صادرات پلی پروپیلن + واردات پلیمر

صادرات پلی پروپیلن + واردات پلیمر

وضعیت عرضه و تقاضا در شرایط فعلی در بازار پلی‌پروپیلن اروپا مناسب نیست و چشم انداز قیمت این محصول هیچ افزایشی را در بازار فروش آنی نشان نمی دهد.
واردات ارزان محصولات کوپلیمر باعث کاهش قیمت های معاملات آنی در ماه جولای خواهد شد. با گران شدن قیمت نفت خام در نیمه دوم سال جاری میلادی قیمت پلی پروپیلن ممکن است افزایش یابد.

قیمت های مندرج در قراردادهای تولید کنندگان پلی‌پروپیلن همچنان در حال کاهش است زیرا عرضه زیاد برای فروش های آنی ادامه دارد. احتمال دارد که قیمت ها به میزان بیشتری نیز کاهش یابد ولی پیش بینی می‌شود که در ماه ژوئن تقاضا افزایش یابد و کاهش های مکرر قیمت جبران شود.

تقریباً بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار تفاوت بین قیمت پروپیلن وارداتی با قیمت تولیدی کارخانجات موجود در اروپا وجوددارد (تولید کوپلیمر) که باعث ایجاد فشار بر قیمت های محلی می گردد.

کاهش سود آوری پلی پروپیلن تولید شده از نفتا

سودآوری پلی‌پروپیلن تولید شده مبتنی بر نفتا در شمال شرق آسیا در کوتاه مدت بسیار کاهش یافته و با کاهش قیمت پلی پروپیلن وارد محدوده منفی به معنای عدم سود دهی شده است.

کاهش سود آوری پلی پروپیلن تولید شده از نفتا

کاهش سود آوری پلی پروپیلن تولید شده از نفتا

سودآوری پلی پروپیلن در واحدهای هیدروژناسیون پروپان نیز کاهش یافته است ولی وارد محدوده منفی نشده است. ممکن است قیمت های پلی پروپیلن به کاهش خود ادامه دهد تا زمانی که پلی پروپیلن مبتنی بر هیدروژناسیون پروپان به نقطه ای برسد که هزینه های تولید با قیمت برابری نمایند.

کاهش واردات و صادرات چین

بیشترین میزان صادرات پلی پروپیلن مربوط به جنوب آسیا و آمریکاست. بیشترین واردات پلی پروپیلن چین از شمال شرق آسیا خاورمیانه جنوب شرق آسیا و اروپا می باشد.

واردات پلی‌‌پروپیلن چین از سپتامبر سال گذشته میلادی تاکنون مرتباً کاهش یافته است. واردات پلی پروپیلن چین در ماه آوریل نسبت به ماه مارس ۲۳ درصد کاهش یافته است.

صادرات پلی پروپیلن چین نیز در ۴ ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. با توجه به کاهش قیمت های محلی پلی پروپیلن در چین میزان واردات در ۴ ماه اول سال جاری سیر نزولی داشته است. صادرات پلی پروپیلن چین در ماه پایانی سال گذشته ژانویه سال جاری به صفر رسیده است و در سه ماهه پایانی سال گذشته نیز به پایین ترین حد خود رسیده بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *