صادرات گاز روسیه از طریق “خط لوله قدرت سیبری ۲” به چین

, ,
صادرات گاز روسیه از طریق "خط لوله قدرت سیبری ۲" به چین

به گزارش بازار نفت و گاز، مدیر عامل روس‌ نفت طی نامه‌ای از پوتین خواسته این شرکت به‌ عنوان یکی از عرضه‌ کنندگان احتمالی گاز به خط لوله قدرت سیبری ۲ در نظر گرفته شود.

به نقل از اویل پرایس، طبق گزارش روزنامه اقتصادی کامرسنت روسیه، شرکت روس‌ نفت به‌دنبال صادرات گاز خود به چین از طریق یک مسیر دوم یعنی خط لوله سیبری است.

روسیه در حال حاضر گاز طبیعی را از طریق خط لوله قدرت سیبری به چین ارسال می‌کند. جریان گاز از این خط لوله در پایان 2019 پس‌از گذشت 8 سال از ساخت آن آغاز شد. انتظار می‌رود خط لوله قدرت سیبری 2 تا 2030 عملیاتی شود، میادین گازی غرب روسیه را به میادین شرقی متصل کند و گاز را از طریق مغولستان به چین برساند.

خط لوله قدرت سیبری 2 نزدیک به میادین نفت و گازی قرار دارد که روس‌نفت اپراتور آنهاست. ذخایر این میادین به 1 تریلیون مترمکعب در جنوب محدوده کرانویارسک و 0.5 تریلیون مترمکعب در منطقه‌ ایرکوتسک می‌رسد.

روس‌نفت علاوه‌بر این‌که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت روسیه است، پس‌از گازپروم و نواتک در رتبه سوم تولید گاز طبیعی این کشور هم قرار دارد. اما تحلیلگران عقیده دارند شرکت گازپروم با توجه به ذخایر عظیم گازی خود، تمایلی به دریافت گاز از یک شریک دیگر برای استفاده از این خط لوله را ندارد.

پوتین در ماه دسامبر به الکساندر نوواک معاون نخست‌ وزیر این کشور دستور داد این درخواست روس‌نفت را با شرکت گازپروم مطرح کرده و بر روی این مسئله کار کند.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *