحث ها در بازار اتیلن آسیا بسیار اندک بود زیرا اکثر خریداران به دلیل کاهش قیمت مشتقات در حاشیه بودند. مشتقات کلیدی پلی اتیلن سنگین، مونومر استایرن و مونواتیلن گلیکول به ترتیب 20، 54 و 30 دلار در متریک تن نسبت به گذشته کاهش یافتند. در همین حال، اشتهای خرید تولیدکنندگان متانول نیز به دلیل افت قیمت 9 دلاری متانول در طی هفته جاری کاهش یافت. با این حال، خریداران در این هفته تمایل زیادی به خرید نداشتند و دلیل آن را هم عدم اطمینان از بازار پایین دست ذکر کردند.

قیمت ها در بازار داخلی چین هم تا 7700 یوان در متریک تن ثابت گزارش شد. در بازارهای بالادستی، شاخص C+F نفتای ژاپن با افزایش 5.875 دلاری به 693.125 دلار در هر متریک تن ارزیابی شد. با توجه به داده های پلتس، اسپرد اتیلن-نفتا 176.875 دلار در متریک تن محاسبه شد که کمتر از اسپرد معمولی 350-300 دلاری برای تولیدکنندگان غیریکپارچه بود.

کاهش 25 دلاری پروپیلن

بازار پروپیلن آسیا در آخرین هفته اکتبر به کاهش قیمت خود ادامه داد و پروپیلن cfr چین با کاهش 25 دلاری در هفته، به شدت تحت تاثیر پلی پروپیلن پایین دستی قرار گرفت. تقاضا در این هفته، هم برای محموله های وارداتی و هم محموله های داخلی چین، ضعیف شنیده شد زیرا خریداران پایین دستی با کاهش حاشیه پلی پروپیلن دست و پنجه نرم می کنند.

با تجارت پروپیلن و پلی پروپیلن در سطوح تقریبا مشابه، انگیزه کمی برای خریداران پایین دستی مستقر در چین وجود دارد. با اسپرد زیر 200 دلاری پروپیلن-نفتا، حواشی بازار هنوز ادامه دارند و به طور معمول، یک اسپرد سالم بایستی حداقل حدود 300 دلار در متریک تن باشد. این امر باعث شده تا فروشندگان محموله ها را با قیمت قراردادی با بازار عرضه کنند.

جدول قیمت پروپیلن

پایین آمدن تقاضای نقدی بوتادین

بوتادین آسیایی در روزهای پایانی اکتبر ثابت ارزیابی شد و پلتس هم قیمت بوتادین cfr چین را 790 دلار در متریک تن اعلام کرد. از یک هفته قبل، این فرآورده پتروشیمی با 10 دلار افزایش قیمت ثابت ماند. بحث ها در مورد قیمت نقدی بوتادین در آخرین هفته اکتبر محدود بود چون که بیشتر عوامل بازار به حاشیه رفتند و چندین کارخانه هم در این هفته کار خود را متوقف کردند. کارخانه چاندرا اسری[1] در اندونزی به دلیل تعمیرات، عملکرد کراکر بخار تغذیه شده با نفتای خود را در نوامبر و دسامبر به حداقل می رساند.

این واحد تولیدی ظرفیت تولید 900 هزار متریک تن اتیلن و 490 هزار متریک تن پروپیلن را در سال دارد. علیرغم کاهش احتمالی عرضه بوتادین، منابع بازاری انتظار افزایش نیاز مازاد را نداشتند زیرا عرضه کنندگان می توانستند عرضه های مدت دار خود را به سمت کاربران نهایی پیش ببرند که باعث می شود تقاضای اسپات در کوتاه مدت ضعیف بماند. در چین، قیمت لاستیک-استایرن-بوتادین در بازار محلی با حدود 200 یوان کاهش نسبت به هفته گذشته به 10.900-10.800 یوان در متریک تن رسید در حالی که قیمت لاستیک-بوتادین با 500-200 یوان کاهش تا 11.100-11.800 یوان به ازای هر متریک تن ثبت شد.

به فروش نرفتن محموله های PVC نوامبر

در 26 اکتبر PVC به دلیل احساسات نزولی بازار در بحبوحه معاملات جزئی 10 دلار در هر متریک تن کاهش داشت. بهای PVC با ترم تحویل cfr چین در هفته جاری تا 780 دلار ثابت گزارش شد در حالی که cfr هند در این مدت مشابه با 5 دلار ریزش به 825 دلار در متریک تن رسید که پایین ترین سطح از 3 ژوئن 2020 است. با توجه به داده های پلتس، فعالیت تجاری به طور کلی با بسته شدن بازار کلیدی هند با آغاز شدن تعطیلات دیوالی، پایین آمده بود. در نتیجه، پیشنهادات کمتری از fob چین در این هفته شنیده شد.

بهای PVC اتیلن و کاربید هم به ترتیب در این مدت مشابه 735 و 730 دلار در متریک تن گزارش شدند که هر دو تغییر چندانی را تجربه نکردند. هفته گذشته، پیشنهادات جدید نوامبر با افت 70-50 دلاری نسبت به اکتبر اعلام شد اما تامین کنندگان مهم آسیا هنوز محوله های خود را نفروخته اند. برای ماه نوامبر، پیشنهادات جدید با قیمت 790 دلار cfr چین اعلام شد که 50 دلار کمتر از قیمت پیشنهادی اکتبر بود. در کل، بازار PVC آسیا به دلیل ورود مداوم محموله های ایالات متحده تحت فشار بود.

محموله ها با تحویل در ایالات متحده با قیمت 780 دلار در متریک تن cfr هند برای ورود به ژانویه ارائه شدند. داده های پلتس نشان می دهد اختلاف قیمت بین PVC و خوراک مونومر وینیل کلرید در 26 اکتبر 130 دلار محاسبه شد که نسبت به هفته قبل تغییری نکرد.

مقایسه قیمت محصولات پتروشیمی آسیا در ماه اکتبر با ماه آگوست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *