تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا: در اواخر سپتامبر و سقوط بنزن همچنین کاهش اسپرد پارازایلن را به همراه داشته است. برای ادامه این تحلیل خبری با بازار نفت و گاز همراه باشید.

سقوط بنزن در بالادست بازار محصولات پتروشيمي آسیا

بنزن آسیا در 23 سپتامبر با 6.33 دلار ریزش در روز به 901 دلار در متریک تن fob کره رسید. این در حالی بود که قیمت پیشنهادی برای محموله های اکتبر 900 دلار در متریک تن بود. اسپرد fob کره برای نیمه دوم اکتبر تا نوامبر از 2 دلار به 4 دلار افزایش یافت. منابع بازار معتقدند به دلیل بهبود تقاضا از چین، پیشنهادات فیزیکی cfr چین در بازار با نرخ 45-40 دلار در متریک تن شنیده شدند. باتوجه به داده های پلتس، نفتای C+F ژاپن در بالادست با 9 دلار کاهش در روز به 672 دلار در متریک تن ثبت شد.

بهبود قیمت های معاملاتی تولوئن پتروشيمي

در تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا ، قیمت تولوئن آسیایی با وجود بهبود تقاضا و کمبود عرضه اسپات تا 23 سپتامبر ثابت ماند. شاخص fob کره جنوبی، با در نظر گرفتن قیمت پیشنهادی 945 دلاری برای محموله 1000 متریک تنی و شاخص معاملاتی بالای 960 دلار در متریک تن، 950 دلار در متریک تن ارزیابی شد. به گفته منابع صنعتی، با اینکه عرضه در آسیا محدود است اما خریداران همچنان به خرید از هند و آسیای جنوب شرقی راغب هستند.

شاخص cfr جنوب شرق آسیا با 30 دلار رشد، با در نظر گفتن شاخص های معاملاتی 1050 دلاری در هر متریک تن cfr جنوب شرقی آسیا و 1.000 دلار در متریک تن cfr ویتنام برای محموله های اکتبر، در هفته به 1050 دلار در متریک تن رسید. با به حاشیه رفتن فروشندگان در آخرین هفته از سپتامبر، هیچ معامله نقدی در بازار شنیده نشد.

موجودی تولوئن در شرق چین با 30 هزار متریک تن نسبت به هفته گذشته ثابت بود. موجودی جنوب چین نیز 7000 متریک تن بود که در مقایسه با 8000 متریک تن هفته قبل، کاهش جزئی داشت. با انجام معاملات 9500 روپیه ای در هر کیلوگرم ایکس تنک (تحویل درب مخزن مبدا) در بندر کاندلا، فاندمنتال های بازار داخلی هند بهبود یافت.

کاهش اسپرد پارازایلن-نفتا

پلتس پارازایلن آسیایی را در 23 سپتامبر با 17.67 دلار افت قیمت در روز در 1054.33 دلار در متریک تن cfr تایوان/چین گزارش داد، در حالی که معاملات آتی نفت خام و اسید ترفتالیک خالص (PTA) در بورس کالای ژانگژو چین (ZCE) سیر نزولی داشتند. معاملات آتی نفت خام نوامبر هم در 23 سپتامبر با 2.51 دلار ریزش به 88.55 دلار در متریک تن رسید در حالی که قرارداد ژانویه 2023 در ZCE با 66 یوان افت قیمت به 5518 یوان، معادل 8.19 دلار در متریک تن رسید.

بک واردیشن[1] بین نوامبر و دسامبر از 30 دلار به 35 دلار در روز افزایش یافت. پلتس در اوایل هفته جاری گزارش داد که راه اندازی خط تولید جدید با ظرفیت 4 میلیون متریک تن در سال تا پایان سپتامبر بعید به نظر می رسد و تقاضا از سوی خریداران PTA چین که همچنان برای محموله های اکتبر ادامه دارد، ممکن است در نوامبر شروع به کاهش کند. در ارزیابی پلتس از بازار یا MOC در 23 سپتامبر مشخص شد که پیشنهادات نوامبر نسبت به روز قبل مانور کمرنگی در بازار داشتند اما پیشنهادات دسامبر از مرکوریا کاهش یافته و قیمت ها را نیز پایین کشید. در 23 سپتامبر هیچ معامله ای در طول MOC صورت نگرفت.

برای اطلاع از تحلیل بازار پتروشیمی آسیا کلیک کنید.

تضعیف ایزومر MX بالادست

قیمت زایلن مخلوط گرید ایزومر آسیایی در 23 سپتامبر و با توجه به تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا،  با 9 دلار رشد در هفته به 982.50 دلار در متریک تن fob کره رسید. برای cfr تایوان و cfr چین هم به ترتیب با 17 و 20 دلار افزایش به 990.50 و 980 دلار در هر متریک تن افزایش یافت.

شاخص های fob کره و cfr تایوان علیرغم کاهش قیمت های بالادست و پایین دست، در روز ثابت ماندند در حالی که cfr چین با افت قیمت های داخلی 10 دلار ریزش داشت. با اینکه بازار داخلی چین در بک واردیشن مانده است اما قیمت های داخلی در نیمه دوم اکتبر در بازار چین شرقی بین 7910-79100 یوان معادل 972.60 دلار در متریک تن شنیده شد. سطح موجودی MX در شرق چین به بیش از 31 درصد کاهش یافت و در هفته منتهی به 25 سپتامبر به حدود 22.000 متریک تن رسید.

در بازارهای مرتبط، علیرغم گزارشات مبنی بر عرضه سریع PX با کاهش نرخ اسپرد PX-MX به 19.17 دلار در هفته، پارازایلن در آخرین هفته از سپتامبر با 10.67 دلار کاهش به 1054.33 دلار به ازای هر متریک تن رسید. باتوجه به داده های منتشر شده گمرک در 21 سپتامبر، چین در آگوست 82.380 متریک تن ایزومر MX وارد کرد که در مقایسه با 40.137 متریک تن ژوئیه، بیش از دو برابر بود . نسبت به سال قبل 12.6 درصد رشد داشت.

افزایش قیمت استایرن با محدودیت عرضه در چین

تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

بازار استایرن آسیا شاهد بحث های راکد از محموله های نقدی در طی سومین هفته از سپتامبر بود و علت این رکود را باید به این شایعه نسبت داد که تولیدکنندگان از استایرن برای تولید ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن) استفاده می کنند. نرخ تولید مونومر استایرن و محصولات پایین دستی در چین در هفته جاری با بهبود مارجین ها، افزایش یافت. در شمال شرق آسیا، تجارت محموله های استایرن در سراسر چین متمرکز شد زیرا محدودیت های عرضه سریع به دلیل نرخ های عملیاتی نسبتا پایین در ماه های گذشته ادامه یافت.

پیش بینی می شد با تاثیر پذیری فعالیت ها در بازارهای شمال شرق آسیا از طوفان نانمادول، محدودیت عرضه همچنان ادامه یابد. منابع بازار با اشاره به تضعیف تقاضای کلی در سه ماهه چهارم، علت افزایش قیمت های اخیر را عرضه کم دانستند. در چین، به دلیل بهبود حاشیه تولید مونومر استایرن و ABS، نرخ تولید از 0.39 درصد به 77.08 درصد افزایش یافته است. میزان تولید ABS و PS (پلی استایرن) پایین دستی هم از 1.5 و 0.3 درصد به ترتیب به 81.67 و 73.7 درصد افزایش یافت.

در تایوان هم تقاضا همچنان ضعیف است و شنیده می شود تولیدکنندگان فعالیت خود را در سه ماهه چهارم حفظ کرده اند. در آسیای جنوب شرقی، تضعیف تقاضا ادامه یافت چون که خریداران به دلیل نامشخص بودن تقاضای کاربر نهایی فعالیت کمتری دارند. پلتس قیمت مونومر استایرن نقدی آسیا را با 6.50 دلار افزایش تا 1133 دلار در متریک تن cfr چین گزارش داد.

متفاوت بودن بازار متانول در تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

بازار متانول آسیایی سومین هفته سپتامبر را با معاملات متفاوتی به پایان رساند. احساسات بازار متانول چین در اوایل هفته با نگرانی از عرضه محدود متانول ایران در اکتبر و کاهش موجودی متانول در مخازن ساحلی، سیر صعودی داشت. داده های منتشر شده لانگ ژونگ نشان داد که ذخایر متانول در شرق و جنوب چین حدود 99000 متریک تن کاهش یافته و در 21 سپتامبر به 783500 متریک تن رسیده است. بهای متانول داخلی در شرق چین هم برای تحویل فوری 2780 یوان در هر متریک تن ایکس تنک (تحویل درب مخزن مبدا) گزارش شد و آخرین بار در 14 ژوئن به 2850 یوان رسیده بود.

فعالیت های تجاری در بازار چین در اواسط هفته اوج گرفت و یک محموله 5000 متریک تنی با حق بیمه 1.5 درصد به قیمت متانول چین ICIS معامله شد. در 22 سپتامبر، دو محموله 7000 و 10000 متریک تنی هر دو به قیمت 328 دلار cfr چین داد و ستد شد. حتی اگر چند تولیدکننده متانول ایرانی کارخانه های خود را در این هفته پس از تعطیلی موقت مجددا راه اندازی کنند، باز هم انتظار می رود عرضه متانول از ایران در اکتبر محدود باشد. در نوامبر هم ممکن است شرکت کیمیای پارس خاورمیانه مناقصه فروش 80000 متریک تنی برای بارگیری در اکتبر به مقصد چین را صادر کند که در 28 سپتامبر بسته می شود.

قرارداد آتی متانول ژانویه در بورس کالای ژنگژو که فعالانه معامله می شد، به بالاترین حد خود در طی هفته رسید و اما با واکنش سرمایه گذاران به مشکلات فنی کارخانه بزرگ متانول-اولفین و تعطیلی 15 روزه، در 22 سپتامبر با قیمت 2727 یوان در متریک تن بسته شد. با این حال، منابع تجاری پیش بینی می کنند که قیمت متانول چینی در هفته بعد با توجه به نگرانی های شدید از عرضه، افزایش یابد.

برای اطلاع از تحلیل محصولات پتروشیمی اروپا کلیک کنید.

نگرانی از افزایش عرضه اتیلن دریایی

با توجه به تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا، قیمت ها در بازار اتیلن آسیایی در هفته منتهی به 23 سپتامبر کاهش یافت چرا که افزایش عرضه دریایی همچنان شاخص های خرید را تحت تاثیر قرار داده است. بهای معاملاتی در هفته سوم سپتامبر با 70-50 دلار کاهش به 900 و 910 دلار در متریک تن cfr شمال شرق آسیا و cfr جنوب شرق آسیا رسید. شاخص های خرید نقدی اکتبر در هفته گذشته بین 870-850 دلار در هر متریک تن cfr شمال شرق آسیا شنیده شد در حالی که این رقم در همین مدت برای همین ترم تحویل 950-900 دلار بود.

تولید کنندگان اتیلن در آسیا به نگرانی از افزایش عرضه دریایی در سه ماهه چهارم اشاره کردند چون که حجم خریدها در سه ماهه آینده را به حداقل می رساند. منابع بازار معتقدند اتیلن ایالات متحده که به بازار آسیا وارد می شود، رشد خوبی خواهد داشت زیرا تولیدکنندگان در ایالات متحده با توجه به تقاضای ضعیف داخلی و مالیات پایان سال، اشتهای زیادی برای صادرات دارند. چشم انداز پایین دست در آسیا همچنان متفاوت است و برخی منابع می گویند که مارجین مونومر استایرن (SM) و مونواتیلن گلیکول (MEG) اندکی بهبود یافته است و می تواند تقاضای اتیلن را پشتیبانی کند.

اما از طرفی، تجارت اسپات در این بازارها بعنوان کالاهای نهایی مانند پلی استایرن (PS) و پلی استر ضعیف باقی مانده است. در بازارهای بالادست، شاخص نفتای C+F ژاپن با 9 دلار کاهش در 23 سپتامبر به 672 دلار در هر متریک تن رسید. داده های پلتس نشان داد که اسپرد اتیلن-نفتا 228 دلار در متریک تن محاسبه شد که کمتر از اسپرد معمولی 350-300 دلاری برای تولیدکنندگان یکپارچه است.

پایداری پروپیلن با تکمیل ذخیره سازی

با تکمیل ذخیره سازی خریداران چینی برای تعطیلات روز ملی در اوایل اکتبر، بازار پروپیلن آسیا در 23 سپتامبر مسیر ثابتی داشت. قرارداد آتی نفت خام ICE برنت نوامبر نیز در همین مدت با 2.51 دلار کاهش در هر بشکه به بشکه ای 88.55 دلار رسید. بسیاری از تولیدکنندگان پروپیلن و پلی پروپیلن در شمال شرق آسیا برای کاهش حاشیه سود ضعیف، نرخ بهره برداری کارخانجات خود را به دلیل مازاد عرضه و تضعیف تقاضای پایین دست به حداقل رسانده اند.

با این حال، سطح ذخیره سازی قبل از تعطیلات روز ملی در چین از بازار پروپیلن حمایت کرد. خریداران در شمال شرق آسیا معتقدند این هفته معاملات زیادی در بازار انجام نشده است و خریداران چینی هم قبلا پروپیلن را خریداری کرده اند تا بتوانند در تعطیلات یک هفته ای روز ملی چین دوام بیاورند. ارزیابی های پلتس نشان داد که اختلاف قیمت بین پلی پروپیلن و پروپیلن در 23 سپتامبر 55 دلار در متریک تن بود که بسیار پایین تر از اسپرد معمولی 250 دلاری است.

ریزش بوتادین با تضعیف بازار چین

بوتادین آسیایی در 23 سپتامبر در پی تضعیف بازار داخلی چین، 30 تا 50 دلار کاهش را تجربه کرد. پلتس بهای بوتادین cfr چین را با 50 دلار کاهش در روز تا 940 دلار در متریک تن محاسبه کرد. در سومین هفته از سپتامبر، بوتادین به پایین ترین سطح یک ماهه خود با 8500 یوان برابر با 1054 دلار در متریک تن رسید.

به گفته منابع بازار، ذخایر چین در این هفته تا حدودی کاهش یافت و موجودی انبارها به 5000 متریک تن رسید که نسبت به 23000 متریک تن هفته گذشته، بیش از حد کاهش یافته است. انتظار می رود موجودی انبارها تا پایان ماه جاری افزایش یابد چون که قبلا چندین محموله برای تحویل در اواخر سپتامبر به چین گزارش شده اند. بازار بوتادین آسیایی نیز با عرضه لحظه ای از جنوب شرق آسیا برای بارگیری در اکتبر تحت فشار بود.

دسترسی به محموله های اسپات مالزی نیز در هفته جاری با وجود کاهش فعالیت کارخانه لاستیک پایین دست، امکان پذیر است. در حال حاضر کاربران نهایی در کره جنوبی به علت نداشتن موجودی کافی اشتهای خود را برای خرید اسپات از دست داده اند. فعالیت تجاری در ژاپن به دلیل تعطیلات رسمی در این هفته محدود شد. در بالادست هم پلتس قیمت نفتای cfr ژاپن را با 9 دلار کاهش تا 672 دلار در متریک تن محاسبه کرد.

برای اطلاع از چشم انداز صنعت پتروشیمی اروپا و آمریکا کلیک کنید.

PVC کاربید در سرعت گیرهای بازار

تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

تحليل واکنش بازار محصولات پتروشيمي آسیا

پلی وینیل کلیراید (PVC) آسیا در سومین هفته از سپتامبر در 850 و 910 دلار در متریک تن cfr چین و cfr هند در هفته پایدار بود. تامین کنندگان حتی پس از افت قیمت 180-90 دلاری از ماه سپتامبر، در میان تقاضای نزولی بازار برای فروش اکتبر با مشکل مواجه بودند.

براساس اطلاعیه 16 سپتامبر اداره کل مسیرهای تجاری بازرگانی هند، پس از آغاز تحقیقات در مورد واردات رزین های سوسپانسیون PVC از ژانویه تا ژوئن، منابع تجاری اعلام کردند که پیشنهادات اسپات fob چین محدود شده است. این محدودیت پس از لغو تعرفه گمرکی واردات PVC از چین و ایالات متحده در فوریه صورت گرفت. صنعت هند به دنبال اعمال اقدامات حفاظتی در قالب محدودیت های کمّی بر واردات رزین PVC با محتوای بیش از 2 ppm (در هر میلیون) مونومر وینیل کلرید بوده است.

منابع بازار بر این باورند که PVC کاربید چین بیشترین آسیب را از این شرایط خواهد دید زیرا 80-70 درصد صادرات PVC کاربید چین به هند است. از سوی دیگر، عرضه اسپات PVC کاربید در حال حاضر به دلیل عملکرد کمتر کارخانجات محدود است. علاوه براین، هزینه تولید این نوع PVC در چین پس از لغو یارانه تولید توسط دولت با هدف کاهش افزایش قیمت برق، رو به افزایش است. ارزیابی های پلتس نشان داد PVC کاربید 25 دلار در متریک تن بالاتر از PVC اتیلن است. با کاهش واردات ماه های آگوست-سپتامبر به کمتر از دو ماه گذشته و کاهش واردات از چین، تقاضا از مبدل ها افزایش یافته است.

[1] در این وضعیت که نقطه مقابل کنتانگو (یا همان فورواردیشن: که قیمت فعلی از قیمت سررسید قراردادهای آینده پایین تر است) است، قیمت نقدی کالا در بازار کمتر از قیمت آتی است. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *