نگرانی ها درباره اوضاع سیاسی روسیه قیمت نفت را افزایش داد

,
اوضاع سیاسی روسیه

قیمت نفت در آغاز معاملات روز دوشنبه پس از شورش گروه واگنر در روسیه و نگرانی ها از وضعیت تولید و عرضه نفت در یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی جهان، با افزایش نسبی روبرو شد.

معاملات آتی نفت برنت دریای شمال و نفت خام سبک آمریکا هر دو امروز با رشد 0.4 درصدی روبرو شد آن هم پس از افزایش 1.3 درصدی در معاملات لحظات اولیه در بازارهای آسیایی. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال تا لحظه تنظیم این خبر با 27 سنت افزایش به 74.12 دلار رسید، در حالی که هر بشکه نفت سبک آمریکا با 28 سنت افزایش 69.44 دلار معامله شده است.

عقب نشینی روز شنبه شورشیان واگنر از شهر روستوف در جنوب روسیه بر اساس توافقی که پیشروی سریع آنها به سمت پایتخت را متوقف کرد، مانع از درگیری بین مسکو و این گروه مسلح شورشی روسی شد. با این حال، این چالش ابهامات جدی را در مورد تسلط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر قدرت و نگرانی در مورد اختلال احتمالی عرضه نفت روسیه ایجاد کرده است.

شرکت ریستاد انرژی در یادداشتی اعلام کرد انتظار نمی رود به دلیل “رویدادها و تحولات سیاسی کوتاه مدت در روسیه” شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت نفت باشیم. ریستاد افزود: با این حال، ما معتقدیم که خطر ژئوپلیتیکی به دلیل بی ثباتی داخلی روسیه افزایش یافته است.

هلیما کرافت، تحلیلگر RBC Capital Markets، گفت نگرانی هایی وجود دارد که پوتین حکومت نظامی اعلام کند و مانع از حضور کارگران در بنادر بارگیری و تاسیسات انرژی شود و به طور بالقوه صادرات میلیون ها بشکه را متوقف کند.

او در یادداشتی افزود: درک ما این است که کاخ سفید دیروز فعالانه درگیر تماس با تولیدکنندگان کلیدی داخلی و خارجی در مورد برنامه‌ریزی اضطراری بود تا در صورت تأثیر بحران بر تولید روسیه، عرضه در بازار را به خوبی تأمین کند.

قیمت نفت برنت و نفت سبک آمریکا هفته گذشته با افت 3.6 درصدی روبرو شد که علت اصلی آن نگرانی ها درباره افزایش نرخ بهره آمریکا و تاثیر منفی این اقدام بر رشد اقتصادی و تقاضای نفت بوده است. چالش های اقتصادی چین نیز بسیاری از تحلیلگران را نسبت به بهبود تقاضای انرژی این کشور ناامید کرده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *