آمریکا محدودیت سقف قیمت را برای فرآورده‌های نفتی روسیه برداشت

,
آمریکا محدودیت سقف قیمت را برای فرآورده‌های نفتی روسیه برداشت

به گزارش بازار نفت و گاز، به نقل از راشاتودی، وزارت خزانه داری آمریکا در دستورالعمل اولیه خود در روز جمعه اعلام کرد که فرآورده های نفتی روسیه که صادرات آن‌ها از طریق دریا بوده و در خارج از این کشور فرآوری شده‌اند، مشمول محدودیت سقف قیمت نمی شوند.

بر اساس این گزارش، قرار است از تاریخ 5 فوریه محدودیت سقف قیمت برای محصولات نفتی روسیه اجرایی شود. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، محصولات نفتی روسیه برای معافیت از محدودیت قیمت باید یکی از فرآیندهای فرآوری را در خارج از این کشور طی کنند.

این فرآیندها شامل تقطیر، کک سازی حرارتی یا سیال، کراکینگ کاتالیزوری، هیدرودسولفوریزاسیون، موم زدایی، و همچنین سایر فرآیندهای پالایشگاهی شامل تبدیل شیمیایی، جداسازی، تبدیل یا تصفیه است.

این در حالی است که دستورالعمل‌های منتشر شده قبلی توسط دولت آمریکا به این گونه بود که اگر نفت روسیه در خارج از این کشور تحت “پالایش عمیق” قرار بگیرد، همین معافیت برای آن اعمال می‌شود. در این سند آمده است: زمانی که فرآورده‌های نفتی یا نفت روسیه به طور اساسی در حوزه استحفاظی غیر از فدراسیون روسیه تغییر شکل دهند، دیگر مبدأ آن‌ها روسیه محسوب نمی‌شود و بنابراین سقف قیمت دیگر اعمال نمی‌شود.

با این حال، وزارت خزانه داری آمریکا تأکید کرد که عملیات اختلاط، از جمله بنزین، تقطیر و اختلاط خام، “تحول اساسی” تلقی نمی‌شود و بنابراین محصولات نفتی حاصل از آنها همچنان مشمول سقف قیمت خواهند بود.

این وزارتخانه در مورد سقف قیمت محصولات نفتی روسیه تا به حال ارقام خاصی ارائه نکرده است. سقف قیمت نفت روسیه در هر بشکه 60 دلار تعیین شد، اما ممکن است بسته به شرایط بازار بازنگری شود. بنابر این گزارش، این محدودیت سقف فیمت توسط اتحادیه اروپا، کشورهای گروه 7 و استرالیا معرفی شد و از 5 دسامبر اجرایی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *