چرا پیش بینی ها درباره قیمت نفت ناامید کننده است؟

پیش بینی ها درباره قیمت نفت

عرضه انعطاف پذیر روسیه و انتظار کاهش تقاضا در چین، تحلیلگران را بر آن داشته است تا پیش‌بینی خود از قیمت نفت را پایین آورند. میانگین پیش‌بینی‌های تحلیلگران نشان می‌دهد که قیمت‌های آتی نفت برنت ICE حوضه آتلانتیک، در سه ماهه سوم نزدیک به 83.13 دلار در هر بشکه خواهد بود.

این رقم بیش از 8 دلار در هر بشکه کمتر از ارقام پیش‌بینی شده مارس است. انتظار می‌رود قیمت‌ها در سه ماهه پایانی سال به 84.50 دلار در بشکه برسد اما درحال حاضر با بشکه‌ای 82.55 دلار کمتر از میانگین قبلی است.

متوسط قیمت وست تگزاس اینترمدییت (WTI) ایالات متحده در سه ماهه سوم 78.36 دلار در هر بشکه خواهد بود که بیش از 7 دلار کمتر از نظرسنجی قبلی است و در کل سال جاری با کاهش 4.50 دلاری بیش از 77.90 دلار در هر بشکه خواهد بود.

بازگشت چین پس از قرنطینه سخت کووید-19 باعث افزایش تقاضای نفت در سال جاری شده است اما برخی بانک‌ها معتقدند این سیر صعودی روند طبیعی خود را طی کرده است.

مورگان استنلی رشد پیش‌بینی شدۀ خرید چینی‌ها پس از پایان قرنطینه، به‌جای رشد غیرمعمول زیربنای اقتصادی، را “بازگشت به حالت عادی” می‌داند. به گفته مورگان و بارکلیز، واردات نفت خام چین به سطح قبل از کووید بازگشته است. بارکلیز با اشاره به “وخامت شدید” در شتاب رشد اقتصادی چین، گفت این اوضاع نشان می‌دهد تقاضای نفت این کشور ممکن نیست فراتر از سطوح “عادی” برود.

crude price - بازار نفت و گاز پتروشیمی

مورگان استنلی عادی سازی پس از قرنطینه را تا حد زیادی انجام شده می‌بیند. عرضه روسیه با وجود تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده و اعلام کاهش 500.000 بشکه‌ای تولید در اوایل سال جاری نسبت به فوریه، بالاتر از حد انتظار بوده است. گلدمن ساکس انتظارات آژانس بین‌المللی انرژی از عرضه 1.7 میلیون بشکه‌ای نفت روسیه را بیشتر از یک سال گذشته دانست.

بانک آمریکا افزایش صادرات دریایی روسیه را به “تقاضای داخلی ضعیف تر” نسبت می‌دهد. طبق برآوردهای مورگان استنلی، اخیرا تولید نفت روسیه حدود 400000 بشکه در روز کاهش یافته است و بعید است بیشتر از این کاهش یابد. اما برخی معتقدند روسیه به کاهش اعلام شده خود نزدیک شده است.

گلدمن ساکس نرخ انطباق 75 درصدی را تا اوت تخمین می‌زند، درحالی‌که بارکلیز 60 درصد را تا پایان سال جاری پیش‌بینی می‌کند. کف قیمت به‌منظور حمایت از قیمت نفت خام ریشه در کاهش تولید اعلام شده توسط اعضای اوپک پلاس دارد.

عربستان سعودی متعهد شد یک‌ جانبه تولید جولای خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد، در حالی‌ که هشت عضو اوپک پلاس، از جمله خودِ عربستان سعودی، در حال اجرای تعهدات کاهش 1.157 میلیون بشکه‌ای از ماه می تا پایان سال 2023 هستند.

به گفته گلدمن ساکس، ریاض به تعهدات خود عمل می‌کند تا آنچه را که لازم است انجام دهد تا “با تثبیت بازارها، قیمت‌ها را کاهش دهند”. اما این بانک احتمال می‌دهد که کاهش یک میلیون بشکه‌ای تنها تا سه ماه به قوت خود باقی بماند.

براساس این گزارش، انتقال مجدد خطوط پایه تولید که از کشورهایی که در تلاش برای رسیدن به تولید خود هستند، به کشورهایی می‌رسد که ظرفیت مازاد فراوانی دارند، ممکن است اثر بخشی سیاست اوپک پلاس را که تنها ممکن است با پایبندی نسبی روسیه همراه شود، خنثی کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *