بررسی فرآورده های پتروشیمی در هفته دوم آوریل

بررسی فرآورده های پتروشیمی در هفته دوم آوریل

تاثیر بازار آمریکا بر بازار کره جنوبی

به دنبال افزایش قیمت بنزن در آمریکا قیمت این محصول در کره جنوبی نیز افزایش پیدا نمود به گونه ای که در روز ۱۴ آوریل و در پایان معاملات به ۱۰۱۷ دلار در هر تن رسید. با توجه به امکان انجام آربیتراژ به آمریکا قیمت های کره جنوبی نیز تحت تاثیر بازار آمریکا قرار و مورد حمایت قرار گرفت و افزایش یافت.

پلتس، قیمت بنزن آسیا را در روز ۱۴ آوریل با ۱۵.۶۷ دلار افزایش نسبت به روز قبل بر روی ۱۰۱۷ دلار در هر تن و بر اساس ترم فوب کره جنوبی ارزیابی نمود. ابن قیمت براساس متوسط قیمت های نیمه اول ماه می، نیمه دوم ماه می و نیمه اول ژوئن ارزیابی شده است. معاملات شفافی برروی این قیمت گزارش نشده است.

طبق آخرین ارزیابی ها قیمت بنزن برای ماه می بر روی ۱۰۲۱ دلار در هر تن ارزیابی شده است که در ارزیابی های قبلی بر روی ۱۰۱۰ دلار در هر تن ارزیابی شده بود. قیمت های ماه ژوئن بر روی ۱۰۰۹ دلار ارزیابی شد که در ارزیابی های قبلی ۱۰۱۰ دلار بود.

قیمت بنزن براساس ترم فوب چین بدون تغییر برروی ۱۰۰۰ دلار در هر تن باقی ماند که دلیل آن افزایش قیمت در بازار داخلی چین بود. قیمت بنزن براساس ترم تحویل CFR چین برای تحویل در ماه می ۹۹۸ دلار و برای ماه ژوئن ۹۹۵ دلار ارزیابی شد.

افزایش قیمت تولوئن و پارازایلین

در روز ۱۴ آوریل قیمت تولوئن به دلیل عرضه کم برای فروش آنی و همچنین افزایش قیمت در بازار های جانبی افزایش یافت. پلتس قیمت تولوئن را با ۵ دلار افزایش نسبت به روز قبل و با ۲۹ دلار افزایش نسبت به هفته قبل برروی ۹۵۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

در طول هفته دوم آوریل قیمت پارازایلین به دلیل عرضه کم آن در بازار بالا رفت و براساس ترم CFR تایوان/چین با ۳۱ دلار افزایش نسبت به هفته قبل و ۶ دلار افزایش نسبت به روز قبل به ۱۱۵۲.۳۳ دلاردر هر تن رسید.

پلتس قیمت زایلین‌ ترکیبی پایه ایزومر را با ۸ دلار افزایش نسبت به روز قبل و ۳۵ دلار نسبت به هفته قبل برروی ۱۰۴۹دلار براساس ترم فوب کره جنوبی و ۱۰۷۱ براساس ترم CFR تایوان ارزیابی نمود. در هفته دوم آوریل منتهی به روز ۱۴ آوریل قیمت حلال زایلین ترکیبی در آسیا باز هم افزایش یافت که به واسطه زایلین‌ ترکیبی ایزومر مورد حمایت قرار گرفت.

افزایش قیمت زایلین ترکیبی متاثر از قیمت نفت خام

پلتس قیمت زایلین‌ ترکیبی را با ۲۴ دلار افزایش نسبت به هفته قبل و بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی بر روی ۱۰۱۵ دلار و بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا برروی ۱۰۶۳ دلار در هر تن ارزیابی نمود. پلتس قیمت CFR چین برای زایلین ترکیبی را با ۲۴ دلار افزایش برروی ۹۷۹ دلار ارزیابی نمود.

قیمت زایلین‌ ترکیبی در هفته دوم آوریل براساس ترم تحویل CFR هند نیز با ۲۳ دلار افزایش در طول هفته برروی ۱۱۱۹ دلار در هر تن از سوی پلتس ارزیابی شد. بعضی از تحلیلگران علت افزایش قیمت زایلین‌ ترکیبی را بالا رفتن قیمت نفت خام می دانند و بعضی دیگر نیز علت آن را بالا رفتن قیمت زایلین ترکیبی بر پایه ایزومر می دانند. به نظر نمی رسد افزایش های اخیر در قیمت های پارازایلین در آسیا که با توجه به نگرانی ها در خصوص کمبود عرضه در آینده صورت گرفته است در آینده نزدیک متوقف شود.

پلتس در روز ۱۴ آوریل قیمت را با ۶ دلار افزایش نسبت به روز قبل بر روی ۱۱۵۲.۳۳ در هر تن براساس ترم CFR چین /تایوان ارزیابی نمود که این قیمت بالاترین قیمت پارازیلین از ۸ جولای ۲۰۲۲ می باشد که در این روز قیمت به ۱۱۹۲.۵۰ دلار در هر تن رسیده بود.

آربیتراژ اورتوزایلین با توجه به تفاوت قیمت

در روز ۱۴ آوریل قیمت اورتوزایلین با ۲۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل و بر اساس ترم فو ب کره جنوبی به ۱۱۱۹ دلاردر هر تن در ارزیابی‌ها رسید. قیمت اورتوزایلین بر اساس ترم تحویل فوب بنادر سه‌گانه اروپایی در روز ۱۳ آوریل به ۱۴۹۰ دلار در هر تن رسید. با این تفاوت قیمت بین آسیا و اروپا انجام آربیتراژ از آسیا به اروپا جذابیت های خاص خود را برای معامله گران دارد.

قیمت اورتوزایلین برای تحویل در ماه می براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی در روز ۱۴ آوریل تا ۱۱۹۰ دلار افزایش داشت. شرکت Lotte Chemical یک محموله ۳۰۰۰ تنی اورتوزایلین برای حمل در ماه می به بازار عرضه نمود. یکی از فعالان بازار گفته است علت افزایش قیمت اورتوزایلین افزایش تقاضا نبوده بلکه علت اصلی هزینه های تولید آن می باشد.

کاهش تقاضای استایرن و تردید خریداران در انجام خرید

در روز ۱۴ آوریل فعالیت های تجاری در بازار استایرن‌ مونومر آسیا به آهستگی صورت می گرفت زیرا شرکت‌ کنندگان سیاست نظاره گری و پرهیز از خرید را دنبال کرده بودند زیرا تقاضا در بازار های پایین دست کاهش یافته و احتمال کاهش بیشتر قیمت وجود داشت. در هر صورت مذاکرات برای خرید و انجام صادرات یا واردات به شماره شرق آسیا در سطح پایینی قرار داشت. قیمت های استایرن براساس ترم CFR چین و ترم فوب کره جنوبی بدون تغییر به ترتیب به ۱۱۰۵ و ۱۱۰۰ دلار در هر تن رسید.

کاهش خرید اتیلن و پروپیلن در آسیا

قیمت های اتیلن آسیا در روز ۱۴ آوریل با ثبات بود و بر اساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا ۹۴۰ دلار‌ و بر اساس ترم تحویل جنوب شرق آسیا به ۹۶۰ دلار رسید که به دلیل فعالیت های اندک در بازار معاملات بود.

ضمنا به دلیل ضعیف شدن وضعیت بازار فراورده های پایین دست، میزان خرید و فروش اتیلن در آسیا به حداقل رسید. در روز ۱۴ آوریل قیمت پروپیلن براساس ترم تحویل CFR چین بدون‌ تغییر باقی ماند زیرا قیمت های محلی در چین ارزانتر بود و عرضه در بازار داخلی نیز زیاد بود.

قیمت های اعلام شده برای فروش از سوی فروشندگان ۹۶۰ دلار در هر تن اعلام شد در حالی که خریداران تمایل داشتند به قیمت ۹۰۰ دلار خرید پروپیلن خود را انجام دهند. شرکت پتروشیمی LCY در تایوان قصد دارد واحد تولید پلی‌ پروپیلن خود را با ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار تن در سال از ۲۵ آوریل تا ۷ می تعطیل نماید.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: Platts magazine

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *