مشخصات پلی یورتان + کاربرد

پلی یورتان

مشخصات پلی یورتان  با نام انحصاری PU بصورت مواد سخت و یا نرم تولید می گردد که یکی از کاربردهای این پلی یورتان ها استفاده بعنوان فوم عایق میباشد که در تولید ساندویچ پانل سقفی ، ساندویچ پانل دیواری ، ساندویچ پانل سردخانه ای و عایق کف سردخانه استفاده میگردد .

مشخصات مشخصات پلی یورتان 

پلی یورتان از ترکیب سه ماده یعنی پلی یول ، دی ایزوسیونات و گاز صورت میگیرد که این سه مواد با تناسب خاص ترکیب شده و پس از کمتر از 1 دقیقه پف کرده و حالت اسفنجی می گیرد . دانسیته و یا چگالی فوم های پلی یورتان بکار رفته در ساندویچ پانل 40 کیلوگرم در مترمکعب با ترولانس مثبت منفی 2 میباشد که این امر کمک میکند که عایق بسیار مناسبی برای ساندویچ پانل باشد و از مقاومت فشاری زیادی برخوردار باشد .

مشخصات مشخصات پلی یورتان 

خواص و ویژگی ها پلی یورتان( گرید چسب)

این ماده تنها عضو خانواده ی پلیمر ها است که خواص چند منظوره ای دارد. این مواد با داشتن خواصی مانند الاستومری، چسبندگی و… کاربرد های گوناگونی در صنایع مختلف دارند و از آن ها در تشک ها، عایق ها، پوشش ها، رنگ، الاستومر ها، اسباب بازی ها، الیاف مصنوعی و… استفاده می شود. پلی اورتان را پلی یورتان نیز می نامند زیرا در ساختار اصلی آن پیوند های یورتان موجود می باشد.  ترکیب فوق را با علامت اختصاری PU و یا PUR نیز نشان می دهند

کاربرد پلی یورتان

polyurethane همانطور که پیش از این نیز اشاره شد دارای خواص چند منظوره، پرکاربرد و ایمن می باشند.PU در بسیاری از انواع محصولات مصرفی و صنعتی استفاده می شود. دوستدار محیط زیست بودن به دلیل جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاربرد های ویژه ی آن در زندگی روز مره موجب توجه بیشتر به پلی یورتان شده است.

محصول فوق یک ساختار پلاستیکی است که در اشکال مختلف وجود دارد. ترکیب فوق متناسب با کاربرد آن می تواند نرم، سخت و یا انعطاف پذیر باشد. برخی از کاربردهای آن به شرح زیر می باشد:

👈یخچال و فریزر

👈تشک

👈بخش هایی از اتومبیل

👈لباس های ورزشی

👈کف کفش ها

👈چسب

👈تایر

👈پوشش ها

👈مبلمان

برای اطلاع از خواص و ساختار پلی استایرن کلیک کنید.

کاربرد پلی یورتان در ساختمان

با افزایش جمعیت و روند رو به رشد آن همواره شاهد گرم شدن بیش از پیش زمین خواهیم بود. این ساختمان ها بخش بزرگی از انرژی را هدر می دهند و وابستگی به انرژی های خارجی را بیشتر می نمایند. به عنوان مثال چیزی حدود 160 میلیون ساختمان در اروپا وجود دارد و از 40 درصد انرژی مصرفی، حدود 36% از میزان انتشار گاز CO2 را به خود اختصاص می دهند. بنابراین راه هایی برای جلوگیری از انتشار این گاز مضر بسیار حیاتی می باشد

یکی از مهمترین کاربرد های محصول فوق در ساخت و ساز می باشد. این ماده به عنوان عایق یک روش مقرون به صرفه، بادوام و ایمن برای جلوگیری از انتشار گاز کربن دی اکسید است که موجب گرم شدن زمین می گردد. ترکیب فوق در آب و هوای سرد سبب کاهش هدر رفت گرما در خانه ها و دفاتر می شود و نمی گذارد انرژی به راحتی از دست برود.همچنین در تابستان ها نقش مهمی در خنک نگه داشتن ساختمان ها دارند. به بیان دیگر عایق بندی خوب به منظور نگه داشتن گرما در هوای سرد و خارج کردن آن در هوای گرم است

این عایق ها معمولا در موارد زیر دیده می شود:

دیواره ها سقف ها 
اطراف لوله بین طبقات

قیمت مناسب، استفاده ی راحت و دوام زیاد PU جز مزایای این ترکیب در استفاده از آن به عنوان عایق به شمار می رود . پلی اورتان سقفی امروزه به عنوان یکی از شناخته شده ترین عایق های سقف مصرف زیادی دارد . 

کاربرد پلی یورتان در یخچال و فریزر

فوم سخت و عایق پلی اورتان ها در یخچال ها و فریزر ها نیز موجب کاهش هدر رفت انرژی و خنک نگه داشتن فضای داخلی این محصولات می گردد. کارایی ویژه ی PU در یخچال و فریزر ها و نگه داشتن دمای پایین در این کالا ها یکی از ویژگی های کلیدی برای نگهداری مواد غذایی در طول فرایند پردازش، ذخیره سازی و توزیع آن ها به دست مصرف کننده می باشد. بدون PU ها حدود 50 درصد از بازار مصرفی مواد غذایی دچار فساد می شوند و بازار کسب و کار و زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد. عایق بندی عالی، نگه داشتن هزینه های پایین در ساخت یخچال ها و فریزر ها، با دوام و بی خطر بودن از مزایای PU ها و کاربرد آن ها در یخچال و فریزر ها می باشد.

یخچال ها می توانند 30% مصرف برق خانوار را به خود اختصاص دهند. بنابراین بهینه سازی انرژی می تواند نقش مهمی در هدر رفت و هزینه ها ی مربوط به آن داشته باشد. استفاده از این ترکیب در یخچال هایی با برچسب A++ سبب کاربردی تر شدن این کالا ها نسبت به یخچال های 15 سال پیش گشته است

کاهش مصرف انرژی در هنگام استفاده از PU ها در یخچال ها و فریزر ها در سال 2005 را می توانید در نمودار زیر نسبت به سال های پیشین و قبل از استفاده از این ماده مقایسه نمایید

طبق دستور العمل های موجود polyurethane موجود در یخچال ها و فریزر ها می تواند بازیافت شود. فوم استخراجی از لوازم می تواند استخراج و بازیافت شود و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار بگیرد.

کاربرد پلی یورتان در یخچال و فریزر

کاربرد پلی یورتان در مبلمان

زندگی مدرن بدون استفاده از محصول فوق بسیار سخت خواهد بود. نرمی، راحتی و قابلیت انعطاف پذیری این مواد موجب گشته است تا طراحان ساخت مبلمان توجه ویژه ای به این ترکیب نمایند. همچنین ترکیب فوق در تخت ها به خصوص تشک های بیمارستانی استفاده می شود و موجب می شود تا بیمارانی با سابقه ی بستری طولانی مدت دچار زخم بستر نگردند

 کاربرد پلی یورتان در کفش ها

کفش خوب کفشی است که راحت باشد و در صورت مصرف بیش از حد سبب آزردگی پا نگردد. استفاده از PU در ساخت کشف ها می تواند تمامی این اهداف را برآورده نماید. مقاومت در برابر نور و سایش در پلی اورتان ها موجب استفاده از این ترکیبات در کفی کفش ها گشته است و سبب جلوگیری از ورود آب به آن ها می گردد. همین دلایل موجب گشته است تا این ترکیب در کفش های ورزشی بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در صورت کهنه شدن کفش، PU موجود در آن می تواند استخراج و مورد بازیافت قرار بگیرد.

کاربرد پلی یورتان در رنگ

یکی از کاربردهای این پلیمر استفاده به عنوان رنگ و یا جلا برای پوشش چوب جهت محافظت و یا آببندی آن است . این ترکیب از واکنش بین یک رزین پلی اول (به عنوان پایه شناخته می شود) و یک پلی ایزوسیانات (عامل پخت و یا هاردنر) تولید می شود . نوع رزین را نیز می توان با پلی استر ، پلی اتر و یا اکریلیک اصلاح کرد .

در رنگ ،PU یک ساختار سخت و بادوام را ارائه می دهد که در برابر تغییرات شدید آب و هوا ، آفتاب شدید ، باد و بارش بسیار مقاوم است . همچنین به رنگ این اجازه را می دهد تا به سطح بالاتری از براقیت فرموله شود . این بالا رفتن سطح براقیت باعث می شود تا چرک و غبار موجود بر روی رنگ به راحتی با آب و مواد شوینده پاک شوند .

برای اطلاع از پایپینگ در صنایع نفت و گاز چیست؟ کلیک کنید.

کاربرد پلی یورتان در اتومبیل ها

وجود صندلی های راحت موجود در اتومبیل ها به کاهش استرس و خستگی راننده و سایر سرنشینان کمک ویژه ای خواهد نمود این صندلی ها را با کمک محصول فوق بهبود می دهند. دوام و وزن بالای این ترکیبات نه تنها موجب کاربرد آن ها در داخل خودرو ها گشته است بلکه می تواند سبب عایق بندی مناسب بدنه خودرو ها و جلوگیری از حفظ و نفوذ سر و صدای بیرون در آن ها شود .همچنین PU به دلیل وزن سبک و مقاومت بالایی که دارد سبب کاهش وزن کلی ماشین می گردد که همین امر موجب افزایش کارایی سوخت و بهبود عملکرد خودرو ها می شود

کاربرد پلی یورتان در پوشش

دوام و مقاومت بالای PU در برابر خوردگی موجب گشته است تا از این مواد به عنوان پوششی مناسب و با دوام در برابر تغییرات آب و هوایی و خوردگی در پل ها، واگن ها، مبل های چوبی، کف ها، دیواره ها، جاده ها، کابل ها و… استفاده شود.

یکی از کاربردهای این پلیمر استفاده از آن به عنوان پوشش وسایل چوبی است . پلی اورتان اعمال شده بر روی سطح چوب باعث می شود تا چوب در برابر گرما ، مواد شیمیایی ، خراش و سایش مقاوم شود. این ترکیب را می توان در دو نوع پایه آبی و پایه روغنی بر روی سطح اعمال کرد. پایه روغنی بر روی رنگ اثر گذاشته و آن را پر رنگتر می کند در حالی پایه آبی بر روی رنگ تاثیری نخواهد گذاشت. 

پلی یورتان در ساندویچ پانل

مزایای استفاده از پلی یورتان در ساندویچ پانل :

پلی یورتان

هدایت حرارتی کم که از تمامی مصالح عایق متداول دیگر کمتر است

وزن سبک

استحکام بالا

قابلیت بسیار زیاد در پذیرش تغییر در فرمولاسیون جهت برآورده کردن انتظارات کاربردی

چسبندگی قوی به بسیاری از مواد

نفوذپذیری کم در برابر بخارآب

مقاومت حرارتی بالا

قابلیت فوم شوندگی در محل برای پر کردن شکل‌های پیچیده

قبل تولید بودن در رنج وسیعی از چگالی‌ها است. به‌طوری‌که چگالی این فوم از ۸ کیلوگرم بر مترمکعب به بالا قابل‌دسترس است.

برای اطلاع از روش تهیه تولوئن کلیک کنید.

معایب استفاده از پلی یورتان در ساندویچ پانل :

پاک کردن این مواد از روی سطوح کار سختی است و جاهایی را با این فوم بپوشانید که نیاز به بازرسی و یا تعمیرات نداشته باشد.

گاز متصاعد شده هنگام کار برای مجریان مضر است و هنگام کار موارد ایمنی را باید رعایت کرد.

عدم جذب در محیط‌ زیست، و چرخه بازیافت ۴۰۰ ساله از معایب انواع پلی یورتان است.

2 پاسخ
 1. زهرا عین دوخت
  زهرا عین دوخت گفته:

  برای عایق سازی از پلی استایرن استفاده کنم و یا پلی یورتان؟کدام مناسب تر است؟

  پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   بستگی به فعالیت شما داره همان طور که در مقاله توضیح دادیم پلی اورتان یک ترکیب پلیمری می ‌باشد که عموماً به شکل فوم های نرم و غیر قابل انعطاف در بازار وجود دارد. این فرم ها نیز مانند فوم های پلی استایرن منبسط شده، دوام و استحکام بالایی داشته و خواص مکانیکی و فیزیکی بسیار عالی را برای عاق سازی ارائه می‌دهند. در پلی اورتان، استخلاف های گروه هیدروکسیل در ساختار مولکولی ماده وجود دارد. کاربرد ترکیب پلیمری پلی اورتان در راستای پلی استایرن در عایق سازی در صنایع مختلف به ثبت رسیده است. این مواد، عایق صوت و حرارت محسوب می شوند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *