بازار فراورده های پلیمری + آگوست

,
بازار فراورده های پلیمری + آگوست

بازار فراورده های پلیمری/ بازار نفت و گاز:

پیش بینی کاهش تقاضای پی وی سی در نیمه دوم سال میلادی

پلتس، قیمت پی وی سی برای تحویل فوری در شمال غرب اروپا بر اساس ترم تحویل آزاد را ۱۶۹۰ یورو در هر تن در روز ۱۷ آگوست ارزیابی نموده است که ۴۰ یورو نسبت به هفته گذشته به دلیل کاهش تقاضا کمتر شده است. از روز چهارم ماه می سال جاری میلادی که قیمت پی وی سی ۲۰۵۰ یورو و یا ۲۰۸۴ دلار در هر تن بود تاکنون ۱۸ درصد کاهش یافته است و این در حالی است که در سال گذشته در چنین ایامی تقاضای زیادی برای خرید پس وی سی وجود داشت.

یکی از تولید کنندگان پی وی سی در روز ۱۱ آگوست اعلام نمود که تولید کنندگان این ماده شیمیایی در حال کاهش دادن ذخایر خود هستند زیرا پیش بینی می کنند که قیمت های اروپا در ماههای آینده کاهش یابد. عده‌ای از تحلیلگران بازار معتقد هستند که تقاضا برای ماه های باقی مانده سال نسبت به نیمه اول سال ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت. یکی از منابع نیز معتقد است که میزان تقاضا ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش خواهد داشت.

ممکن است که قیمت های ماه آگوست و ماه بعد نیز تا حدودی افزایشی باشد ولی به تدریج شاهد کاهش قیمت های پی وی سی خواهیم بود. سایر پلیمرها با توجه به تورم موجود در قیمت کالاها ممکن است افزایش قیمت داشته باشند. این وضعیت ممکن است در فصل زمستان از این هم بدتر شود زیرا در آن زمان نیاز به گاز خیلی شدید خواهد بود و قطعا بر روی قیمت تولید اثر خواهد گذاشت. پیش بینی سال ۲۰۲۳ حاکی از کاهش تقاضا برای کالاهای پتروشیمی است.

قیمت پی وی سی در ترکیه و هند

پلتس، قیمت پی وی سی ترکیه را برای خرید های آنی براساس ترم تحویل CFR در روز ۱۷ آگوست ۹۷۰ دلار در هر تن ارزیابی نموده است که ۷۰ دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش نشان می‌دهد . این ارزیابی قیمت ها در ترکیه کمتر از ارزیابی برای پی وی سی مصر با ۹۸۰ دلار در هر تن و بسیار کمتر از دامنه قیمتی عرضه های پی وی سی اروپا با ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن می باشد.

ارزیابی قیمت شمال غرب اروپا بر اساس ترم تحویل آزاد و برای فروش های آنی ۱۶۹۰ یورو بوده است که ۴۰ یورو نسبت به هفته قبل کاهش نشان می‌دهد. برای ترم تحویل DDP اروپا عرضه ها بین ۱۶۸۰ تا ۱۷۰۰ یورو بوده است و ذکر این نکته ضروری است که ترم تحویل DDP بر اساس قوانین اینکوترمز، کل مسئولیت ها را به دوش فروشنده گذاشته و فروشنده باید کالا را تا انبار خریدار برساند و لذا این ترم از سایر ترم ها بسیار گران تر است.

قیمت پی وی سی آسیا در هفته منتهی به ۱۷ آگوست ۵ تا ۵۰ دلار کاهش یافت که دلیل آن کاهش قیمت های ماه سپتامبر بود که بین ۲۰ تا ۷۰ دلار کاهش داشتند. قیمت پی وی سی بر اساس ترم تحویل CFR چین با پنج دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته گذشته به ۹۰۵ دلار در هر تن رسید در حالی که قیمت پی وی سی در هندوستان با ۵۰ دلار کاهش به ۱۰۰۰ دلار در هر تن رسید که پایین ترین قیمت پی وی سی در هند در ۱۱ ماه گذشته بوده است. در روز ۱۲ آگوست قیمت های ماه سپتامبر ۲۰ تا ۷۰ دلار نسبت به قیمت‌های اولیه کاهش داشتند.

جدول قیمت پلیمر

در روز ۱۲ آگوست، قیمت پی وی سی در هندوستان بر اساس ترم تحویل CFR هندوستان با ۷۰ دلار کاهش به ۱۰۲۰ دلار در هر تن، و با ۲۰ دلار کاهش به ۹۰۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR چین و با ۵۰ دلار کاهش به ۸۳۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب تایوان رسید. در هندوستان علیرغم کاهش قیمت ها خرید زیادی صورت نگرفت. حتی قیمت های بعدی مربوط به ماه سپتامبر در هندوستان که قیمت آنها ۱۰۱۰ دلار بود نیز با استقبال چندانی از سوی خریداران مواجه نشد.

یک منبع آگاه در بازار گفت با توجه به اینکه تولیدکنندگان ترکیه، چین و جنوب شرق آسیا سعی در فروش محصولات خود در بازار هندوستان را دارند مسیر آینده بازار چندان مشخص نیست، زیرا بعضی از خریداران فکر می کنند قیمت ها به کف رسیده و بعضی دیگر احتمال کاهش بیشتر را می دهند. تمایل خرید در بازار هند کاهش داشت زیرا در فصل باران های موسمی تقاضا برای بخش ساختمان و بخش کشاورزی کاهش می یابد.

تعطیلات آگوست و رکود در بازار LDPE

معاملات پلی اتیلن با دانسیته پایین یا LDPE در هفته منتهی به ۱۷ آگوست اندک بود زیرا در تمام کشورهای اروپایی به دلیل تعطیلات ماه آگوست، فعالان‌ بازار در حالت تعطیلی به سر می برند و از بازار دور هستند. ضمنا چشم انداز بازار با توجه به شرایط بد اقتصادی و تورم، وضعیت خوشایندی را نشان نمی دهد. در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا و سایر کشورهای جنوب شرق اروپا در تعطیلات سنتی تابستانی خود به سر می برند ولی در شمال اروپا تعطیلات رو به پایان است ولی به هر حال بازار فعلا در حال رکود و تعطیلی قراردارد.

بالا رفتن قیمت های انرژی مصرف کنندگان را به سمت خرید موارد ضروری کشانده است و خریداران از خرید اقلامی که احتیاج فوری به آن ندارند خودداری می کنند. بازارهای مصنوعات پلاستیکی با کاهش تقاضا در بخش ساختمان خودرو و لوازم خانگی و ابزارآلات و همچنین صنایع بسته بندی مواجه شده اند. بسیاری از تبدیل کنندگان پلاستیک تولیدات خود را کاهش داده اند. ناتوانی در پرداخت هزینه های بیشتر برای مصرف کنندگان به معنای این است که تولید اقلام غیر ضروری کاهش یابد و بدین ترتیب میزان کمتری از کالاهای غیرضروری تولید خواهد شد.

پلتس قیمت فروش آنی LDPE در ترکیه را در هفته منتهی به ۱۷ آگوست بدون تغییر و بر روی ۱۲۸۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFRترکیه ارزیابی نمود البته قیمت های ۱۲۸۰ تا ۱۳۵۰ دلار در بازار شنیده شد.
قیمت HDPE نیز با شرایط مشابه تحویل در ترکیه با ۱۱۳۰ دلار و بدون تغییر نسبت به هفته قبل ارزیابی شد قیمت های این محصول نیز بین ۱۱۳۰ تا ۱۲۵۰ دلار در هر تن در بازار شنیده شد. قیمت نوع blowmolding این محصول بدون تغییر نسبت به هفته‌ قبل ۱۱۳۰ و قیمت‌ نوع‌ injection نیز بدون تغییر نسبت به هفته قبل بر روی ۱۱۲۰ دلار باقی ماند.

احتمال زیادی وجود دارد که چین اقداماتی را در راستای تحریک اقتصاد خود در ماه اکتبر انجام دهد که به باور بعضی از کارشناسان این اقدامات می تواند محرک تقاضا برای خرید بسیاری از کالاها باشد.

فستیوال های پیش رو در هندوستان ممکن است بتوانند بازارLDPE راکه در چند ماه گذشته با رکود مواجه بودند فعال نمایند. در فصل جشن های هندوستان تقاضا برای بسته بندی بیشتر می شود و عرضه در بازار ثبات می یابد زیرا در این مدت واردات زیادی انجام شده که باعث کاهش قیمت گردیده است و افزایش تقاضا در فصل برگزاری جشن های ملی هندوستان می تواند باعث افزایش قیمت گردد.

پلیمر و پلی اتیلن + آیسیس

پلی اتیلن با دانسیته پایین با ۱۰ دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته گذشته در روز ۱۷ آگوست به ۱۱۲۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویلCFR خاور دور رسید. ارزیابی قیمت برای جنوب شرق آسیا نیز با شرایط مشابه تحویل با ۴۰ دلار کاهش به ۱۲۰۰ دلار در هر تن در روز ۱۷ آگوست رسید.

کاهش تقاضای فصلی LLDPE

قیمت پلی اتیلن با دانسیته پایین و از نوع خطی در آسیا در هفته منتهی به ۱۷ آگوست در فصلی که معمولاً تقاضا پایین است کاهش یافت. پلی اتیلن از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی در پایین ترین حد قیمتی خود قرار گرفته است که به دلیل تقاضای پایین و قیمت بالای نفت خام است. قیمت نفت خام برنت برای ماه اکتبر با ۱.۵۳ دلار کاهش به ۹۱.۸ دلار در هر بشکه در هفته منتهی به ۱۷ ژوئن رسید.

پلی اتیلن با دانسیته پایین از نوع بوتن در آسیا با ۱۰ دلار کاهش در هفته منتهی به ۱۷ آگوست به ۹۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم CFR خاور دور رسید. ارزیابی قیمت جنوب شرق آسیا با ۳۰ دلار کاهش در هفته مذکور به ۱۰۱۰ دلار بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا رسید که به دلیل کاهش تقاضا در میانه روز اتفاق افتاد. قیمت در جنوب آسیا ۱۱۸۰ دلار بود و نسبت به هفته قبل تغییری نداشت و با ثبات بود و مذاکرات بین ۱۳۸۰ تا ۱۲۳۰ دلار بر اساس ترم تحویل CFR جنوب آسیا بود.

بازار-فراورده-های-پلیمری-آگوست

بازار-فراورده-های-پلیمری-آگوست

وضعیت بازار پروپیلن در آگوست

وضعیت کلی بازار پلی پروپیلن در اروپا در هفته منتهی به آگوست بدون تغییر بود هرچند که بعضی از شرکت کنندگان اعلام نمودند که تمایل به خرید در ماه آگوست نسبت به جولای بیشتر از گذشته بوده است. علیرغم افزایش نسبی تمایل به خرید پلی پروپیلن و عقد قرارداد های دراز مدت، خرید فوری برای همو پلیمر ها تغییری نداشته و نشان از عدم اطمینان در بازار دارد. یکی از فعالان بازار گفته است که وضعیت بازار در ماه آگوست بهتر بوده است ولی در مجموع بازار ضعیف است.

پلتس، قیمت پروپیلن تزریقی هموپلیمر را برای فروش آنی در روز ۱۷ آگوست ۱۴۰۰ یورو بر اساس ترم تحویل شمال غرب اروپا ارزیابی نموده است که تغییری نسبت به روز قبل و هفته قبل نداشته است. قیمت های ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ یورو و همچنین قیمت های ۱۲۴۰ تا ۱۶۰۰ یورو در هر تن نیز برای این محصول  شنیده شده است.

پیش بینی اوضاع بهتر پلی استایرن برای ماه سپتامبر

در هفته منتهی به ۱۷ آگوست مذاکرات برای خرید پلی استایرن در آسیا به منظور صادرات با توجه به تفاوت قیمتی بین خریداران و فروشندگان، ضعیف بود و خریداران برای خرید کالای مورد نظر خود در قیمت های پایین تر چانه زنی می کردند. در بازار پلی استایرن برای مصارف عمومی (GPPS)، تولیدکنندگان اعلام نمودند که بازار ضعیف است و پیش‌بینی می‌کردند که در ماه سپتامبر اوضاع بهتر شود.

همچنین میزان تقاضا و قیمت برای سه ماهه آخر سال جاری میلادی مشخص نیست زیرا وضعیت عدم اطمینان به واسطه نامشخص بودن شرایط اقتصادی ادامه دارد. تولیدکنندگان چینی قیمت های خود را بین ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ بر اساس ترم تحویل CFR چین مشخص نموده اند و همچنین فروشندگان جنوب شرق آسیا قیمت های خود را بر روی ۱۴۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا مشخص نموده اند.

قیمت پلی استایرن برای مصارف عمومی با ۲۰ دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته گذشته به ۱۲۶۰ دلار در روز ۱۷ آگوست بر اساس ترم تحویل CFR چین رسید. این قیمت کمتر از ۱۴۰۰ دلار بعضی از فروشندگان  و یا ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ دلار در بعضی پیشنهادات قیمتی دیگر بود و دلیل این کاهش قیمت در ارزیابی، کاهش تقاضا در جریان بالادست استایرن و همچنین کاهش قیمت در بازار محلی چین می باشد. قیمت پلی استایرن در جنوب شرق آسیا نیز با ۲۰ دلار کاهش در هفته منتهی به ۱۷ آگوست به ۱۳۴۰ دلار در هر تن رسید که این نیز کمتر از پیشنهاداتی بود که با ۱۳۵۰ دلار تا ۱۴۵۰ دلار در بازار عرضه می شد.

پلی استایرن با درجه فشردگی بالا با ۲۰ دلار کاهش نسبت به هفته قبل به ۱۲۹۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین رسید و برای این محصول نیز در بازار پیشنهاداتی از ۱۴۳۰ تا ۱۴۵۰ دلار و همچنین از ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷دلاردر هر تن عرضه شد و دلیل کاهش قیمت در ارزیابی ها کاهش تقاضا و کاهش قیمت استایرن مونومر بود. در جنوب شرق آسیا قیمت با ۲۰ دلار کاهش در هر تن در ارزیابی ها به ۱۳۸۵ دلار در هر تن رسید ولی در بازار تا ۱۴۵۰ دلار نیز قیمت گذاری شد.

مقایسه قیمت استایرن برای مصرف عمومی با استایرین صنعتی در آمریکا از ماه مارس تا ۱۷ آگوست سال جاری میلادی نشان می دهد که قیمت استایرن برای مصرف عمومی مرتبا رو به افزایش بوده و این در حالی است که قیمت استایرن برای مصارف صنعتی به شدت کاهش یافته است و تفاوت قیمت این دو محصول در آمریکا به حدود ۱۰۰ دلار می رسد.

در روز ۱۷ آگوست قیمت بنزن در اروپا کاهش یافت که مربوط بود به کاهش قیمت در ماه آینده که بر روی این ماه نیز تاثیر گذاشت وبنزن در این روز با کاهش ۸۲ دلاری به ۹۴۵.۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CIF بنادر سه گانه‌اروپایی رسید. در پایین دست نیز قیمت استایرن برای فروش در ماه سپتامبر کاهش یافت و به ۱۱۵۰ دلار در هر تن رسید.

محموله‌های استایرن به صورت خرید آنی از سوی خریداران در اطراف آسیا معامله گردید ولی بازارهای پایین دست استایرن کماکان ضعیف است. در پایین دست ABS و پلی استایرن به دلیل کاهش تقاضا از سوی مصرف کننده نهایی با کمبود تقاضا مواجه هستند. خریدهای فوری در بازار کم است و تنها تعدادی از خریداران در چین و هندوستان برای ماه سپتامبر خرید می کنند که این میزان در حداقل قرار دارد و این خریدهای اندک بر روی بازار تاثیری نخواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *