بازار فرآورده های پتروشیمی آسیا | هفته پایانی جولای 2023

بازار فرآورده های پتروشیمی آسیا

بنزن

بازار بنزن آسیا در روز ۲۸ جولای با توجه به افزایش تقاضای محلی در چین همراه با افزایش قیمت بود. قیمت بنزن در شرق چین با ۱۷۵ یوان افزایش در این روز به ۷۳۳۸ یوان رسید. با توجه به افزایش تقاضا برای استایرن مونومر قیمت بنزن هم نیز مورد حمایت قرار گرفت و اغلب معامله‌گران سعی می‌کنند در این بازار سود مناسبی را به خود اختصاص دهند.

قیمت بنزن برای عقد قرارداد و تحویل در ماه سپتامبر با ۱۳ دلار افزایش در هر تن به ۸۸۱ دلار در هر تن رسید. در بازارهای پایین دست قیمت استایر مونومر با ۱۵ دلار افزایش در هر تن به ۱۰۱۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین رسید. ارزیابی پلتس برای قیمت بنزن در روز ۲۸ جولای بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ۸۷۲.۸۳ دلار در هر تن بود.

تولوئن

قیمت تولوئن در روز ۲۸ جولای درآسیا با ثبات بود و تا حدی میل به کاهش داشت. یک تولید کننده کره‌ای اعلام نموده است که با توجه به کاهش میزان بهره‌برداری و سبک بودن خوراک نفتا و همچنین شکسته شدن گاز مایع در واحد‌های کراکر، میزان استحصال تولوئن و زایلین در فرایند تولید کاهش یافته است.

ذخایر تولوئن در شرق و جنوب چین به دلیل کاهش تقاضا برای خرید در حال افزایش است. تقاضای داخلی برای تولوئن در هندوستان کاهش یافت و قیمت تولوئن وارداتی براساس ترم تحویل CFR هند بین ۱۱۶۰ تا ۱۱۸۰ دلار در هر تن بود. قیمت تولوئن براساس CFR جنوب شرق آسیا ۱۰۳۵ دلار در هر تن و براساس ترم فوب جنوب شرق آسیا ۳۰۰۵ دلار در هر تن بود.

زایلین‌ ترکیبی

در هفته منتهی به ۲۸ جولای قیمت زایلین ترکیبی نسبت به هفته قبل با ثبات‌تر بود که دلیل آن تاثیر گذاری بازارهای ایزومر زایلین ترکیبی و تولوئن بود. پلتس قیمت زایلین ترکیبی رابراساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ۹۵۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت زایلین ترکیبی بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا و همچنین ترم تحویل CFR هندوستان به دلیل تقاضای بیشتر با برتری قیمتی نسبت به ارزیابی پلتس مورد معامله قرار گرفت.

دو شرکت CPC تایوان و JG Summit فیلپین مناقصات فروش زایلین ترکیبی خود را برگزار نمودند. شرکت SK Chemical کره جنوبی۲۰۰۰ تن زایلین ترکیبی براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی و با قیمت ۱۵ دلار بیشتر نسبت به ارزیابی قیمت این منطقه خریداری نمود.

شرکت Itochu نیز ۳۰۰۰ تن زایلین ترکیبی به قیمت ۹۵۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی خریداری نمود. پلتس قیمت پارازایلین را در روز ۲۸ جولای با ۲۷.۷۵ دلار افزایش در ارزیابی‌ها بر روی ۱۰۹۷.۴۲ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR تایوان/چین و همچنین ۱۰۷۴.۷۲ دلار براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ارزیابی نمود.

پارازایلین

قیمت پارازایلین درنیمه اول و نیمه دوم ماه سپتامبر ۱۱۰۱.۷۵ دلار در هر تن ارزیابی شد که بر اساس معامله ای بود که بین شرکت GS Caltex و شرکت Total با قیمت ۱۱۰۳ دلار در هر تن انجام شد. قیمت‌های نیمه اول اکتبر ۱۰۸۸.۷۵ دلار در هر تن ارزیابی شد. قیمت پارازایلین بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با ۵۰ دلار افزایش در هر تن در روز ۲۸ جولای به ۱۰۹۵ دلار در هر تن رسید.

افزایش قیمت اورتوزایلین 

بازار اورتوزایلین آسیا به شکل بی‌سابقه‌ای در روز ۲۸ جولای حالت افزایشی داشت این در حالیست که تقاضا برای محموله‌های اورتوزایلین کاهش داشت. دلیل افزایش قیمت اورتوزایلین، کاهش عرضه آن در آسیا و افزایش ۳۰۰ یوانی قیمت این محصول در فهرست قیمت‌های شرکت Sinopec چین بود که باعث گردید قیمت این محصول تا ۸۶۰۰ یوان در هر تن برسد. 

انتظار می‌رفت چین قیمت اورتوزایلین خود را در هفته آینده اضافه کند که زودتر از موعد این تغییر انجام شد و در بالا رفتن قیمت های آسیا تاثیرگذار بود. ازسوی دیگر انجام تعمیرات در شرکت PTT تایلند و Lotte Chemical کره جنوبی نیز به کاهش عرضه و افزایش بیشتر قیمت اورتوزایلین کمک کرد. 

قیمت اورتوزایلین با افزایش ۴۵ دلاری نسبت به هفته قبل به ۱۰۸۵ دلار براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی و ۱۰۸۰ دلار براساس ترم تحویل CFR چین و ۱۱۰۷ دلار براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا رسید. 

افزایش قیمت متانول متاثر از قیمت نفت خام 

قیمت متانول در پایان هفته منتهی به ۲۸ جولای بین ۹ تا ۱۵.۵۰ دلار افزایش یافت که دلیل آن بالا رفتن قیمت نفت خام و پیش بینی افزایش قیمت در آینده در بازار متانول بود.

چین بیش از ۵۰ درصد صادرات نفت خام مالزی را به خود اختصاص داد. چین در ماه جولای تقریباً ۲ برابر ماه ژوئن نفت خام وارد نموده است. قیمت نفت خام آیس برنت نیز افزایش یافت و به بالاتر از ۸۴ دلار در هر بشکه رسید. 

تمامی این عوامل باعث گردید که قیمت متانول برای فروش در ماه سپتامبر با افزایش ۸۰ یوان در هر تن نسبت به هفته گذشته به ۲۲۹۸ یوان در هر تن برسد. مذاکرات برای خریدهای آنی متانول چین بین ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار در هر تن بود. پلتس قیمت متانول براساس CFR چین را در هفته منتهی به ۲۸ جولای با ۹ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۲۶۲ دلار در هر تن ارزیابی نمود. 

در هندوستان فروشندگان هندی متانول در مقابل پایین آوردن قیمت‌های خود مقاومت می‌کنند و یکی از فروشندگان حاضر نشد یک محموله ۵۰۰۰ تنی را به قیمت ۲۵۶ دلار در هر تن به فروش برساند. 

MTBE در کف قیمت و مناسب برای خرید 

پلتس در هفته منتهی به ۲۸ جولای قیمت MTBE آسیا را با ۱۷.۰۴ دلار کاهش نسبت به هفته قبل برروی ۹۶۳.۰۱ در هر تن ارزیابی نمود. بازار این محصول کاهشی بوده و محموله‌ای از سوی فروشندگان چینی به بازار عرضه نشده است و این در حالیست که تقاضای محلی برای بنزین زیاد است و از MTBE برای ترکیب با بنزین استفاده می شود. 

برخی از تحلیلگران می‌گویند که انتظار دارند در هفته‌های آینده شاهد افزایش قیمت MTBE باشند زیرا کاهش قیمت این محصول در سنگاپور باعث خواهد شد که خریداران برای خرید آن اقدام کنند و قیمت‌های MTBE مورد حمایت قرار گیرند. 
پلتس قیمت MTBE در روز ۲۸ جولای را با ۲.۶۱ دلار افزایش در هر تن نسبت به روز قبل برروی ۹۶۳.۰۱ دلار در هر تن بر اساس فوب سنگاپور ارزیابی نمود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *