نشست خبری محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد

نشست خبری محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد

به گزارش بازار نفت و گاز به نقل از آوای آگاه؛ نشست خبری محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.

رئیس بانک مرکزی:

افزایش نرخ ارز اختصاص داده شده در سامانه نیما حدود ۱۷درصد بوده که متاسفانه اثرات آن را در بازار کالا نمی‌بینیم؛ چراکه افزایش قیمت‌ها بیش از این رقم بوده است.

سامانه نیما که ارز حواله‌ای بوده و مربوط به ارز اصلی کشور است، همچنان کار خود را ادامه می‌دهد. برآنیم که فرآیند تخصیص ارز را تسهیل کنیم و به سمت آن برویم تا یک نرخ مرجع در بازار حاکم شود؛ زیرا نرخ فعلی ارز ناشی از انتظارات تورمی است و ناشی از عملکرد بانک مرکزی نیست. بنابراین باید فضایی را ایجاد کنیم که جایگزین بازار آزاد شود و همه فعالان در آن فضا شرکت کنند و نرخ در آن فضا کشف شود.

دید ما یک مرکز مبادله بوده که این مرکز مبادله، تالار حواله است. تصمیم گرفتیم برخی از منابع ارزی را که در سامانه نیما عرضه می‌شود، در تالار مرکز مبادله عرضه کنیم؛ به ویژه عرضه فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و ارز مواد غذایی و فرآورده‌های ویژه و غیره.

فرآیند تعیین قیمت آن هم کشف قیمت خواهد بود و روزانه نرخ آن اعلام می‌شود. این کار منجر به این خواهد شد که عرضه ارز افزایش پیدا کند.

از لحاظ ذخایر ارزی، مشکلی برای تامین نیازهای ارزی کشور نداریم. اما موضوعی که بازار را به هم ریخته، فرآیند تورم انتظاری بوده که کنترل آن برای ما سخت است. بنابراین در مرکز مبادله، کلیه این ارزها را تعمیر خواهیم کرد و نوع کالاهایی که ارز آنها باید تامین شود، مشخص شده است و نرخ بر اساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود.

 

مذاکراتی با شرکت‌ها داشتیم و تمام شرکت‌ها اعلام آمادگی کردند و امروز، رشد قابل توجهی در تخصیصی‌ها خواهیم داشت. اما تالار دومی که در مرکز مبادلات خواهیم داشت، تالار ارز خدماتی‌ها است. این سامانه که امروز راه‌اندازی می‌شود، تمام نیازهای خدماتی در آن شناسایی شده است. نرخی که در بازار خودمان کشف شده است و با آن نرخ در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. مهم‌ترین آن ارز مسافرتی، ارز دانشجویی، ارز ماموریتی و… بوده و بیش از ۶۰ نوع نیاز ارزی در بازار شناسایی شده است.

ادامه گزارش آوای آگاه از نشست خبری محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی:

امیر هامونی، مدیر پروژه راه‌اندازی مرکز مبادلات ارز و طلای ایران در نشست خبری:

مادر بازار حواله، سازوکار قبلی نیما را داریم که به مرور اصلاح خواهد شد و ارتقا پیدا خواهد کرد.

تست سرد و تست گرم در این سامانه انجام شده است تا امروز شاهد افتتاح آن باشیم.

در فرودگاه امام، باجه های ارزی و خودپردازهایی تعبیه شده است که ارز مورد نیاز مسافری را در اختیار مسافران قرار دهد.

از هر دستگاه، یک نماینده تامالاختیار با تایید وزیر آن وزارتخانه با حق امضاء انتخاب شده است.

هزینه‌های ماموریت و دانشجویی، فرصت ‌ای مطالعاتی اعضای هیات علمی و دانشجویان در محافل علمی، هزینه چاپ مقالات علمی در خارج از کشور، هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و هزینه فدراسیون‌های ورزشی، حق بیمه‌ها و حوزه حمل و نقل و ترانزیت، ۵۰۰ دلار به ازای هر مسافر در پشت گیت تعیین شده است.

بانک ملی در این حوزه، مرکز مبادلات ارزی را همراهی خواهد کرد و در ادامه از سایر بانک‌ها نیز استفاده خواهیم کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *