گرید تزریقی پلی پروپیلن (Injection polypropylene) + مزایا و معایب

گرید تزریقی پلی پروپیلن +مزایا و معایب

گرید تزریقی یک نوعی از پلی پروپیلن است که برای قالب گیری تزریقی در نظر گرفته شده است. این درجه با خواص جریان خوب و سفتی بالا مشخص می شود و به ویژه برای قالب گیری تزریقی با سرعت بالا در محصولاتی که نیاز به جریان آسان دارند مناسب است. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به خصوصیات و کاربرد های این نوع از پلیمر می پردازیم.

گرید تزریقی پلی پروپیلن (PP) چیست؟

پلی پروپیلن قالب گیری تزریقی: پلی پروپیلن یک پلاستیک بسیار مفید برای قالب گیری تزریقی است و به طور معمول برای این منظور به صورت گلوله در دسترس است. پلی پروپیلن علیرغم ماهیت نیمه کریستالی اش به راحتی قالب گیری می شود و به دلیل ویسکوزیته مذاب پایین بسیار خوب جریان می یابد. 

پلی پروپیلن (PP) یک پلیمر افزودنی ترموپلاستیک است که عمدتاً در کاربردهای قالب گیری تزریقی استفاده می شود. PP ارزان است و دسترسی به آن آسان است و به دلیل خاصیت نیمه کریستالی آن از استحکام خمشی بالایی برخوردار است.

مواد قالب گیری تزریقی پلی پروپیلن، یک پلیمر افزودنی ترموپلاستیک است که از ترکیب چندین مونومر پروپیلن ساخته می شود. این دارای طیف گسترده ای از کاربردها است که شامل بسته بندی محصولات مصرفی، قطعات پلاستیکی برای صنایعی مانند صنعت خودروسازی می شود. به طور نسبی، سطح پلاستیک PP بسیار لغزنده است، بنابراین در برخی از کاربردهای کم اصطکاک، می توان از آن برای برخی از پلاستیک ها مانند پلی استال (POM) را جایگزین کنید یا به عنوان نقطه تماس مبلمان استفاده کنید.

جدول قیمت پلیمر

خواص پلی پروپیلن گرید تزریقی(Injection polypropylene)

هنگام تولید قالب‌گیری تزریقی PP، پلیمریزاسیون پروپیلن با استفاده از کاتالیزورهای استریو اختصاصی انجام می‌شود. معمولاً PP ایزوتاکتیک تولید می شود (گروه های متیل در یک طرف زنجیره کربنی قرار دارند). به دلیل ساختار مولکولی منظم، این پلاستیک خطی نیمه کریستالی است که سفت تر است و دمای ذوب بالاتری نسبت به پلی اتیلن دارد.

هنگامی که دمای بالاتر از 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) باشد، هموپلیمر PP شکننده خواهد شد. به همین دلیل، بسیاری از گریدهای PP موجود در بازار، کوپلیمرهای تصادفی با اتیلن 1 تا 4 درصد یا کوپلیمرهای بلوکی با نسبت اتیلن بالاتر هستند. کوپلیمرها دمای اعوجاج حرارتی کمتری دارند (تقریباً 100 درجه سانتیگراد / 212 درجه فارنهایت)، شفافیت کمتر، براقیت سطح و سفتی، اما مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند. هنگامی که نسبت اتیلن افزایش می یابد، این ماده سخت تر و سخت تر می شود.

در مقایسه با هموپلیمر با سرعت جریان مذاب یکسان، کوپلیمر سخت تر به نظر می رسد. ویسکوزیته آن منجر به برش بیشتر می شود، در حالی که نسبت به PE به دما حساس تر است.

یکی از نقاط ضعف این خاصیت ممکن است این باشد که چسبیدن PP به سطح مواد دیگر آسان نیست (به طور ایده آل با انواع خاصی از چسب ها چسبانده نمی شود، بنابراین گاهی اوقات زمانی که نیاز به ایجاد یک اتصال است نیاز به جوش داده می شود. ). پلی پروپیلن در سطح مولکولی لغزنده است، اما ضریب اصطکاک نسبتاً بالایی دارد.

در نتیجه گاهی اوقات به جای آن از POM، نایلون یا PTFE استفاده می شود. در مقایسه با سایر پلاستیک های رایج، همچنین دارای چگالی نسبتاً کمتری است، به این معنی که وزن تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات قالب گیری تزریقی کاهش می یابد. ویژگی های شرح داده شده در بالا و پایین نشان می دهد که مواد PP می تواند در تعداد زیادی از کاربردها استفاده شود: ایمن. بشقاب های ماشین ظرفشویی، سینی ها و فنجان های غذا و غیره، و همچنین ظروف حمل و نقل مات و طیف گسترده ای از اسباب بازی ها. 

فرآیند قالب گیری تزریقی پلی پروپیلن PP

خشک کردن معمولاً در صورت نگهداری مناسب غیر ضروری استنقطه ذوب 220 – 280 درجه سانتیگراد (428 – 536 درجه فارنهایت)؛ بالاتر از 280 درجه سانتیگراد نباشددمای قالب 20 – 80 درجه سانتیگراد (68 – 176 درجه فارنهایت). پیشنهاد شده 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) دمای قالب عاملی است که سطح بلورینگی را تعیین می کند.

فشار قالب گیری تزریق پلاستیک تا 180 مگاپاسکال سرعت قالب گیری تزریق پلاستیک به طور کلی، برای فرآیند قالب گیری تزریق PP، معمولاً سرعت سریعی برای حفظ تنش های داخلی در پایین ترین سطح ممکن اتخاذ می شود. در صورت عیوب سطحی، استفاده از سرعت قالب گیری کندتر در شرایط دمایی بالاتر ترجیح داده می شود. اکیداً توصیه می شود از ماشین هایی استفاده کنید که قادر به ارائه سرعت پروفیل باشند. 

گرید تزریقی پلی پروپیلن چه مزایایی دارد؟

 • دسترسی به PP آسان است و گران نیست. 
 • به دلیل خاصیت نیمه کریستالی خود دارای استحکام خمشی بالایی است.
 • با سطح نسبتاً لغزنده مشخص می شود.
 • نسبتاً در برابر جذب رطوبت مقاوم است.
 • از نظر شیمیایی در برابر طیف وسیعی از بازها و اسیدها مقاوم است.
 • در برابر خستگی بسیار مقاوم است.
 • مقاومت زیادی در برابر ضربه دارد.
 • می تواند به عنوان یک عایق الکتریکی عالی عمل کند. 
مزایا گرید تزریقی پلی پروپیلن

مزایا گرید تزریقی پلی پروپیلن

گرید تزریقی پلی پروپیلن PP چه معایبی دارد؟

 • PP دارای ضریب انبساط حرارتی بالایی است که کاربردهای دمای بالا را محدود می کند.
 • به UV حساس است.
 • در برابر حلال های کلردار و مواد آروماتیک به شدت مقاوم نیست.
 • رنگ آمیزی روی PP به دلیل خاصیت اتصال ضعیف آن آسان نیست.
 • بسیار قابل اشتعال است.

با وجود نقاط ضعف، PP هنوز یک ماده قالب گیری تزریقی عالی است. این ویژگی دارای تنوعی از کیفیت های منحصر به فرد است که در هیچ ماده دیگری یافت نمی شود و آن را به گزینه ای ایده آل برای پروژه های متنوع کاربردی تبدیل می کند.

کاربرد گرید تزریقی در صنعت

پلی پروپیلن در مجموعه ای از کاربردهای قالب گیری تزریقی، از جمله بسته بندی محصولات مصرفی و همچنین به طور منظم در قطعات پلاستیکی در صنعت خودرو استفاده می شود. به دلیل چگالی و وزن نسبتا کم، پلی پروپیلن را می توان در انواع محصولات PP قالب گیری شده مانند: اسباب بازی های کودکان، محصولات ورزشی، بسته شدن برنامه های کاربردی خودرو و لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی.علاوه بر این، در تولید بطری‌ها، روکش سیم‌ها، لوله‌های انتقال آب و فاضلاب، تجهیزات پزشکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

گرانول پلی پروپیلن (PP) را می‌توان به راحتی به هر شکلی به راحتی تبدیل کرد، از همین رو کاربرد زیادی در صنعت پیدا کرده‌است. از ویژگی‌های بارز این گرانول می‌توان به قیمت مناسب و وزن سبک آن اشاره کرد. کابرد عمده گرید پلی پروپیلن تزریقی، در صنعت بسته‌بندی است. علاوه بر این، در تولید اسباب‌ بازی‌های پلاستیکی، بطری‌ها، روکش سیم‌ها، لوله‌های انتقال آب و فاضلاب، تجهیزات پزشکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *