ممنوعیت احتمالی واردات گاز روسیه از طریق خط لوله از سوی اتحادیه اروپا

ممنوعیت احتمالی واردات گاز روسیه از طریق خط لوله از سوی اتحادیه اروپا

والتر بولتز، مشاور انرژی دولت اتریش در مصاحبه با آیسیس گفت، اتحادیه اروپا، می تواند تا پایان سال جاری واردات گاز روسیه را ممنوع کند، البته اگر اقدامات اولیه را انجام دهد. بولتز افزود: اتحادیه اروپا می‌تواند بدون دریافت گاز روسیه از طریق خط لوله انرژی مورد نیاز خود را تامین کند، اما برخی از کشورها که همچنان گاز طبیعی مورد نیاز خود را از طریق خط لوله دریافت می‌کنند، به ویژه مجارستان، می‌توانند به دنبال معافیت باشند یا با ممنوعیت اتحادیه اروپا موافقت نکنند.

گازپروم انتشار آمارهای مربوط به صادرات گاز خود به اروپا را متوقف کرده است. این شرکت بزرگ روسی پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته، با قطع صادرات گاز به تعدادی از کشورهای اروپایی، شاهد کاهش صادرات بوده است.

روسیه در ماه های آوریل و می 2022 عرضه گاز به لهستان، بلغارستان و فنلاند را متوقف کرد، سپس عرضه گاز از طریق نورد استریم به آلمان را در ماه ژوئن کاهش داد، عرضه گاز طبیعی از طرق خط لوله نورد استریم را در اوایل سپتامبر، هفته‌ها قبل از خرابکاری مرموز در این خط لوله ، قطع کرد. البته روسیه هنوز مقداری گاز را از طریق خطوط لوله از طریق یک مسیر ترانزیتی از طریق اوکراین و از طریق ترک استریم به اروپا ارسال می کند.

خود اوکراین می‌تواند دلیل محکمی برای لابی کردن اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات گاز روسیه از طریق خط لوله داشته باشد. بولتز تاکید کرد: اگر تصور می کنید روسیه سالانه 15 تا 25 میلیارد دلار از فروش گاز و اوکراین تنها 800 میلیون دلار از طریق ترانزیت درآمد دارد، این مساله کاملا منطقی است که اوکراین از ترانزیت چشم پوشی کرده و روسیه را از دریافت این پول منع کند.

دیپلمات های اتحادیه اروپا ماه گذشته به پولیتیکو گفتند، با این حال، بعید است اروپا با ایده ممنوعیت واردات گاز از خطوط لوله از روسیه موافقت کند. تحلیلگران و مقامات اتحادیه اروپا به پولیتیکو گفتند که هیچ اتفاق نظری برای حمایت از ایده ممنوعیت از سرگیری جریان گاز روسیه وجود ندارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *