بررسی بازار پلی پروپیلن در پایان ماه می 

بررسی بازار پلی پروپیلن در پایان ماه می 

انتظار خریداران چینی برای کاهش بیشتر قیمت

قیمت های پلی پروپیلن در آسیا و جنوب شرق آسیا در روز ۳۱ می کاهش یافت زیرا پلی‌‌ پروپیلن نوع Raffia براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با کاهش ۲۵ دلاری نسبت به هفته گذشته به ۹۱۰ دلار در هر تن رسید. 

در چین خریداران کماکان منتظر هستند که قیمت ها به سطح پایین تری برسد تا خرید خود را انجام دهند. دلیل اصلی کاهش قیمت پلی پروپیلن در چین تولید بیش از حد و کاهش تقاضا بوده است.

متوسط میزان بهره برداری از واحد‌های PDH در چین ۷۵ درصد بوده است که نسبت به هفته قبل کاهشی نداشته است. قیمت صادراتی محصولات پلی‌ پروپیلن کاهش یافته و امکان تولید با قیمت های پایین تر از این در چین برای تولید کنندگان وجود ندارد.

کاهش قیمت پلی پروپیلن در ترکیه 

در روز ۳۱ ماه می پلتس، قیمت پلی‌پروپیلن بر اساس ترم تحویل CFR ترکیه برای فروش آنی را ۹۷۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود که ۵۰ دلار در هر تن نسبت به روز قبل و ۷۰ دلار در هر تن نسبت به قیمت هفته قبل کاهش نشان می‌داد.

این قیمت ها پایین تر از قیمت هایی بود که در بازار شنیده شد و بین ۹۸۰ تا ۱۰۶۰ دلار در هر تن بود. کاهش قیمت ها با کاهش تقاضا مرتبط است. پلی‌‌ پروپیلن نوع Raffia برای تحویل آنی با ۵۰ دلار کاهش در هفته به ۹۶۰ دلار رسید و در بازار قیمت های ۱۰۲۰ تا ۱۰۳۰ دلار نیز شنیده شد. 

پروپیلن نوع تزریقی Homo براساس ترم CFR ترکیه با ۵۰ دلار کاهش به ۹۶۰ دلار در هر تن رسید که کاهش مشابهی با نوع Raffia داشت. قیمت کوپولیمر‌ پروپیلن با ۱۰۰ دلار کاهش در هر تن نسبت به هفته قبل به ۱۰۲۰ دلار رسید پایین تر از قیمت های پیشنهادی در حدود ۱۰۳۰ دلار در هر تن بود. 

قیمت های PTA در هفته منتهی به ۲۶ ماه می در دامنه محدودی نوسان داشت زیرا از طریق بازارهای پایین‌ دست مورد حمایت قرار گرفته بود. تغییرات در محصولات جانبی اصلی بخش PET در حد اندکی بود. میزان بهره برداری از واحدهای تولیدی پلی استر در چین در هفته منتهی به ۲۶ ماه می در حد ۸۸ تا ۹۰ درصد بود.

کاهش قیمت PET به دلیل کاهش قیمت پارازایلین در چین 

پلتس قیمت PTA را در چین در روز ۲۶ ماه می با ۳ دلار کاهش نسبت به روز قبل برروی ۷۶۷ دلار در هر تن ارزیابی نمود که علت آن کاهش قیمت پارازایلین در بالا دست بود. قیمت PTA نسبت به هفته قبل در ارزیابی ها ۶ دلار کاهش یافت. 

قیمت PTA در هندوستان بر اساس ترم تحویل CFR با ۴ دلار کاهش نسبت به هفته قبل در ارزیابی ها به ۷۹۸ دلار در هر تن رسید. در جنوب شرق آسیا قیمت این محصول در ارزیابی های پلتس، با ۶ دلار کاهش نسبت به قبل به ۷۷۴ دلار در هر تن رسید که از قیمت ها در چین متاثر گردیده بود.

افزایش تولید و فروش پلی استر 

پلتس قیمت PET براساس ترم فوب شمال شرق آسیا در هفته منتهی به ۳۱ می برروی ۹۲۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. مذاکرات برای خرید PET برای تولید بطری در هفته پایانی ماه می ضعیف بود زیرا خریداران، خرید خود برای ماه ژوئن را زودتر انجام داده اند. تولید و فروش پلی‌استر و یارن در سه هفته اخیر بیشتر شده است. 

چشم انداز کوتاه مدت ابن محصولات نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا حدودی بدبینانه به نظر می رسد زیرا تقاضا در سال جاری کمتر بوده است ولی به نسبت سایر محصولات مشابه می توان گفت بازار ابن محصولات کاهش کمتری داشته است. 

در هفته پایانی می میزان بهره برداری از واحد های تولیدی پلی استر ۹۰ درصد بوده که نسبت به هفته قبل که میزان بهره برداری ۸۵ درصد بود افزایش نشان می دهد و حاکی از افزایش عرضه این محصول است. میزان تولید PTA نیز از ۶۹ درصد در هفته قبل به ۸۰ درصد در هفته پایانی ماه می رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *