تحولات فراورده های پتروشیمی آسیا/جولای

تحولات فراورده های پتروشیمی آسیا/جولای

تحولات فراورده های پتروشیمی آسیا/جولای به گزارش بازار نفت و گاز:

بازار معاملات بنزن

به دلیل تقاضای ضعیف بخش های پایین دست، معاملات در بازار بنزن آسیا در آخرین روز معاملاتی هفته ناچیز باقی ماند. بنزن با ترم تحویل fob کره با 7 دلار افت قیمت به 1032.33 دلار در متریک تن رسید. معاملات سپتامبر همچنان نقطه عطفی برای بازار بود که بین پایان فصل تابستان (افزایش مسافرت و رانندگی) و افزایش بالقوه تقاضای بازار قرار داشت. منابع بازار معتقدند که نوسانات قیمت نفت توانسته است مسیر قیمت بنزن را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، با وجود کاهش نرخ عملیاتی در بازار پایین دست بنزن، اکثر شرکت کنندگان چشم انداز بازار را با توجه به کمبود تقاضا نزولی می دانند.

شاخص بنزن داخلی در شرق چین با تأثیرپذیری از افزایش فروش لیکن های نیمه دوم اوت با تحویل درب مخزن، کاهش بیشتری را تجربه کرد. آخرین پیشنهاد بنزن در دومین هفته از جولای که شنیده شد، 8.150 یوان در متریک تن بود که ریزشی نزدیک به 100 یوان در متریک تن نسبت به روز گذشته داشت.

ریزش قیمت تولوئن

تولوئن آسیایی در پانزدهمین روز از جولای در بحبوحه جو نزولی بازار و چشم انداز قیمت های بالادستی، 10 دلار در متریک تن ریزش قیمت داشت. پیشنهادات برای بارگیری در نیمه اول آگوست، با وجود ایده های خرید محدود، بین 970-965 دلار در متریک تن fob کره شنیده شد. پیشنهاد برای محموله های fob چین نیز با تناژ 8.000-5.000 متریک تنی برای بارگیری از 30-20 جولای برابر با 29 تیر تا 8 مرداد با قیمت 1.120 دلار ارائه شد.

به گفته منابع تجاری در آسیای جنوب شرقی، تقاضای تولوئن به دلیل قیمت های نسبتا بالای آن کمرنگ شده است. بلندرها MTBE را به تولوئن ترجیح می دهند؛ مگر اینکه قیمت تولوئن به زیر 1.000 دلار در متریک تن برسد. قیمت نقدی تولوئن در بازار داخلی چین با 110 دلار ریزش در روز به 7.840 دلار برای هر متریک تن رسید که براساس برابری واردات معادل با 1003.99 دلار در متریک تن بود.

ادامه دار بودن روند نزولی بازار پارازایلن

با کمرنگ شدن آربیتراژ آسیا-ایالات متحده و کاهش تقاضای پایین دستی در چین، روند نزولی بازار پارازایلن تا پایان هفته دوم جولای ادامه داشت. شاخص پارازایلن cfr تایوان/چین به پایین ترین حد خود در بیش از 5 ماه گذشته رسید و 171.50 دلار در متریک تن در طی هفته سقوط کرد. این سقوط به دلیل تضعیف تقاضای بنزین و انعکاس نزولی با توجه به کاهش شدید تولید پلی استر چین رخ می دهد.

بهترین پیشنهاد برای تحویل در اوت برای پارازایلن آسیایی 1.051 دلار در متریک تن از سوی GS کلتکس بود، در حالی که بهترین پیشنهاد این فرآورده برای سپتامبر به قیمت 1.011 دلار در متریک تن از سوی گلنکور بود. منابع تجاری بازار لیکن های سپتامبر را نقطه عطفی برای کاهش تقاضای بنزین و یا افزایش عرضه آن دانستند.

تضعیف تقاضای استایرن ناشی از تورم

قیمت نقدی مونومر استایرن آسیا با 10 دلار ریزش در روز به 1.170 دلار در متریک تن cfr چین محاسبه شد، در حالی که قیمت استایرن در بازار داخلی چین در دومین هفته از ماه جولای، با 375 یوان ریزش به 9.780 یوان در متریک تن معادل با 1257.01 دلار برای هر متریک تن رسید. در بازار داخلی چین، قیمت های فیزیکی و آتی در طی روز با ارقام 9.480-9.450 و 8.900-8.890 یوان به ازای هر متریک تن سیر نزولی داشتند. 

در بازار بین المللی، معاملات نقدی همچنان راکد بود. با اینکه تقاضای واردات از هند، اروپا و امریکای جنوبی به حداقل رسیده است اما منابع تجاری معتقدند که صادرکنندگان چینی با همتایان خود در کره جنوبی، تایوان و ژاپن در رقابت هستند. با توجه به ارزیابی های پلتس، نرخ سود مونومر استایرن در 15 جولای کمتر از 86.55 دلار برای هر متریک تن گزارش شد. در بالادست، قیمت نقدی اتیلن با 20 دلار کاهش در روز به 860 دلار در متریک تن cfr شمال شرق آسیا رسید.

افت قیمت متانول

عرضه فراوان و تقاضای ضعیف همچنان افسار بازار متانول آسیا را در دست دارد و قیمت ها در دومین هفته جولای 24-4 دلار در متریک تن ریزش داشتند. این هفته، فعالیت تجاری در چین به دلیل وجود برخی فوریت ها برای ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر افزایش یافت. پیشنهادات کمتری بین 300-298 دلار در متریک تن cfr چین برای تحویل در نیمه اول اوت و 305 دلار در متریک تن cfr چین برای تحویل در نیمه دوم اوت شنیده شد. یک محموله 5.000 متریک تنی با قیمت 298 دلار در متریک تن cfr چین در این هفته معامله شد.

متانول داخلی چین نیز در این مدت 200 یوان افت قیمت را از سر گذراند. سرمایه گذاران از بازار آتی متانول چین کنار گرفتند زیرا از بهبودی سریع اقتصادی در چین نا امید شده بودند و از طرفی، تضعیف تقاضای کالاهای نهایی در اروپا و ایالات متحده علاوه بر بالا بودن ذخایر در بنادر چین این بازار را شدیدا تحت تأثیر قرار داد.

جدول قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی

تولیدکنندگان بیودیزل در اندونزی، بزرگترین تولیدکننده پالم متیل استر (PME) در منطقه، اعلام کردند که با کند شدن تخلیه مخازنشان توسط شرکت ملی نفت و گاز، فضای کافی برای ذخیره سازی ندارند و حتی اگر قیمت نقدی محموله ها بسیار به صرفه هم باشد، نمی توانند اقدام به خرید کنند چون جایی برای ذخیره متانول ندارند. با این حال، چشم انداز بازار ممکن است تغییر کند زیرا اندونزی در 20 جولای برابر با 29 تیر اختیارات بیودیزل خود را به B35 افزایش می دهد که در آن 35 درصد PME در استخر نفت این کشور ترکیب می شود.

سقوط اتیلن

در دومین هفتۀ جولای، قیمت ها در بازار اتیلن آسیایی به دنبال تضعیف تقاضای مشتقات و افزایش عرضه، سیر کاهشی داشت. حجم پیشنهادات نیز در این هفته پایین بود زیرا با به صرفه بودن اسپرد اتیلن-نفتا برای خرید اتیلن، بسیاری از خریداران محموله های آگوست با سطح قیمت فعلی را ترجیح دادند. به گفته فعالان بازار، با اینکه عرضه همچنان از تقاضا پیشی گرفته بود اما تعداد خریداران در مقایسه با سال های گذشته به حداقل رسیده بود.

باتوجه به کاهش اسپرد نفتا به الفین، برخی از کراکرهای بخار نفتا در آسیا در حال بررسی کاهش بیشتر نرخ بهره برداری در ماه اوت بودند. عرضه در جنوب شرق آسیا به دلیل عدم دسترسی به کشتی های حامل همچنان محدود باقی مانده است. پلتس پیش تر گزارش داد که فورموسا در تایوان در 11 جولای برابر با 20 تیر کراکر بخار شماره 2 خود را با ظرفیت تولید 1.035 میلیون متریک تن اتیلن و 520.000 متریک تن پروپیلن در سال تعطیل کرد.

علاوه براین، پلتس گزارش داد که PTTGC تایوان مناقصه خرید 3.500-3.000 متریک تنی اتیلن را برای تحویل در 15-5 اوت برابر با 24-14 مرداد صادر کرد. PTTGC آخرین مناقصه خرید اتیلن را در 22 ژوئن یعنی یکم تیر صادر کرده بود. در بازار بالادست، شاخص نفتای ژاپن C+F با کاهش 15.75 دلاری به 751.75 دلار در متریک تن ثبت شد.

بازار پروپیلن آسیا

بازار پروپیلن آسیا در هفته دوم جولای به دنبال تضعیف تقاضا برای واردات سیر نزولی داشت. معاملات آتی نفت خام ICE برنت سپتامبر 0.51 دلار در هر بشکه رشد داشت. به گفته یکی از تاجران کره ای، کاهش نرخ عملیاتی در میان تولیدکنندگان پروپیلن به اندازه کافی برای نجات بازار آسیب دیده پروپیلن کافی نیست و از آنجایی که پلی پروپیلن و سایر پایین دستی ها در حال حاضر نرخ عملیاتی پایینی دارند، نکته اصلی “تقاضا” است نه پایین آوردن نرخ عملیاتی.

بوتادین آسیا

در نیمه اول جولای، پس از اینکه چندین مناقصه آسیای جنوب شرقی در مقادیر کمتری نسبت به هفته گذشته به پایان رسید، قیمت نقدی بازار بوتادین آسیایی تحت فشار نزولی قرار گرفت. پیشنهاد فروش سه محموله از مالزی و تایلند، دو محموله برای نیمه اول اوت و سومی برای اواسط آگوست، با ترم fob آسیای جنوب شرقی و cfr شمال شرق آسیا با نرخ کمتر از 150-100 دلار در متریک تن شنیده شد. فعالان بازار معتقدند که این قیمت ها نسبت به هفته قبل در cfr شمال شرق آسیا 90-70 دلار در متریک تن کمتر بوده است.

تاجران یکی از فاکتورهای مهم در اعمال تخفیف بیشتر را افزایش حمل و نقل بین بازارهای جنوب شرق و شمال شرق آسیا می دانند. بهبود تقاضا در جنوب شرقی آسیا فروشندگان را وادار کرد تا محموله ها را با تخفیف بیشتری تخلیه کنند. انتظار می رود دسترسی به محموله ها با بارگیری در اواخر ژوئیه در آسیای جنوب شرقی امکان پذیر باشد اگرچه تاکنون هیچ معامله ای منعقد نشده است.

با توجه به پیش بینی خریداران مبنی بر اینکه چندین محموله از آسیای جنوب شرقی در نهایت به شمال شرق آسیا فروخته خواهند شد، دسترسی به این محموله ها متعاقبا احساسات خریداران در شمال شرق آسیا را تحت تأثیر قرار داده است. سطح خرید در شمال شرق آسیا 1.200 دلار در متریک تن cfr بود و خریداران به ضعیف بودن بازار لاستیک استایرن بوتادین و اکریلونیتریل بوتادین استایرن بعنوان نگرانی عمده اشاره کردند.

ادامه دار شدن سیر نزولی PVC در هفته دوم جولای

قیمت PVC آسیا برای پنجمین هفته متوالی در دومین هفته از جولای در پی افزایش عرضه از چین به سیر نزولی خود ادامه داد. PVC با ترم cfr چین برای اولین بار از آوریل 2020 همزمان با اعمال قرنطینه کووید-19، به کمتر از 1.000 دلار در متریک تن سقوط کرد. این شاخص در این هفته با 20 دلار افت قیمت به 980 دلار در متریک تن رسید زیرا تقاضا در چین ضعیف بود. در بازار داخلی چین، PVC کاربید و PVC اتیلن به ترتیب به 6.400 و 300 یوان در متریک تن کاهش یافتند.

در بازار صادرات، PVC اتیلن دقیقا بالاتر از این سطح و 910 دلار در متریک تن بود. بازار انتظار این را دارد که پیشنهادات آگوست به شدت کمتر از جولای باشد. در هند، PVC با 50 دلار ریزش به 1.150 دلار در متریک تن رسید که کمترین سطح از اکتبر 2020 را به ثبت رساند.

براساس داده های آماری گمرک هند، واردات PVC هند در آوریل به 162.479 متریک تن کاهش یافت که تقریبا 20 درصد کمتر از از سال گذشته بود. در هند، ماه آوریل یکی از ماه های اوج واردات PVC محسوب می شود. از کل واردات در این ماه، 57.583 متریک تن فقط از چین بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *