قیمت و تقاضای روغن پایه در تایلند، ژاپن و کره جنوبی | هفته چهارم آگوست 2023 

Price and demand for base oil - بازار نفت و گاز پتروشیمی

افزایش تقاضا برای خرید روغن های تایلند 

در هفته منتهی به ۲۵ آگوست قیمت‌های روغن‌های پایه متفاوت بود. 

قیمت‌های روغن پایه گروه ۱ افزایش یافت که دلیل آن تقاضای زیاد برای روغن‌های گروه ۱ عرضه شده از سوی شرکت های تایلندی بود. روغن‌های گروه دوم نیز به دلیل بالا رفتن قیمت خوراک واحد های سازنده ،با قیمت‌های بالا به بازار عرضه شد ولی خریداران انتظار قیمت‌های پایین‌تر داشتند و به صورت جدی وارد بازار نشدند. 

روغن‌های گروه سوم به دلیل عرضه زیاد و کاهش تقاضا افت قیمت داشتند. بعضی از انواع روغن‌های گروه سوم از ۱۵ تا ۲۰ دلار در هر تن کاهش قیمت داشتند و بعضی روغن‌های سبک‌تر بدون تغییر نسبت به هفته قبل باقی ماندند. 

صادرات روغن تایلند به سنگاپور 

تولید کنندگان روغن پایه در تایلند عرضه‌های آنی خود برای ماه سپتامبر را انجام دادند و برای عرضه روغن در کیسه‌های پلاستیکی بزرگ، دیگر موجودی نداشتند. 

بیش از ۱۵ هزار تن روغن‌های سنگین گروه اول و برایت استاک از تایلند به سایر کشورها و به خصوص به سنگاپور صادر خواهد شد. فروشندگان روغن‌های پایه گروه اول تمایل دارند که قیمت‌های خود را نسبت به ماه گذشته افزایش دهند.  در این هفته تقاضای بیشتری برای روغن‌های پایه گروه اول تولید شده در تایلند وجود داشت زیرا خریداران به فکر ذخیره سازی برای ماه سپتامبر بودند. 

محموله‌های ماه آگوست خیلی زودتر از آنچه فکر می‌شد به فروش رسید که دلیل آن کمبود عرضه بود. مخلوط کنندگان روغن سریعا نیازهای خود را برای ماه آگوست تامین کردند و در انتظار عرضه‌های ماه سپتامبر در بازار حضور دارند. در هفته منتهی به ۲۵ آگوست قیمت برایت استاک ۲۰ دلار در هر تن بر اساس فوب آسیا و قیمت SN500 بر اساس ترم تحویل فوب آسیا ۴۰دلار در هر تن افزایش یافت.

آتش سوزی و تعطیلی واحدها در ژاپن

در روز ۲۳ آگوست یک آتش سوزی دریک پالایشگاه در ژاپن رخ داد که باعث تعطیلی ناخواسته واحدهای تولید روغن گردید. البته واحدهای تولید روغن آسیبی ندیده‌ و به زودی راه‌اندازی خواهد شد. از سوی دیگر یک شرکت پالایشی تصمیم گرفته است که یک تعمیرات سه ماهه در واحد تولید روغن گروه اول خود با ظرفیت ۲۲۵ هزار تن در سال در پایان ماه آگوست آغاز نماید. این شرکت تولید کننده پالایشی همچنین تصمیم دارد یک واحد تولید روغن گروه اول خود را با ظرفیت ۳۶۰ هزار تن در سال از ماه اکنتبر برای همیشه تعطیل نماید. صادرات روغن پایه ژاپن از ماه ژانویه تا ماه ژوئن ۱۸.۵درصد کاهش یافته است و از ۴۷۹۸۰۰ تن در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ به ۳۹۰۹۰۰ تن در سال جاری میلادی رسیده است. 

افزایش قیمت روغن های گروه دوم 

یک آتش سوزی در یکی از پالایشگاه‌های اصلی کره جنوبی در روز ۲۵ آگوست رخ داد که باعث شد واحد تقطیر تعطیل شود و در نتیجه گازوئیل واحد تقطیر در خلابرای تولید روغن پایه کاهش یابد. این پالایشگاه به مدت ۷ روز تولید انواع روغن پایه را تعطیل خواهد کرد و از روز ۱ سپتامبر قرار است مجدداً واحدهای آسیب دیده را بازگشایی نماید. در طی مدت انجام تعمیرات محموله‌های آنی برای فروش وهمچنین عرضه در کیسه‌های پلاستیکی بزرگ انجام نخواهد شد ولی عرضه‌های معمول صورت خواهد گرفت. در هفته منتهی به ۲۵ آگوست اکثر روغن‌های پایه گروه دوم در اسیا افزایش قیمت بین ۵ تا ۱۵ دلاری داشتند و فقط روغن‌های خیلی سبک این گروه بدون تغییر باقی ماندند. 

در هفته منتهی به ۲۵ آگوست قیمت اکثر روغن‌های گروه ۱ و ۲ افزایش داشت و یا بدون تغییر باقی ماند ولی قیمت روغن‌های گروه سوم با کاهش بیشتری همراه بود. 

صادرات روغن گروه ۳ کره جنوبی به جنوب شرق آسیا 

یک تولید کننده کره‌ای روغن‌های پایه گروه سوم, در هفته منتهی به ۲۵ آگوست بیش از ۲۰۰۰ تن روغن گروه سوم 4cst و 6cst رابه صورت ترکیبی به جنوب شرق آسیا به فروش رسانده است. این محموله در ماه آگوست هم خواهد شد و قیمت آن نیز مطابق قیمتی است که در ماه قبل از سوی این تولید کننده کره‌ای به فروش رسیده بود. قیمت‌های این فروشنده کره‌ای به دلیل داشتن کلیه تاییدیه‌های OEM با ثبات‌تر از سایر رقبا می‌باشد. قیمت‌های پیشنهادی خریداران برای روغن‌های گروه سوم در ماه‌های اخیر کاهش یافته است زیرا یکی دیگران ز تولید کنندگان اصلی این نوع روغن پس از پایان تعمیرات پالایشگاهی عرضه‌های روغن گروه سوم خود را در ماه جولای افزایش داد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *